1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Kadın Kolları Üyelerine Hatibe Eğitimi Verildi
Kadın Kolları Üyelerine Hatibe Eğitimi Verildi

Kadın Kolları Üyelerine Hatibe Eğitimi Verildi

AK Parti Afyonkarahisar İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından parti binasında İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyeleri ve Mahalle Başkanlarına hatibe eğitimi verildi.

A+A-

İl Başkanı Av. İbrahim Yurdunuseven, İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Sezen, İl Kadın Kolları Başkanı Av. Ferda Ertürk ve İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Büseyne Kahraman tarafından İl Kadın Kolları Yönetim Kuruyu üyeleri ile Mahalle Başkanlarına ‘Anayasa değişikliği, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’ konusunda eğitim verildi. Hatibe eğitiminin açılış konuşmasını İl Kadın Kolları Başkanı Av. Ferda Ertürk yaptı. Anayasa değişikliği halk oylamasını mahalle başkanlarının bulundukları mahallelerde kapı kapı dolaşarak anlatmalarını isteyen Ertürk, “16 Nisan’da yapılacak Anayasa değişikliği Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ülkemiz ve milletimiz için çok önemli. Bu nedenle mahallelerimizdeki vatandaşlarımıza anayasa değişikliği halk oylamasını anlatacağız. Ülkemizin selameti acısından anayasa değişikliği büyük bir önem arz ediyor” dedi.
 
GÜVENLİĞİN VE ÖZGÜRLÜĞÜN TEMİNATI OLACAK 

İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyeleri ve Mahalle Başkanlarına hitap eden İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, anayasa değişikliği halk oylamasının önemine değindi. Yurdunuseven, şöyle konuştu; “Bu Anayasa değişikliği halk oylaması ile güçlü bir yürütme ve güçlü bir hükümet olacak inşallah. Bu bizlere huzurun, güvenliğin ve özgürlüğün teminatı olacak. Hep birlikte vesayet odaklarını ortadan kaldıracağız. Bunu neden söylüyoruz; 15 Temmuz darbe gecesi hain FETO’cular parlamenter sistemin vesayet odaklı gediklerinden girerek, bu darbe girişimini gerçekleştirmişlerdir. Bundan sonra böyle bir şey olmayacak. Halkın yüzde 50+1 oyunu alan güçlü yürütme ve güçlü hükümet ortaya çıkacağı için inşallah bundan sonrada vesayet odakları da hiçbir şekilde ortaya çıkmayacak.”
 
DEMOKRASİMİZ DAHA GÜÇLÜ HALE GELECEK 

Anayasa değişikliğinin Türkiye Cumhuriyet’i demokrasisinin güçlenmesini sağlayacağını dile getiren Yurdunuseven, “Yapılacak olan düzenleme ile mahkemelere bağımsızlık yanında, tarafsızlıkta eklenecek. 550 olan milletvekili sayısı 600’e yükselecek. Bu düzenleme ile temsil kabiliyetini tabana yaymaya çalışıyoruz. Fakat temsil kabiliyetini ve nüfusumuza bakacak olursak, bu kabiliyetin daha fazla tabana yayılması için gerekli görüyoruz. Yine Avrupa ülkelerindeki sayılara bakarsak, bizim milletvekili sayımız 600’e çıkması durumunda, 145 bin kişiye bir milletvekili ortalaması düşüyor. Afyonkarahisar’da bu düzenleme ile 1 milletvekili daha kazanıyor. Yani 5 olan milletvekili sayımız 6’ya yükseliyor. Bir diğer düzenleme ise milletvekili seçilme yaşını 18’e düşüyoruz. Hukuk 18 yaşındaki gençlere temyiz, borçlanma, miras gibi yetkiler verirken milletvekili seçilme yeterliliği neden olmasın. Şimdiki 18 yaşındaki gençlerimizin çoğu teknolojiye çok hakim. Bu teknolojiye hakim gençlerimizin mecliste ülkemizin sorunlarını anlasa ve çözüm önerilerinde bulunsa kötü mü olur? Bu konuda en çok eleştirilen durum ise, 18 yaşındaki birisinin milletvekili seçilmesi ve 5 yıl sonra 23 yaşında emekli olması gibi bir durum söz konusu değil. En az 2 yıl milletvekilliği yapan kişi, yaşını doldurduktan sonra emekli olabilir. Erken emeklilik diye bir durum söz konusu değil” dedi. İl Başkanı Yurdunuseven’in konuşmasının ardından İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Sezen, İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Büseyne Kahraman, ‘Anayasa değişikliği Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’ hakkında hatibelere eğitim verdiler.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.