1. YAZARLAR

  2. Aykut Eyret

  3. Güçlü Ekonomi İçin Değiştirmek Gerek
Aykut Eyret

Aykut Eyret

Yazarın Tüm Yazıları >

Güçlü Ekonomi İçin Değiştirmek Gerek

A+A-

Bir bireyin, bir ailenin, bir şehrin ve hatta bir ülkenin güçlü olması büyümesi gelişmesi ve ayakta kalması için en önemli unsur maddiyattır diğer bir ifade ile parasal anlamda yeterliliktir. Son yıllarda güçlü ekonomiler arasına girmek ve dünya çapında ekonomisiyle birçok alanda söz sahibi olmak için çaba harcayan ülkeler ve şirketleri görebiliyoruz.

Anayasa Değişikliği Paketi’nin oylanacağı referandum öncesinde de Güçlü Türkiye ifadesi sıklıkla kullanılır hale geldi. Türkiye birçok alanda gücünü ortaya koymasına rağmen ekonomik anlamda da güçlü bir ülke olmak için yoğun çaba harcıyor. Bu çabalara özel sektörden de zaman zaman önemli hamlelerle destek olunuyor ama özel sektörde ihracat yapan firmalara da katkı sağlayacak adımlar atılması noktasında yapılması gereken önemli değişikliklere de ihtiyaç var.

Afyonkarahisar özelinden bu konuya değinerek ülke genelinde de benzer değişikliklerle ekonomiye güçlü katkılar sağlanması mümkün. Örnekler vererek anlatmak gerekirse Balkanlar’ın en büyük Alkoloid Fabrikası’na sahip bir şehiriz. Alkoloid Fabrikası haşhaştan morfin üreterek sağlık sektörünün en önemli kollarından birisi olan ilaç sanayisine önemli katkılar sağlıyor.

Türkiye’de de ilaç sanayii ile uğraşan ve üretim yapan şirketler var. Alkoloid Fabrikası geçtiğimiz aylarda bir ağrı kesici ilaç üretti ancak büyük çaplı bir üretim tesisi kurulması elektronik eşya ile birlikte ülke ekonomisine en büyük kayıplar veren cari açığın kapanmasına katkı sağlayacağı inancındayım.

Bunun yanı sıra yapılabilecek bir diğer değişiklik ise Zafer Bölgesel Havalimanı’nda yapılmalı. Zafer Bölgesel Havalimanı bilindiği üzere Afyonkarahisar-Kütahya ve Uşak illerinin ihtiyaçları doğrultusunda kurulmuş bir havalimanı. Açıldığı yıllarda ilgi çekmiş olsa da zaman içerisinde seferlerin kaldırılmaya başlamasıyla birlikte oldukça düşük bir kullanım kapasitesine geriledi. Zafer Bölgesel Havalimanı’nın aktif kullanılabilmesi için atılacak ilk adım bana göre kargo uçuşları diğer adı ile yük uçaklarının kullanılabileceği bir düzenleme yapılması. 

Bunun öneminin ne olacağını ise şöyle açıklamak gerek, mermeri, sucuğu, kaymağı, kirazı, başta olmak üzere çok sayıda ihracat kapasitesi olan ürün ve bu ürünleri pazarlayan firmalar var. Bu saydıklarım yalnızca Afyonkarahisar için geçerli olan ürünler. Kütahya’nın porseleni, seramiği, Uşak’ın ise battaniyesi, bakliyat ürünleri gibi birçok ürünü bulunuyor. 3 ilin ürün ihracatında kargo uçuşları yolcu uçuşlarını da etkileyecektir. Böylelikle ülke ekonomisini ve dev yatırımın aktif kullanımını artıracağı kanaatindeyim.

Bir başka ihracata yönelik hamle ise demiryolu taşımacılığına yönelik atılacak adımdır. Bir süre öncesine kadar Afyon Gar’da kurulan 2 adet vinç ile yük taşımacılığı yapılan Afyonkarahisar’da bu çalışma artık yapılmıyor. Bu konuda iş dünyasından talepler de TCDD’ye iletilmeye başladı. İzmir’de kurulan Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonları şirketi de demiryolu taşımacılığını geliştirmeyi amaçlıyordu. Afyonkarahisar’da ihracatçı firmaların ulaşımının kolay olacağı, güçlü ve etkin bir merkez kurulması halinde Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonları şirketi ile ortak hareket edilmesi halinde ihracatta kolaylıklar sağlayacağı aşikar. Güçlü Türkiye için güçlü ekonomi, güçlü ekonomi için de net değişimler şart.
 

Bu yazı toplam 1725 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.