1. YAZARLAR

  2. İbrahim Artıç

  3. “İSRAF EDEREK TÜKETİYORUZ”
İbrahim Artıç

İbrahim Artıç

Yazarın Tüm Yazıları >

“İSRAF EDEREK TÜKETİYORUZ”

A+A-

 

Değerli okuyucularım, bu hafta son günlerde giderek artan “İSRAF” konusuna değinmek istiyorum.  Sabah uyandığımda fırına ekmek almaya gittiğimde  satılmayan marketlerden geri gelen ekmekleri gördüm bu duruma çok üzüldüm kasalarca ekmek israfı maalesef.  Yine her sabah işe gitmek için evden çıktığımızda her çöpün yanında haddinden fazla ekmek ve yemek israfını gördüm ve o an aklıma bir dilim ekmeğe muhtaç olan insanlar geldi bir an kendime dedim ki böyle olmamalı  israfın önüne geçmeliyiz.

Dünyanın hızla nüfus artışı devam ederken maalesef ki gıda israfı da artıyor. İsrafın önüne geçilmesi için insanları bilgilendirmek gerek. Mesela başka ülkeler de açlık krizi var iken bizim önümüzde çeşit çeşit yemek var ve biz bunları israf ediyoruz. Çok fazla yemekler yapıp yemediğimiz yemekleri, yiyemediğimiz ekmekleri çöpe atıyoruz. Ayrıca dinimizde de şöyle buyrulur “yiyiniz içiniz ama israf etmeyiniz”  buyrulmaktadır. Peki bizler bu hadisi bildiğimiz halde neden gıda israfı yapıyoruz.  Türkiye İsrafı Önleme Vakfı'nın (TİSVA) hazırladığı rapora göre bir yılda milli gelirin yüzde 15'ine denk gelen yaklaşık 555 milyar lira kaynağı israf ediyoruz. 214 milyar liralık gıda israfının yapıldığı Türkiye'de günde 6 milyon ekmek çöpe gidiyor.

Bir lokma ekmek bulamayan insanları gözümüzün önüne getirmeli ona göre gıda israfı etmeliyiz. Bir diğer israf ise “su” israfıdır. Su hayatımız için önemli kaynaklardan biridir. Susuz yaşayabilen bir canlı yoktur. Susuzluk canlı hayatının sonudur. Su israfı da susuzluğa giden yolda canlı hayatının sonunun başlangıcıdır.

Suyun hayati bir unsur olarak tasarruf edilmesi gerekirİnsan oğlu her zaman suya muhtaçtır. Bunun böyle olduğunu bile bile maalesef ki suyu da israf ediyoruz. Basit olarak ele alacak olursak bozuk olan musluklar, dişlerimizi fırçalarken açık bırakılan musluklar, bulaşık yıkarken boşa akıtılan su’lar ve daha birçok şekilde su israfının da önüne geçemiyoruz. Suyu doğru kullanmazsa ve israf etmeye devam edersek, dünyada birçok canlının nesli tükenebilir, dünyanın coğrafyası değişebilir, kuraklık, kıtlık, yokluk yaşanabilir.

Çölleşme eğilimlerinin başladığı günümüz dünyasında suya olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.  Suyu israf ederken aklımıza kuruyan göller gelmektedir. Türkiye’de son  elli yılda otuz altı göl kurudu. Yapılan araştırmalara göre  damlayarak akan bir musluk, yılda 3 metreküplük su kaybına sebep olmakta. Bunun her konuta maliyeti yaklaşık 6 bin TL civarındadır.

Türkiye'de yaklaşık 19 milyon konuttan sadece yüzde 10'unda böyle bir durum olduğunda, oluşan israf yaklaşık 11 milyar TL'dir. Bir kişinin günde iki kez 1 dakika boyunca musluk suyunu kapatmadan diş fırçalaması yılda 8 ton su israfına neden olmaktadır. Bunu, nüfusun yüzde 20'sinin yaptığı hesaplandığında ülkemizin toplam kaynak kaybı yaklaşık 13 milyar TL oluyor.  Yapılan gıda ve su israfına yüzlerce okul, hastane, ihtiyaç sahipleri için yatacak yer yapılabilir.  Her bir muhtaç için bir dilim ekmek bir sıcak çorba temin edilebilir.

Yapılan araştırmalara bakarak israfın her geçen gün arttığını görüyoruz maalesef insan oğlu israf’tan vazgeçmiyor. Oysa ki dünya’daki aç ve susuz kalan insanları düşünerek yiyip içersek, onlarla empati kurarsak israfın boyutunu biraz da olsun durdurabiliriz. Son olarak dünya’nın israf ederek tüketiyoruz. Daha fazla tüketmeden gelecek nesilleri düşünerek israf etmemeliyiz.  Şunu da unutmayalım ki “TÜKETEREK TÜKENMEYELİM”

Bu yazı toplam 2010 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.