1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Kurbanlık alırken acele etmeyin
Kurbanlık alırken acele etmeyin

Kurbanlık alırken acele etmeyin

Afyonkarahisar Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük Kurban Bayram’ı öncesi yaptığı açıklamada, yeterli sayıda kurbanlıkların pazara çıktığını ifade ederek, kurbanlık alınırken acele edilmemesi gerektiğini söyledi.

A+A-

“2019 yılının son aylarında başlayıp dünyayı etkisi altına alan Covid-19 hastalığının etkisi ne kadar hafiflemeye başlamış olsa da hala açtığı yaralar gerek ekonomik gerekse manevi olarak etkisini göstermektedir” diyen Yörük: “2 yıldır büyüklerimizle görüşmeden bazı günler hatta sokağa çıkamadan geçen günler yaşadık. Aşılamanın başlaması ve devamında hızlanması ile normalleşmeye yönelik adımlar atıldı. Tabii bu süreçte esnaflarımız büyük sorumluluklar yüklenmek zorunda kaldı. Dükkânlarını açamadı, evine ekmek götüremedi, çalışanlarına maaş veremedi.  Adil olmayan bir şekilde yol boyu tesisleri açık tutulmasına rağmen Pandeminin tüm yükünü sırtlayan esnafımız dükkânlarını kapatmak zorunda kalmıştır. Böyle bir manzara içerisinde aşılama sürecinin etkisiyle normalleşme başlatılmış ve yaz tatili başlamıştır. Önümüzde ise mübarek Kurban Bayramı vardır. Pandeminin yarattığı ekonomik ve manevi problemleri inşallah bu yıl biraz daha hafif yaşamak dileğindeyiz. Kurban ibadetinin sağlıklı yapılabilmesi için yine de tedbirli davranılması önem taşımaktadır” dedi.

YETERLİ SAYIDA KURBANLIK PAZARA ÇIKTI

Ülkede hayvan varlığının yeterli sayıda olduğunu kaydederek: “Bu nedenle Kurban Bayramı için de yeterli sayıda kurbanlık pazara çıkmıştır. Bu noktada vatandaşımıza kurban alımı konusunda acele etmemesini tavsiye edebilirim. Fiyatların başlangıçta yüksek seyretmesine aldanılmamasını tavsiye ediyorum. Fiyatların Arife gününe kadar oturacağını düşünüyorum.  Kurban bayramında kesimlerde İslami usullere uyulması yanında yine pandemi gereği sosyal mesafe ve benzeri tedbirlerin alınması büyük önem taşımaktadır. Bu yıl inşallah aile büyüklerimize de ziyaretler yapılabileceği, toplumumuzda baş gösteren yalnızlığa ve mahzunluğa bu sene bir nebze olsun çare olacaktır.  Kurban bayramı işte bu sosyal yaralara da bir çare olmalıdır. Yaşanan ekonomik kriz tablosu ve darlıklar nedeniyle yoksullaşan halkımızın da yardımlaşma ve bütünleşmesi için Kurban Bayramı bir ilaç olacaktır. Bu noktada tüm halkımızın bu yüce duyguları bayramı bayram yapan bu hususları yaşatacağına inancım sonsuzdur” ifadelerini kullandı.

HAYVANCILIK BÜYÜK ZORLUKLARLA YAPILIYOR

Kurban kesim işlemi yapılırken ve yapıldıktan sonra hijyen kurallarına uyulması gerektiğini kaydeden Yörük: “Ayrıca sağlıklı bir bayram açısından başka hususlardan da bahsedilmesi gerekir ki; kesim sonrası etlerin sağlıklı tüketilebilmesi için Veteriner Hekim kontrolünden geçirilmesi, etlerin dinlendirilmesi, etlerin daha sonra işlenmesi ve pay edilmesi konularında hijyenik tedbirlerin alınması önemlidir. Kurban Bayramlarında etlerin çekilmesi için başka alanlardan esnafların (örneğin demirci, bakkal, berber gibi) dükkânlarına kıyma makinesi koyup kıyma çektikleri konusunda şikayetler olmaktadır. Bu konularda lütfen bu tür işletmelere itimat etmeyiniz. Çünkü bu tür merdiven altı tabir edebileceğimiz işletmelerin gerekli kontrollerden geçmediklerini ve hijyen açısından büyük risklere sahip olduğu unutulmamalıdır. Bu tür işler için gıda konusunda uzman esnaflardan hizmet alınması halk sağlığı açısından önemlidir. Süregelen tabloda birkaç senedir olduğu gibi bu yılda yem fiyatlarının ve yem hammaddesi fiyatlarının üreticiye olumsuz etkisini yüksek derecede hissetmekteyiz. Bu olumsuz etki tüm hayvansal ürünlerde  basamak basamak ilerlemekte en son vatandaşa uzanmaktadır. Eğer yem fiyatları bu şekilde giderse ve 1 çuval yeme haftada 1-2 TL artışlar devam ederse ilerleyen dönemlerde besicilik yapılamaz hale gelecektir. Ülkemiz hayvancılığı ölecektir.  Zaten büyük zorluklarla yapılan hayvancılık yapılamaz hale gelecektir. Bu hislerle tüm halkımızın ve İslam Aleminin yaklaşmakta olan Kurban Bayramını kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim” ifadelerini kullandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.