1. YAZARLAR

  2. Aykut Eyret

  3. Gün Ülke İçin Birlik Olma Günü
Aykut Eyret

Aykut Eyret

Yazarın Tüm Yazıları >

Gün Ülke İçin Birlik Olma Günü

A+A-

Ülke ekonomisini güçlü tutmak ve son dönemde artan işsizlik rakamlarını ortadan kaldırmaya yönelik olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde hükümet nezdinde Çalışma ve sosyal Güvenlik Kurumu tarafından başlatılan İstihdamda Milli Seferberlik hareketi ile 2017 yılında işverenlere ciddi destekler gündeme geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2017 yılında uygulanacak olan teşvikler işverenler için artı işgücü ve düşük maliyet anlamına geliyor. Hatırlanacağı üzere hükümet 2008 yılında yatırımcı işadamlarının istihdam sağlayacak yatırımlar yapmalarını önünü açacak bir adım atmıştı. 2008 yılında hayata geçirilen 5084 sayılı Kalkınmada Öncelikli Yörelerin teşviki ile gerek arazi gerekse enerji konusunda önemli teşvikler sağlanmıştı.

Türkiye’yi dış borç ve döviz kurlarındaki dalgalanma ile ekonomik krizin içine çekme çabalarına da bir anlamda 2017 yılında uygulanacak teşviklerle karşı hamle yapma, ülke ekonomisini de olası kayıpların önüne geçme noktasında güçlü tutma hamlesi olarak değerlendirmek lazım.


Sadece iş dünyasına uygulanan teşvikler ve destekler yok elbette. Çalışma ve İş Kurumu, KOSGEP tarafından yürütülen teşvikler de son yıllarda önemli hamleler olarak göze çarpıyor. Genç çiftçilere hibe destekli krediler, girişimcilik kursları ile iş kurma imkanı sunan teşviklerin yanı sıra, işsiz olan ancak bulduğu işte de deneyimi olmadığı için işe alınmayan gençler için de işbaşı eğitim programları ile işgücünün artmasına, işsizliğin ise azalmasına katkı sunan çalışmalar yürütülüyor.


Teşvikler ve destekler bunlarla da sınırlı değil. Tarımsal Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından da tarımsal hizmetlerin artırılması, geliştirilmesi ve modernizasyonuna ilişkin Avrupa Birliği Fonlarından sağlanan yüzde 65’i hibe destekli proje karşılığı destekler de var.


Siyasilerin dilinde pelesenk olan hedef 2023’te Güçlü Türkiye, 2053’te Süper Güç Türkiye. Bu noktada uygulanan teşviklerle sektörlerde daha güçlü daha modern ve  daha üretken bir yapının oluşması şart. Devlet üzerine düşen her türlü kolaylığı sağlarken, işadamları başta olmak üzere ekonomiye maddi, manevi ve iş gücü anlamında destek verecek her Türk İnsanı önemli bir değer taşıyacak.


Birlik ve beraberlik vurgusu yalnızca ülkeler arası veya terör örgütlerine karşı savaşırken gerekli olan bir anlayış olmaktan artık çıkmalı. Siyasi düşüncelerin, çıkar çatışmalarının, menfaat ortaklıklarının sona erdiği milli birlik ve beraberliğin ekonomik alanda da sağlandığı bir ülkeyi bireylerin tamamının sorumluluk alarak gerçekleştirdiği bir Türkiye inşa edilmeli.


Devlete verilecek olan her zararın önce devlete ardından da millete zararı olduğunun artık farkına varılmalı. Zararın neresinden dönersek kar ise geride kalan ve devlete, millete zarar olarak yansıyan konular geride bırakılmalı, yeni ve güçlü bir Türkiye için 80 milyon Türk İnsanı tek bir beden gibi hareket ederek gerçek gücünü ortaya koymalı. Gün ülke için birlik olma günü.

Bu yazı toplam 2245 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.