İbrahim Artıç

İbrahim Artıç

Yazarın Tüm Yazıları >

Deprem

A+A-

Değerli okuyucularım bu hafta sizlere hayatımızda var olan şu aralarda kendini çok sık hatırlatan “DEPREM” gerçeğinden bahsetmek istiyorum.

Dünyanın oluşumdan beri depremler vardır. Ülkemiz dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte yurdumuzda birçok yıkıcı depremler olduğu gibi, gelecekte de sık sık oluşacak depremlerle büyük can ve mal kaybına uğrama olasılığımız ne yazık ki gerçektir. Biliyorsunuz Türkiye deprem bölgesinde olan bir coğrafya da yer alıyor. Son olan deprem ise 25.01.2020 tarihinde 6,8 şiddetinde merkezi ELAZIĞ olan ve Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Adıyaman, Tunceli, Mardin ve pek çok şehrimizde etkisini gösterdi. Gerçekleşen deprem ’de birçok kişi hayatını kaybetti. Birçok kişinin evi yıkıldı ve birçok kişi enkaz altından yaralı olarak kurtarıldı. Deprem sonrasında Türkiye’nin dört bir yanından AFAD ve AFAD gönüllüleri UMKE, JAK timleri deprem bölgesine hızlıca hareket ettiler.  Deprem bölgesi olan Elazığ’a her şehirden vatandaşlarımız yardım gönderdiler. Kimisi günlük hasılatını kimisi işsiz olduğu halde cebinde kalan son parasını kimisi hastaneye gidecekken vaz geçip parasını bağışladığını kimi vatandaşlarımız yiyecek, giyecek, yakacak, yatacak gibi eşyalarını ivedilikle deprem bölgesine gönderdiler. Ülkemizin geleceği olan çocuklarımız bile kumbaralardaki paralarını gönderdiler.  Türk insanının birlik ve beraberlik içinde ne kadar fedakâr ve yardımsever olduğunu tüm dünyaya gösterdiler.  Maddi imkânı olmayan vatandaşlarımız ise manevi dayanışma olarak deprem de yaralanan vatandaşlarımızın yanında oldular.   Deprem bölgesine Barınma için yardım çadırları kuruldu.  Tüm Türkiye’nin kalbi deprem bölgesinde duaları ise depremzedeler içindi.

DEPREM OLMADAN ÖNCE NE YAPMALAYIZ?

Deprem olmadan önce binalarımızın deprem riskine yani depreme dayanıklılığına baktırmalıyız. Eşyalarımızı duvara sabitlemeliyiz. Dolapların üstlerine yere düşebilecek malzemeler koymamalıyız.

DEPREM ANINDA NE YAPMALIYIZ?

Varsa sağlam sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, içi dolu sandık gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelerek hayat üçgeni oluşturulmalıdır. Baş iki el arasına alınarak veya bir koruyucu (yastık, kitap vb) malzeme ile korunmalıdır. Sarsıntı geçene kadar bu pozisyonda beklenmelidir. Güvenli bir yer bulup, diz üstü ÇÖK, Başını ve enseni koruyacak şekilde KAPAN, Düşmemek için sabit bir yere TUTUN Merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşulmamalıdır. Balkona çıkılmamalıdır. Balkonlardan ya da pencerelerden aşağıya atlanmamalıdır. Kesinlikle asansör kullanılmamalıdır. Telefonlar acil durum ve yangınları bildirmek dışında kullanılmamalıdır. Kibrit, çakmak yakılmamalı, elektrik düğmelerine dokunulmamalıdır. Depremin bize hatırlattığı “DEPREM ÖLDÜRMEZ, BİNA ÖLDÜRÜR”  sloganı oldu. Binalarımızı yaparken yapı denetimin uygun gördüğü şekilde depreme dayanıklı halde yatırmalıyız.

Bu yazı toplam 3768 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.