1. YAZARLAR

  2. Mustafa Kılınç

  3. Nerede Duracağını Bilmem Ama Geri Durmayacağından Eminim
Mustafa Kılınç

Mustafa Kılınç

Yazarın Tüm Yazıları >

Nerede Duracağını Bilmem Ama Geri Durmayacağından Eminim

A+A-

Dünyanın gözü kulağı Türkiye’nin, Afrin’de başlattığı Zeytin Dalı Harekatı ve doğuracağı küresel sonuçlarda. NATO üyesi olmamızdan kaynaklı müttefikimiz olan ancak gerçekte gizli düşmanlar oldukları yaptıkları ile gün yüzüne çıkan müttefiklerin meraklı bekleyişi çok daha fazla.

Devletlerarasında hiçbir zaman dostluk veya ortaklık olmaz. Her ülkenin geleceğe dönük hedefleri ve planları vardır. Yıllardır Suriye, Irak, İran gibi ülkelere saldırmayı bölgedeki Müslüman ırkı yok etmeyi amaçlayan ABD’nin İslam ülkelerinde yarattığı kaosların son durağı Türkiye. Bunun için önce çevredeki komşu Müslüman ülkeleri kendi kontrolüne alması gerekiyordu.

Irak’ta Saddam Hüseyin’in yakalanarak idam edilmesiyle oluşan boşluğu kendi kontrolünde tutacağı yeni bir siyasi yapılanma ile dolduran ABD’nin bir sonraki hedefi Suriye oldu. Suriye, Büyük Ortadoğu Projesi için en kritik noktalardan bir tanesi. Türkiye ile 911 km uzunluğunda bir sınır ve sıcak denizlere geçişi sağlayacak bir koridoru ele geçirmek demektir Suriye’yi kontrol etmek. 

Bununla birlikte İran ve Türkiye’ye yönelik olarak hayallerini kurdukları BOP için merkezi bir konuşlanma alanı olarak değerlendirilebilir. Bu kadar riskli bir bölgede Türk Silahlı Kuvvetleri’nin düzenlediği operasyon yerinde ve olması gerektiği gibi başladı. Geniş çerçeveden bakıldığında resme Türkiye için bölgedeki güvenlik yıllardır PKK ile yürütülen iç güvenlik sorunu kadar öncelikli bir konudur. 

Zeytin Dalı harekatının başlamasıyla birlikte siyasi partilerin milli mutabakat sağlaması ve aynı dili kullanması da yürütülen operasyonda devletin ve ordunun elini güçlendiren en önemli unsur. Malum kendi içinde birlik olamazsan dışarıda da söz geçiremezsin. 

Bugün gelinen noktada en önemli adım kendisini MEGA GÜÇ olarak gören ABD’ye her istediğini her yerde yapamayacağının da bir mesajıdır. ABD’ye verilen mesaj diğer ülkeler tarafından da alınmıştır. Hasta olduğu söylenen Türkler aslında zor bir dönemin sonunda sadece dinlenmeye çekilmişti. Şimdi yeniden İslam Ordusu ile meydanlarda cenk etmeye başladı. Nerede duracağını bilemem ama artık hiçbir tehdit karşısında geri durmayacağından eminim.
 

Bu yazı toplam 1872 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.