1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Biriz, İriyiz, Diriyiz, Birlikte Türkiye'yiz
Biriz, İriyiz, Diriyiz, Birlikte Türkiye'yiz

Biriz, İriyiz, Diriyiz, Birlikte Türkiye'yiz

Devleti, askeri, polisi, bürokratı, şehit ailesi, gazisi, esnafı,  Alevisi, Sünnisi, emeklisi, işçisi, işvereni, sendika temsilcisi, oda başkanı...

A+A-

Devleti, askeri, polisi, bürokratı, şehit ailesi, gazisi, esnafı,  Alevisi, Sünnisi, emeklisi, işçisi, işvereni, sendika temsilcisi, oda başkanı, engelli bireyi, muhtarı, basın mensubu,  Nakşibendi,  Kadiri, Rufai, Uşşaki, Romanı vb. kanaat önderlerinin önde gelen mensuplarını aynı sofrada buluşturan Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi,  birliğimizi, kardeşliğimizi bölmeye çalışan iç ve dış güçlere karşı "biriz, iriyiz, diriyiz, birlikte TÜRKİYE'yiz" mesajı verdi.

Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi, Türkiye'de belki de bir ilki gerçekleştirdi.  Toplumun kanaat önderlerini aynı sofrada buluşturan Kent Konseyi, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Devleti, askeri, polisi, bürokratı, şehit ailesi, gazisi, esnafı,  Sünnisi Alevisi, emeklisi, işçisi, işvereni, sendika temsilcisi, oda başkanı, engelli bireyi, muhtarı, basın mensubu,  Nakşibendi, Kadiri, Rufai, Uşşaki, Romanı vb. kanaat önderlerinin önde gelen mensuplarını aynı sofrada buluşturan Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi,  birliğimizi, kardeşliğimizi bölmeye çalışan iç ve dış güçlere karşı "biriz, iriyiz, diriyiz, birlikte TÜRKİYE'yiz" mesajı verdi.  Gecede  önce Kur’an-ı Kerim Tilaveti okundu.  Ardından Semerkand İlahi Gurubu seslendirdikleri ilahilerle büyük beğeni topladı. Sema gösterisinin ardından ise Belediye Halk oyunları ekipleri sahne aldı. Gecede yemeğin ardından Alevi Dedesi Ali Demir yaptığı yemek duası ile gönülleri fetih etti. 

"ALLAH CENNET VATANIMIZI, CEHENNEM AYAKLARININ ALTINDAKİ KÂFİRLERE ÇİĞNETMESİN’

Gecenin ilk konuşmacısı olan Alevi Dedesi Ali Demir, ülkemizdeki birlik ve beraberliğin sonsuza kadar sürmesini temenni etti. Alevi Dedesi Ali Demir; “Allah vatanımızı, birliğimizi, dirliğimizi sonsuz eylesin. Cennet vatanımızı, cehennem ayaklarının altındaki kâfirlere çiğnetmesin. Ay yıldızlı bayrağımızın gölgelerden indirmesin, ezanımızı dindirmesin. Kahraman ordularımızı da emniyet güçlerimizi muzaffer eylesin. Vatanımız ve birliğimiz uğruna çalışanları muzaffer eylesin. Türkiye Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını dualarımızdan mahrum eylemesin. Canını hiçe sayan, kanını su yerine akıtan kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Geride bıraktıkları yavrularına da sabrı- cemil eylesin. Bu gecenin düzenlenmesinde başta Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban olmak üzere Kent Konseyi Başkanımız M. Emin Birliktir ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum ” diye konuştu.

ÇALIŞMALARIMIZ İNSAN ODAKLI

Alevi Kültür Dernek Başkanı Mustafa Güllü ise derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Afyon'da faaliyete başladıkları günden bu tarafa insan odaklı, kardeşlik temeli üzerine çalışmalar yürüttüklerine dikkat çeken Mustafa Güllü; "Alevilerin sesi oluyoruz" dedi.  Konuşması alkışlarla kesilen Güllü; "Bir kere daha ifade etmek isteriz ki; bizim dinimiz İslam, kitabımız, Kuranı- Kerim, Peygamberimiz  Hz. Muhammet Mustafa (SAV) 'dır... O yüzden bizden farklı düşünen Sünni Müslüman kardeşlerimizle hiçbir problemimiz olmamıştır, olamazda... Dinimiz İslam, kitabımız, Kur'an- Kerim, Peygamberimiz Muhammet Mustafa'dır derken hala daha münferit olarak bizleri inançsız, hatta kâfir olarak yaftalamaya cüret edenler var. Bu durum bizi üzmektedir. Siyasi düşüncelerimizi bir kenara bırakıp dinimizin çatısı altında birbirimizi sevelim çünkü bizde ayrımcılık yoktur. Tüm kesimlerin inançlarına saygı duyuyor, asla rahatsız olmuyoruz.  Bizim yolumuz ilim, insanlık sevgisi üzerine kurulmuştur. Bu vesileyle gecenin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi. 

