1. YAZARLAR

  2. Turan Saltık

  3. Kul Hakkından Bir Çöpün Azabı
Turan Saltık

Turan Saltık

Yazarın Tüm Yazıları >

Kul Hakkından Bir Çöpün Azabı

A+A-

Geçtiğimiz Cumartesi günü TÜFAD seçimleri yapıldı. Biz üzerimize düşen görevi yapmanın mutluluğu içerisindeyiz. Tüfad Başkan Aday Adayı  İdris Karaman TÜFAD’da olan olayları anlatmaya çalıştı. Orada bulunan her kesin bu olayı anlayacağını, tasavvur edeceğini zaten beklemiyorduk. Toplumla alakalı bu gibi olaylarda direk çoğul kişiler olunca “Kul hakkı” devreye giriyor. Hemen güzel bir kıssadan hisse ile hatırlatalım dedik.

İsa aleyhisselâm bir kabristandan geçerken azap gören bir ehl-i kubur görüp Cenab-ı Allah’tan sebebini sual etti. 
  Allah (C.C.) :

«Ya îsa dua et de o kulum dirilsin, sen de kendisinden niçin azap olunduğunu sor!» buyurdu.  Hazreti İsa duada bulunarak mevta dirildiğinde niçin azap olunduğunu sordu.

Azap gören zat:
«Ya îsa, ben dünyada iken hamallık yapardım. Bir gün odun taşırken sahibinin haberi olmadan taşıdığım odundan bir çöp koparıp dişimi karıştırdım, işte Cenab-ı Allah bana bunun için azap etmektedir.» deyip kabrine geri girdi.
Ey dost ! Kul hakkı nedir bilirmisin? Allah yarına bırakır ama yanına bırakmaz…!

İlahi adalet er geç tecelli edecektir. Bu gün kazandığını zannedenler yarın Allahın huzurunda hesabı nasıl verecekler onu düşünsünler.

Bir gün Nasreddin Hoca'nın çuvalını hırsız çalmış. Hoca çuvalını aramayıp doğruca mezarlığa giderek beklemeye başlamış. Bunu gören tanıklar:

Hocam hırsızı aramayıp mezarlıkta ne yapıyorsun? demişler.

Hoca da:

Arayıp da niye zahmet edeceğim; ne kadar usta hırsız olursa olsun sonunda o da mezarlığa gelecek!... diye cevap vermiş.

Bu dünya da kimseye güvenmeyeceksiniz. Buna da güzel bir hikaye ile örneklendirelim.  
Kumandanlarından biri bir zafer dönüşü Halife Hz. Ömer‘in huzuruna çıktı. Yanında kısa boylu, tıknaz biri bulunuyordu. Hz. Ömer “Bu kim?” diye sordu. Kumandan anlattı: “Efendim bu benim sağ kolumdur. Hangi görevi verdimse başarı ile tamamladı. En gizli haberleri yerine ulaştırdı. Bazen bir orduya bedel hizmet gördü. Zaferlerimi onun sayesinde kazandım diyebilirim.”

Aradan zaman geçti, aynı kumandan halifenin huzuruna yeniden çıktı. Ama mağlup bir kumandan olarak Halife sordu:

Hani sağ kolun nerede?
Sormayın ya Ömer, ihanet etti, düşman tarafına geçti.

Hz. Ömer bu defa konuştu:
Allah’tan başka hiç kimseye dayanmamak gerektiğini geçen sefer söyleyecektim vazgeçtim. Bir musibet bin nasihattan yeğdir diye düşündüm.

Yalana sessiz kalmak, yalan yere şahitlik etmeninde Dinimizce en büyük günahlardan olduğunu da orada bulunan zavallı üyelerimize bir hatırlatalım istedik. Bazıları hacca gidecekmiş, bazıları da söze başlarken valla hacılığımın hayrını görmeyeyim demiş. Ali Şahin keserle, Efraim Zengin hocaya Tüfada yapılan perdelerin hesabını kendi iş yerinde sorarken cevap vermek yerine “Namazın” vakti geçiyor diye hemen uzaklaşmışlar. Bende arkalarından bakakaldım diyor Ali Şahin. Hadi bakalım yalancı şahitliğin Günahı neymiş bir bakalım.

Yalancı şahitlik Allah'a (cc)şirk koşmakla eşittir Allah’ın,Resulü kalkıp hutbe okudu ve üç kere: 
“Ey insanlar, yalan şahitlik Allah’a şirk koşmakla eşittir, buyurdu. Sonra da “o halde murdardan, putlardan kaçının ve yalan sözden çekinin” ayetini okudu.” (Hacc, 30-31) (İmam-ı Ahmed) 
Resulüllah (asm) bir hutbe esnasında şöyle buyurdu: 

“Ey İnsanlar yalan söylemek ve yalancı şahitliği Allah’a ortak koşmaya denk tutulmuştur” diyerek Hac suresi 30. ayetini okudu:  “Artık putlara tapma pisliğinden çekinin ve yalan sözden sakının.” (Müsned) 

Yalancı şahitlik yapanlar cehennemi hak etmiş olur. İbn Abbas (ra) der ki:  “Kim yalan yere şahitlik eder ve bu şahitliği ile Müslüman bir kişinin malını elinden alır yahut onun kanının akıtılmasına sebep olursa cehennemi hak etmiş olur.” (El-Haris) 

“Yalancı şahitlikte bulunarak bir Müslümanın malının elinden alınmasına veya kanının dökülmesine sebep olan kimse, cehennem ateşi¬ni hak etmiş olur.” (İmam Suyuti) 

“Yalancı şahit, kıyamet günü Allahu Teâlâ kendisine azabını kararlaştırmadan tek bir adım dahi atamayacaktır.” (İmam Suyuti) 

Yalancı şahide cehennem vacip olur . “Yalancı şahidin ayakları, daha şahadet mahallinden ayrılmadan Allah Teâlâ hazretleri ona cehennemi vacip kılar.” (Kimya-ı Saadet ) 

“Yaş bir misvak çubuğu için bile olsa, şu minberimin yanında bile bile yalan yere yemin eden hiçbir köle ve cariye yoktur ki ona cehennem vacip olmasın.” (Kimya-ı Saadet ) 

“Her kim bilmediği konuda bir Müslümanın aleyhine şahitlik yaparsa cehennemdeki yerini hazırlasın.”(İmam-ı Ahmed) 

Yalancı şahitlik yapan Allah'ın (cc)gazabı altındadır “Açılan bir dava için (yalancı şahitlik yapmak gibi) zalime yardım eden bir kimse, o işten vazgeçinceye kadar Allah'ın gazabı altındadır.” (İmam Suyuti) 

“Uzak durmanız gereken en korkunç insan tipi,  söylediği yalanlar ortaya çıkmadığı sürece, kendini dürüst ilan edendir”.
 

Bu yazı toplam 6251 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.