1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bypass Kalbin Yeniden Sağlıklı Beslenmesini Sağlar
Bypass Kalbin Yeniden Sağlıklı Beslenmesini Sağlar

Bypass Kalbin Yeniden Sağlıklı Beslenmesini Sağlar

Özel Fuar Hastanesi Kalp ve Damar Hastalıkları Cerrahı Op. Dr. Ercüment Ayva, açık kalp ameliyatlarında yaygın olarak kullanılan Koroner ByPass ameliyatının tıkalı olan damarlara başka bir yoldan kan akışını sağlamaya yaradığını söyledi.

A+A-

Özel Fuar Hastanesi Kalp ve Damar Hastalıkları Cerrahı Op. Dr. Ercüment Ayva Koroner By Pass Ameliyatları konusunda açıklamalarda bulundu. Göğüs ayrısına ve kalp krizine neden olan koroner arterlerdeki daralmaların belli bir orandan sonra kan akışına engel olduğunu kaydeden Ayva,  “Bu da kalbin yeterince beslenememesi ve dolayısıyla görevini tam anlamıyla yapamaması anlamına gelir. Her organ gibi kalbimizin de yaşamak ve görevini yapmak için kanla beslenmeye gereksin duyar. Kan, kalp kasımıza koroner arter adı verilen atardamarlar yoluyla gelir.

Bilindiği gibi damar sertliği (ateroskleroz) tüm vücuttaki damar iç duvarında yerleşebilen ve yerleştiği bölgede darlıklara neden olan bir hastalıktır. Koroner arterler de damar sertliğinden önemli oranda etkilenir. Bunun sonucunda kalp kasının beslenmesi için tek kaynak olan koroner arterlerde daralmalar ve tıkanmalar oluşabilir. İskemik kalp hastalığı dediğimiz bu tablo kendini genellikle anjina adı verilen bir ağrı ile gösterir. Anjina her hastada olmamakla birlikte, genellikle bir kalp krizinin en önemli habercisidir. Bazen de hastalar hiç ağrı tanımlamadan da kalp krizi geçirebilir. Göğüs ağrısına ve kalp krizine neden olan koroner arterlerdeki daralmalar belli bir seviyenin üzerine çıktığında kanın akışında engel oluşturur.

Bu da kalbin yeterince beslenememesi ve dolayısıyla görevini tam anlamıyla yapamaması anlamına gelir. Bu olumsuz tabloyu ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan cerrahi işleme koroner bypass ameliyatı denilir. Koroner bypass ameliyatının amacı; varsa göğüs ağrısını ortadan kaldırmak ve oluşabilecek bir kalp krizinin önüne geçmektir. Böylece hastanın yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve ömrünün uzatılması amaçlanır” dedi.

“AÇIK KALP AMELİYATLARINDA YAYGIN OLARAK KULLANILAN BİR YÖNTEM”

Koroner damarların yeterli beslenmemesinin kalbin çalışmasına büyük engeller oluşturduğunu kaydeden Ayva, “Koroner bypass cerrahisi açık kalp ameliyatları arasında en çok yapılan ameliyattır. Dar ya da tıkalı olan damara bir başka yoldan kan gelmesini sağlar. Kalbin kendisini besleyen damarlara koroner atar damarlar denir. Kalp diğer kaslardan farklı olarak durmaksızın çalışır. Koroner atardamar hastalığı kalbin yeterli beslenememesidir. Koroner damarlar daralır veya tıkanırsa kalp yeterli oksijen ve besin alamaz. Besin ve oksijen azlığı kritik düzeyi geçerse kalp kasında hasar oluşur, bu durum kalp krizi olarak adlandırılır Kalbi besleyen damarlardan biri daralır veya tıkanırsa, göğüs ağrısı veya kalp krizi oluşabilir.

Daralma veya tıkanıklık bazı hastalarda şiddetli ağrı ile seyrederken bazı hastalarda önemsiz ağrı ile veya hiç ağrısız olarak da seyredebilir. Ağrısız seyreden olaylar genellikle şeker hastalarında gözlenir ve sessiz kalp hastalığı olarak adlandırılır. Hastaların bir kısmında kalp krizi kalp hastalığının ilk belirtisi olarak oluşur. Kalp grafisinde, kalbin beslenmesi ile ilgili problemler her zaman saptanamayabilir” diye konuştu.

 

KORONER BYPASS ADAYLARI KİMLERDİR?

Kalp hastalığı ile ilgili şikayetleriniz varsa veya risk faktörlerinden bazılarına sahip olmanız durumunda doktorunuz veya siz kalp hastası olduğunuzu düşünmelisiniz. Risk faktörleri şunlardır;

Erkek cinsiyet,

Kolesterol yüksekliği,

Şeker hastalığı,

Tansiyon yüksekliği,

Sigara kullanımı.

Alkol

İleri Yaş

Stres

 Hareketsizlik

Obezite ( Şişmanlık).

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.