1. YAZARLAR

  2. İbrahim Artıç

  3. KİŞİNİN EN YAKIN DOSTU KİTAP’DIR
İbrahim Artıç

İbrahim Artıç

Yazarın Tüm Yazıları >

KİŞİNİN EN YAKIN DOSTU KİTAP’DIR

A+A-

 

Değerli okuyucularım, bu hafta sizlere “kitap okumak” la ilgili yazmak istedim.  Hafta içinde şehrimizde bulunan kütüphaneye uğrama fırsatım oldu gittiğimde fazla öğrenci yoktu. Oradan çıktım kırtasiyeleri dolaştım biraz kırtasiyelerde gördüğüm genellikle kırtasiye malzemelerinin alınmasıydı. Kitap alan pek olmadı. Kitaplar içinde binlerce cevher barındıran bir hazinedir. Kitap okuyan insanlar, okumayanlara göre her zaman bir adım öndedir. Hâlbuki kitap dost ve iyi bir arkadaştır.

Teknoloji ilerledikçe kitap okuma oranı bence daha geriye gidiyor. Eskiden ders ve araştırma yapmak için kütüphaneye gidilirdi. Şimdilerde ise kütüphanenin yerini cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar ve internet aldı.  Kitap okumak yerine televizyon izleniyor maalesef.  Genellikle iş sonrası veya evde televizyon karşısında amaçsızca, kanal kanal dolaşarak boşa geçirilen zamanlar, kitap okuyarak geçirilebilecek en verimli zamanlardır. İnsanlar, hiçbir bilgiye sahip olmadan doğar. Yaşamı boyunca birçok bilgi öğrenir. Başarının sırrı da okumaktır.

Kitap okumak yüzyıllardır yapılan bir şeydir. Kitap okumanın hemen hemen hiç bir kötü etkisi olmamakla birlikte çok fazla yararı vardır. Okumanın asla sonu yoktur ne kadar okursan o kadar iyidir yani hayatının sonuna kadar okuyabilirsin. Okuyan insan her zaman bilgili ve hayatında başarılı olur. İnsanlar kitap okudukça bilgileri daha çok gelişir. Kitap okumak hayatı sevdirir. Stresi azaltır. Kitap okumak güzel görmemizi sağlar. Anlama gücümüzü ve kelime hazinemizi zenginleştirir. Dünyaya bakış açımızı değiştirir. Hayal gücümüzü geliştirir. Her konuda bilgi sahibi olur.

Kitap okumanın daha birçok faydası vardır. Toplum olarak çok fazla kitap okumayı sevmiyoruz. Bizlere pek çok kapının anahtarını sunacak olan kitap okuma alışkanlığı gençlere küçük yaşlarda kazandırılmalıdır. Bir ailede rol model anne ve babadır. Anne ve baba evde kitap okursa çocuklarda kitap okuma alışkanlığı kazanır. Çünkü çocuklar aile bireylerini örnek alır.

Kitap okuyan çocuk daha iyi bir gelecek, iyi bir nesil demektir. Okuma alışkanlığı olan bir kişi okuyacak kitabın seçilmesine özen göstermelidir. Okunacak eserlerin okuyacak kişiye heyecan vermesi ve kişinin kitabı zevk alarak okuması önemlidir. Çünkü aksi özelliklere sahip kitaplar, kişileri şüpheci ve ümitsiz bir ruh haline sürükler. Karanlık ve iç karartıcı konuların anlatıldığı kitaplardan ise kaçınmak gerekir.

Kitap aynı zamanda güzel bir hediyedir. Anlamsız hediyeler yerine sevdiklerimize kitap hediye edilebiliriz. Kitap okumak toplumları geliştirdiği gibi insanlara hoşgörü gibi değerler katar. “Bir kütüphane bin hapishane kapatır”, sözünde de olduğu gibi kitaplar insanların cahillikten ve sevgisizlikten kurtaracak en büyük kurtarıcılarıdır.

Bu yazı toplam 1839 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.