1. YAZARLAR

  2. Ramazan Orhanlı

  3. İslam'ın İlme Verdiği Önem
Ramazan Orhanlı

Ramazan Orhanlı

Şuhut İlçe Müftüsü
Yazarın Tüm Yazıları >

İslam'ın İlme Verdiği Önem

A+A-

Bedeni temizleyen sudur. Kalbi, gönlü ve vicdanı temizleyen de ilimdir, bilgidir. İnsanları, aileleri, cemiyetleri, milletleri zarardan kurtaran bilgi, insanlar için en büyük rütbedir. Peygamberimiz (sas) buyurmuşlardır ki: ''İlim öğrenmek her Müslüman erkek ve kadına farzdır.'' Genç ihtiyar her Müslüman bilmediğini öğrenmekle mükelleftir. Okumak, öğrenmek nafile namaz kılmaktan, nafile oruç tutmaktan hayırlıdır. Tahsil çağı beşikten mezara kadardır. İlim öğrenmenin yaşı sınırı yoktur. Bilmediklerimizi öğrenmeye çalışalım. Sormak ilmin yarısıdır. Okuyalım, dinleyelim, soralım, öğrenelim, çocuklarımızı okutalım, onlara dinini dünyasını öğretelim. İnsan ruhunu yükselten güzel huyları artıran hakiki ilimdir. Okumak dünyada en tatlı zevktir. Her insan doğruyu, iyiyi bilmek ve bulmak ister, bu da okumakla, öğrenmekle mümkündür.

İlim, insan için yalnızlıkta en güzel arkadaş; dostlar yanında en iyi yardımcıdır. İlim gönüllere sürur verir. İlme sahip bulunan her yerde güçlüdür, öndedir ve üstündür. ’’Bilen muktedirdir’’ denilmiştir. Gören bir insanla görme nimetinden mahrum kalan, bir olmadığı gibi, ilim sahibi olanla cehaletin tutsağı bulunan kimse de bir değildir. Aydınlıkla karanlık arasında fark neyse, bilgi ile bilgisizlik arasındaki fark da öyledir. İlim insan için hayattır. İlim sahibi insanlar, cisimleri itibariyle fanidir. Onlar yararlı eserleri ile dünya devam ettiği sürece insanların gönüllerinde yaşarlar. Bilgi insanların değerlerini yüceltir. İslam, ilme ve ilim ehline layık olduğu en üstün rütbeyi vermiştir. Kur’an-ı Kerimde “Allahtan kulları içinde layıkıyla korkan (ona tazimde bulunan) âlimlerdir.” (Fatır Suresi, Ayet:28) buyrulmaktadır. Bilgi insanı diğer canlılardan ayıran bir özelliktir. Bilmek ve anlamak arzusu insanda fıtridir.

Her türlü felaketin kaynağı cehalettir. Çocuklar aile fertlerinden biridir. Onları ateşten korumak gerekir. Bu nasıl olacak? Bu ancak onlara ilim, ahlak, edep ve hayâ duygusunu aşılamakla; Allah korkusunu kalplere yerleştirmekle olur. Sevgili Peygamberimiz (sas)’in şahsında insanlığa gelen ilk ilahi mesajın “Oku!” diye başlaması, ilimden, kalemden, öğrenmekten, insanın yaratılışından ve değerinden bahsetmesi üzerinde düşünülmesi gereken bir husustur. İnsanlığın yararına maddi ve manevi bilgileri öğrenmeliyiz. Peygamberimiz (sas): “İlim Çin’de de olsa tahsil ediniz.”, “İlim mü’minin kaybolmuş malıdır. Onu nerede bulursa almak hakkına sahiptir.” buyurmak suretiyle ilmin vatanı olmadığını görüyoruz.

Hz. Peygamber (sas)’den insanları ilme ve öğrenmeye teşvik eden bir kaç hadisi şerifin anlamını nakledelim.
”Bir insan öldüğü vakit amelinin sevabı kesilir. Amel defteri kapanır. Yalnız; sadaka-ı cariyesi, (Çeşme, köprü, hastane, cami, okul yaptırmak, ağaç dikmek vs.), ilmi bir eseri, kendisine dua eden hayırlı bir evladı bulunan kimsenin amel defteri kapanmaz.” (Riyazü’s-Salihin, Hadis No:1412)

“İlim tahsili için sefere çıkan kimse, evine dönünceye kadar Allah yolundadır.” (Riyazü’s-Salihin, Hadis No:1414)
İlim bitip tükenmeyen bir hazinedir. İlim yolu zordur, meşakkatlidir. İlme, zorlukları aşmasını bilen, sabır ve sebat gösterebilen kimseler nail olurlar. İlmin başı acı, sonu ise tatlıdır. İlim insana kendini bilmeyi öğretir. Yunus Emre ne güzel söylemiş:

İlim, ilim bilmektir,

İlim kendin bilmektir;

Sen kendini bilmezsen,

Ya nice okumaktır.

Bu yazı toplam 3050 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.