 “BU GECE BİR VE BERABER OLDUĞUMUZU GÖSTERDİK”

Kent Konseyi'nin bu organizasyonu  dört ay önce düzenlemeyi planladığını ancak  yoğun gündem ve Kent Konseyi Genel Kurulu nedeniyle program tarihinin bu güne kadar sarktığını hatırlatan Başkan Çoban ise "Bu kadar sivil toplumu, bu kadar kanaat önderlerini, acaba referandumla ilgili bir takım yönlendirmeler, propagandalar yapmak amacıyla mı davet ettiniz gibi akıllara bir soru gelebilir.. İnanın asla böyle bir düşüncemiz olmadı. Ancak takvim bizi referandum, halk oylaması süreciyle karşı karşıya getirdi. Bu da tabii ülkemiz için güzel bir süreç inşallah 16 Nisan'da ülkemiz için hayırlı olan ne ise sandıktan çıkacak.  Bu ülkenin fertleri olarak halkımızın iradesine saygı duyacağız.  Bugün bir ve beraber olduğumuzu gösterdik." dedi.

"SAYIN BAHÇELİ NASIL, ZAMAN BİRLİK VE BERABERLİK ZAMANI DEMİŞ İSE BİZLERDE AYNI ŞEYİ SÖYLÜYORUZ"

Ülkemizin ihtiyaç duyduğu en büyük güzelliğin birlik ve beraberlik vurgusu olduğuna dikkat çeken Başkan Burhanettin Çoban; "Bilmediklerimizle amel edersek yanlış sonuçlara varabiliriz. Bizim de ihtiyaç duyduğumuz şey birlik ve beraberlik. Bizde bu yemeği birlik ve beraberliğe katkı sağlayabilir miyiz amacıyla düzenledik. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli, bütün düşüncelerini bir tarafa bırakıp 15 Temmuz ihanetini görerek bu ülke için Başkanlık sisteminin gerek olduğuna nasıl karar verdiyse, zaman birlik ve beraberlik zamanı demiş ise bizde diyoruz ki; zaman birlik ve beraberlik zamanı. 'Evet' diyende, 'hayır' diyen de bu bayrağa, bu ülkeye, bu vatana, saygılı olduğu müddetçe bizim kardeşimizdir, dostumuzdur. Biz bu düşünceler içerisindeyiz. Başta ülkemizdeki terör hadisesi olmak üzere iç ve dış güçlerce yapılmak istenen oyunlarının bozulması temennisiyle teşrifinizden dolayı bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum" diye konuştu.

"ÇOK GÜÇLÜ BİR DEVLETİMİZ VAR"

Böyle güzel nadide bir ortamda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal ise konuşmasına geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Kent Konseyi Genel Kurulu'nun hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak başladı. 

Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlardan geçtiğimizi söyleyen Özkal;  "15 Temmuz bize farklı şeyler anlattı. 15 Temmuz'da dini görüşlerimiz, siyasi görüşlerimiz ne olursa olsun vatanın esas olduğunu ve vatan dışında her şeyin teferruat olduğunu çok iyi yaşadık ve anladık. Yeni kapı ruhu da oradan doğdu. Yeni kapı ruhu bize çok şeyi anlattı. 15 Temmuz'da herkes vatanı için tankların altına yattı, vücudunu siper etti. Bu hain girişimi el ele birlik ve beraberlik içerisinde sonlandırdı. Bu ruhun devam etmesinin önemini yaşayarak öğrendik. Çok güçlü bir devletimiz var. Bu hain girişimden sonra dimdik ayakta durduk. Biz birlik ve beraberlikten güç aldık, almaya da devam edeceğiz. Afyonkarahisarda kanaat önderlerimizin her tür siyasi ve kültürel farklılığa rağmen bir ve beraber olması çok önemli.  Bu duygularla organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyor, teşekkür ediyorum" dedi.

"HORON DA BİZİM, HALAY DA BİZİM, ZEYBEK DE BİZİM"

Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım ise programın önemine dikkat çekti. Birlik ve yemeği isminin çok güzel olduğunu söyleyen Vali Yıldırım; "Hepimizin odak noktası birlikte olma arzusu. Bu akşam ki programa çok güzel bir isim koymuşlar. “Birlik ve beraberlik yemeği” Çünkü insan birlikte olduğu insanlarla aynı sofraya oturur. Aynı gönlü paylaşan insanlar birbiriyle dost olur. Bin yıldan fazladır bu topraklarda yaşıyoruz. Bu toprakların doğusu da bizim, batısı da bizim, güneyi de bizim, kuzeyi de bizim. Sema'da bizim semah'ta bizim, horonda bizim, halayda bizim, zeybekte bizim.  Türk' de bizim, Kürt'te bizim. Laz'da bizim, Çerkez'de bizim. Tarhana çorbası da bizim, kuzu kavurması da bizim. Sanatçısı da bizim, seyredeni de bizim. Kamu görevlisi de bizim, kendisine hizmet götürülen insanda bizim. Alevisi de bizim Sünnisi de bizim. Bu topraklarda yaşayan bizler etle tırnak gibiyiz.  Söz konusu vatansa gerisinin teferruat olduğunu 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra bu insanlar defalarca gösterdi.  O yüzden biz hep birlikteyiz, biz hepimiz birlikte Türkiye'yiz" dedi.

 Yapılan konuşmaların ardından program tüm konukların ellerine aldıkları Türk Bayraklarıyla hep bir ağızdan "Ölürüm Türkiyem" parçasına eşlik edilmesiyle sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.