1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Kadınlar AK Parti’yle Daha Etkin Hale Geldi
Kadınlar AK Parti’yle Daha Etkin Hale Geldi

Kadınlar AK Parti’yle Daha Etkin Hale Geldi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal; tüm kadınların, Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

A+A-

TBMM’de Afyonkarahisarlı bir kadın olarak tüm Afyonkarahisarlıları temsil etmenin onurunu yaşadığını dile getiren Milletvekili Özkal, AK Parti’yle kadınların hem siyasette hem de hayatın her alanında daha etkin olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin TBMM’yi ve milletvekillerini güçlendireceğini hatırlatan Özkal, kadınların da TBMM’de daha fazla temsil edileceğine inandığını belirtti.

AK Parti’nin; kadına yönelik her türlü ayrımcılığa, hak gaspına ve şiddete karşı mücadelede kararlı olduğunu söyleyen Kadın Hakları Savunucusu Milletvekili Hatice Özkal, kadın haklarını savunmanın, insan haklarını savunmak olduğunu anlattı. Özgür, demokratik ve yaşanabilir bir dünya için kadın ve erkek arasındaki eşitliğinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Hatice Özkal, eşitliğin ötesinde kadınlara pozitif ayrımcılık uygulayan her türlü düzenleme ve uygulamanın yanında olacaklarını söyledi. Kadına karşı ayrımcılığın önlenmesiyle ilgili en önemli uluslararası anlaşma olan CEDAW’ın uygulanması ile ilgili protokolün AK Parti döneminde uygulamaya konulduğunu belirten Özkal, “Birleşmiş Milletler’in ‘Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW )’ ve bu kapsamda kurulan komitelerin çalışmaları çok önemli görüyorum. Kadınlara karşı ayırımın yok edilmesini hedef alan CEDAW, kadınların başta politik, ekonomik, sosyal, kültürel ve medeni olmak üzere her alandaki insan hakları ve özgürlüklerinin kullanılması yönündeki her türlü engellemeyi kaldırmayı planlıyor. Türkiye’nin 1984 yılında imzaladığı CEDAW’ın daha etkin uygulanması amacıyla hazırlanan protokolü imzalanmış olmasına rağmen yürürlüğe konmamıştır. AK Parti bu önemli anlaşmayı yürürlüğe koyarak CEDAW’ın, ülkemizde de kadına yönelik ayrımcılığı önlenmesi adına denetleme yapmasına olanak tanımıştır. AK Parti hükümetleri kadın hakları ile ilgili uluslararası açıdan kendisinin denetlenmesinin önünü açmıştır.” dedi.

KADINA POZİTİF AYRIMCILIK SAĞLAYAN UYGULAMALARI PRATİKTE HAYATA GEÇTİ

Üyesi olduğu TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunda kadınlara yönelik ayrımcılık içeren her türlü uygulamanın ortadan kaldırılmasını hedeflediklerini söyleyen Milletvekili Hatice Özkal, kadınların sosyal, ekonomik, siyasal ve toplumsal alanda konumlarının iyileştirilmesinin AK Parti’nin temel hedefi olduğunu belirtti. Kadınların sosyal hayatta karşılaştığı engellerin ortadan kaldırılmasının AK Parti’nin güçlü toplum hedefi için vazgeçilmezlerinden olduğunu kaydeden Özkal, “Kadın erkek fırsat eşitliğine ilişkin maddeler ve devletin bunu sağlamakla yükümlü olduğu AK Parti döneminde Anayasa’ya eklenmiştir. Ayrıca Dini inançları yüzünden ayrımcılığa uğrayan, eğitim özgürlüğü kısıtlanan kadınlarımızın; eğitim ve çalışma haklarını kullanabilmeleri de yine AK Parti hükümetleri döneminde mümkün hale gelmiştir. Ancak sadece yasal düzenlemelerin yeterli olmadığının bilinciyle; yasalarda ayırımcılık sona erdirilse bile, hayatın her alanındaki ayırımcı kalıp ve davranışlardan kurtulmayı hedefliyoruz. Bu amaçla Ak Parti olarak eşitliğin ötesine geçen kadına pozitif ayrımcılık tanıyan uygulamalar pratikte hayata geçirdik, geçirmeye de devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

KADINLARIMIZIN DA KARARININ EVET OLACAĞINA İNANIYORUM

Tüm siyaset yaşamı boyunca kadın hakları için ve kadınların refahı için çalışmalar yaptığını aktaran Milletvekili Hatice Özkal şu ifadeleri kullandı, “Kadın haklarını hayatı boyunca savunmuş, kadınların siyasette daha etkin olması için çaba gösteren bir kadın olarak TBMM’de Afyonkarahisarımızı temsil etmenin onurunu yaşıyorum. Sabahlara kadar süren oturumlarda Afyonkarahisar’da doğmuş, büyümüş bir kadın olarak hareketlerimin ve kararlarımız, tüm Afyonkarahisarlıları ve tüm Afyonkarahisarlı kadınların kararları olduğunu hiçbir zaman unutmadım. Afyonkarahisar’dan gelen herkesin ve her talebi, Afyonkarahisarlıların kızı, kardeşi ve ablası olarak elimden geldiğince takip etmeyi sürdüreceğim. Bu düşüncelerle Kurucu Kadın Kolları Başkanı olduğum AK Parti’nin, Türkiye’de kadın kollarının en aktif olduğu partisi olduğunu hatırlatmak isterim. Kadın kollarımızın üye sayısı bir çok ülkenin nüfusunu geçmiştir. AK Parti, Türkiye’de kadınların siyasette daha aktif olmasının öncüsü olmuştur. 16 Nisan’da oylayacağımız Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle TBMM güçlenecek. TBMM ve milletvekillerinin etkinliğinin artması, kadınlarımızın mecliste daha güçlü ve daha yoğun temsilini sağlayacak. Devletimiz bürokrasinin ağır yükünden kurtularak, kadın pratikliğindeki gibi hızlı ve etkin bir hükümet sistemine kavuşmuş olacaktır. Kadınlarımızın da bu bilinçle referandumda tercihlerinin ‘evet’ olacağına inanıyor, tüm kadınlarımızın Dünya kadınlar gününü bir kez daha kutluyorum.” 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.