1. YAZARLAR

  2. Mevlüt Tınas

  3. Okumak Başka Bir İnsan Yapar Bizi
Mevlüt Tınas

Mevlüt Tınas

Yazarın Tüm Yazıları >

Okumak Başka Bir İnsan Yapar Bizi

A+A-

Geçtiğimiz hafta ‘Yazmak’ eylemini size elimden geldiğince anlatmaya çalışmıştım. Bu hafta da siz değerli okuyucularımıza, ‘Okumak’ eylemini anlatmak istiyorum. ‘İnsan olan okumalı’ diyerek sözlerime başlamak istiyorum. Doğumdan ölüme kadar süren yaşantımızda okumak bizim hayatımızın her anında olmalıdır. Çünkü cehaletten kurtulmanın en kolay yolu okumaktan geçer. Okulda başlayan okumak serüveni okul bitince bitmemeli ölüme kadar devam etmelidir. Kaliteli yaşam için okumak şarttır. Güvenilir, bilgili, çevrede saygın, fikir alınan kişi, öz güveni yerinde olan ve genel kültürü çok yüksek olan bir kişi olmak için mutlaka okunmalıdır.

Ecdadımız olan Fatih Sultan Mehmet Han’ın ve Mustafa Kemal Atatürk’ün kitaplara ve okumaya verdikleri değeri hepimiz biliyoruz. Atatürk’ün 53 yıllık hayatında 300 binin üzerinde kitap okuduğunu da biliyoruz. Liderlerin okuyarak kazandıkları başarıları biz neden yapamayalım. Kitap okurken o yaprakları boşa çevirmediğimizden emin olmamız gerekiyor. Nasıl mı? Kitapları anlayarak okumalıyız. Her okuduğumuz cümlenin sonunda hayata bakışımız değişmiş olmalı. Eğer bunu yapamıyorsak okumanın hiçbir anlamı ve faydası yoktur bizim için.

Gün içinde o kadar çok boş zaman geçiriyoruz ki; aslında bu boş geçen zamanları eğlenceli hale dönüştürebiliriz. Akşam boş boş saatlerce dizi izliyoruz. Gün içinde işe gelip, giderken ya da dolmuş beklerken. O kadar çok boş zamanı boşa geçiriyoruz ki hesabını tutsak, 24 saatimizin aslında 3’te 1’ni boşa geçirdiğimizi çok rahatlıkla anlayabiliriz. İşte bu boşa geçirdiğimiz zamanlarda kitap okuyarak bu vakitleri eğlenceli hale dönüştürebiliriz. Akşam boş boş saatlerce dizi izlemek yerine kitap okuyabiliriz. Dolmuşla eve giderken ya da dolmuş beklerken kitap okuyabiliriz. Boşa geçen zamanı verim kaynağı haline dönüştürebiliriz. 

Birkaç cümle daha söyleyip yazımı tamamlamak istiyorum. Mutlaka yanınızda kitap, dergi, roman, gazete her hangi bir kaynağı taşıyın. Okumaya başlamadan önce taşıma alışkanlığını kazanın daha sonra mutlaka okuma alışkanlığını da yavaş yavaş kazanmaya çalışın. Dünyada en değerli şeyin bilgi olduğunu düşünerek okumaya başlayın ve cehaletten kurtulmanın ilk adımını atın. Saygılarımla.

Bu yazı toplam 4079 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.