Ahmet Gazi Arpacı

Ahmet Gazi Arpacı

Yazarın Tüm Yazıları >

Kalp Kırmak

A+A-

Allahü teâlâya her şeyden dahâ yakındır Kalb , bu sebeple, küfürden sonra en büyük günah, kalb kırmaktır. Kâfirin dahi kalbini kırmamalıdır. Salih bir Müslümanın korkusu, bir başkasının kalbini kırmak, onu incitmektir. Dinini bilen ve bildiklerine uygun hareket eden sâlih bir Müslüman, ölü gibidir, hiç kimsenin kalbini kırmaz, incitmez.

Zira bir ölünün,diri ile kavga ettiği hiç görülmemiştir. Bir kalbi kırmak, senelerce ibâdet ve zikir sevabının hepsini alıp götürür. İslâmiyet öyle bir dindir ki, âfirin dahi kalbini kırmayı yasaklamıştır. Nerde kaldı ki, Allahü teâlâya ve Onun Peygamberine inanan, Allah diyen bir Müslümanın kalbi kırılsın. Zira bir mü’minin kalbini kırmak, çok büyük günahtır, harâmdır.70 defa Kâbe’yi yıkmak!Peygamber efendimiz; mübârek elleri ile Kâbe’yi göstererek; ( Ey Kâbe, sen Allah’ın evisin. Sen mübâreksin fakat bir Müslüman, bir mü’minin kalbini kırsa 70 defa seni yıkmaktan daha büyük günaha girer ) buyuruyor. Din büyükleri buyuruyor ki: “Her günâh, îmânı tehlikeye sokmaya sebep olabilir ama şu üç günâhın tesiri daha kuvvetlidir:

1- İmân nimetine şükretmemek.

2- İmânın gitmesinden korkmamak.

3- Mü’minleri incitmek, kalblerini kırmak.Mevlana Ne güzel bir söz söylemiş bu konuyla ilgili ;Bir defa kalp kırmak , Kabe’yi alt üst etmekten daha kötüdür !Zira Kabe’yi Hz İbrahim inşa etti , Kalbi ise Allah yarattı !…Hadis-i şerifte;( Kalb kırmak, Kâbe’yi yetmiş defa yıkmaktan daha kötüdür ) buyurulmuştur. iyi olsun, kötü olsun hiçbir insanın kalbini incitmemelidir. Allahü Teâlâ’yı en çok inciten, küfürden, inkârdan sonra, kalb kırmak gibi büyük bir günah yoktur…) İmâm-ı Rabbânî hazretleri buyuruyor ki ;“ Kalb, Allahü Teâlâ’nın komşusudur. Allahü Teâlâ’ya kalbin yakın olduğu kadar hiçbir şey yakın değildir. Mü’min olsun, âsî olsun, hiçbir insanın kalbini incitmemelidir. çünkü, âsî olan komşuyu da korumak lâzımdır. Sakınınız, sakınınız, kalb kırmaktan pek sakınınız! Allahü Teâlâ’yı en ziyâde inciten küfürden sonra, kalb kırmak gibi büyük günâh yoktur.

Çünkü, Allahü Teâlâ’ya ulaşan şeylerin en yakın olanı kalbdir. İnsanların hepsi, Allahü teâlânın köleleridir. Herhangi bir kimsenin kölesi döğülür, incitilirse, onun efendisi elbette gücenir. Her şeyin biricik mâliki, sâhibi olan efendinin şânını, büyüklüğünü düşünmelidir. Onun mahlûkları, ancak izin verdiği, emir eylediği kadar kullanılabilir. izni ile kullanmak, onları incitmek olmaz. Hattâ, onun emrini yapmak olur.”” Umut verip , Güven aşılayıp , Yarı yolda bıraktığınız insanın gönül sadakasını iki cihanda da veremezsiniz ” … ( Hz. Muhammed (s.a.v) )Abdullah-ı Dehlevî hazretleri de buyuruyor ki ;hiç kimseyi incitme!Netice olarak; kalb kırmamalı, hiç kimseyi incitmemelidir.Değil mü’minin kalbini, kâfirin kalbini bile incitmeye hakkımız yoktur.

Kâfir bile olsa, hiç kimsenin kalbini kırmamalıdır. çünkü kalb kırmak,Allahü teâlâyı incitmek demektir. Kalb, Allahü Teâlâ’nın komşusudur. Ev sahibine eziyet edenin komşusu da incinir…İslamiyete uyan Cennete, nefsine uyan da, Cehenneme gider. Ve Ahmed Yesevî hazretlerinin buyurduğu gibi:“ Kâfir bile olsa, hiç kimsenin kalbini kırma ! Kalb kırmak, Allahü Teâlâ’yı incitmek demektir. ”İçinde Allah aşkı olan bir gönlü kırıp öyle bırakmayın  Kırdığınız yerden kırılacaksınız ! Şüphesiz ki Rabbim kimsesnin göz yaşını yastıkta bırakmaz !…Kırılanlar , Toplayın kırıklarınızı kalkın Dua’ya gidelim , Bizi Yaradan’dan başkası anlayamaz .

Bu yazı toplam 24878 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.