1. YAZARLAR

  2. Mustafa Kılınç

  3. Eğitim ve Tarım Politikaları Yeniden Yapılandırılmalı
Mustafa Kılınç

Mustafa Kılınç

Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitim ve Tarım Politikaları Yeniden Yapılandırılmalı

A+A-

Coğrafi konumu itibariyle çok değerli bir bölgede yer alan Türkiye, gelişen teknolojiye ve değişen yaşam koşullarına ayak uydurmak için devlet politikaları ve yatırımcılar aracılığı ile ciddi anlamda sıçrama yaptı. Güçlü ülke olmanın temel esaslarından biri güçlü ülkeler ile her alanda rekabet edebilen bir yapıya kavuşmaktır.

Türkiye’de bu alanda kendini güçlendirmeye çalışırken kaybettiği birçok değerinin de var olduğunu hatırlatmak lazım. Örneğin sosyal medya da paylaşılan bir fotoğrafta gençler toplu taşıma aracında oturuyor ama yaşlı bir adam ayakta bekliyor. Bu fotoğrafla unutulan veya unutulmaya başlayan saygı ve hürmet kültürümüzün unutulduğu da söylenebilir.

Güçlü devlet olmanın yollarından biri üreten gençleri yetiştirmek ve bilgilerini güncel tutmalarını sağlamak olmalı. Bunun için de eğitim alanında yeni adımlar atılmalı. İlkokul seviyesinde çocukların meslek alanlarının çeşitli testler yapılarak belirlenmesi, orta okul seviyesinde tıpkı çıraklık eğitimi gibi makine ekipman bilgileri, lise seviyesinde kalfalık eğitimi gibi kontrollü üretim ve üniversite seviyesinde de ustalık seviyesine ulaşmalarını sağlayacak yapı oluşturulmalı.

Diğer yandan ise bu ülkenin tarım ve hayvancılık alanındaki eski üretken Türkiye yapısının yeniden kazandırılması gerekiyor. Tarım arazilerinin azalmaya başladığı, hayvan sayısının düştüğü ve üretimin maliyetler nedeniyle azaldığı bir Türkiye’den yeniden üreten Türkiye’ye dönüşün yolları bulunmalı, geldiğimiz noktada üreticiye verilen yatma parasının yerine kendi tohumlarımızı üreterek mazot desteği sağlanan ve ürün alım garantisi ile sağlıklı ve yerli üretimin destekleneceği bir düzenleme yapılmalı.

Kendi toprağımızda kendi tohumumuzu üretemezsek, kendi hayvanımızı yetiştiremezsek gelecekte ithal ürünlerle Türk halkının genetiğini değiştiren, hastalıkların kol gezdiği bir topluma dönüşeceğiz. Savaşarak koruduğumuz topraklarda üreterek güçlenmek zorundayız.

Bu yazı toplam 9755 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.