1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Belediye Kültürel Yayında da Sınır Tanımıyor
Belediye Kültürel Yayında da Sınır Tanımıyor

Belediye Kültürel Yayında da Sınır Tanımıyor

Kültürel yayınlarda altın çağını yaşayan Afyonkarahisar Belediyesi adeta sınırları aştı. Bolvadinli Yörükzâde Ahmet Fevzi Özdemir'in 'Bir Allah Dostu' isimli kitabı yayınlandı.

A+A-

Bolvadinli hemşehrimiz Hasan Hilmi Özdemir tarafından kaleme alınan, AKÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Mehmet Kahraman tarafından baskıya hazır hale getirilen ve Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından basımı tamamlanan Bolvadinli Yörükzâde Ahmet Fevzi Özdemir'in 'Bir Allah Dostu' isimli kitabı, Afyonkarahisar'a ve ilim dünyasına kazandırdı.

İLİM DÜNYASINA DEĞERLİ BİR ESER DAHA KAZANDIRILDI

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban döneminde basılan 34, Afyonkarahisar Belediyesi tarihinde ise 46. kültür yayını olan  eser, Bolvadin'de düzenlenen tanıtım programının ardından okurlarıyla buluştu.

Bolvadin Belediye Başkanı Fatih Kayacan'ın ev sahipliğinde düzenlenen programa Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyon Kocatepe Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Şehabettin Yiğitbaşı, AKÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Mehmet Kahraman, Belediye Özel Kalem Müdürü Mehmet Savaş, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Emel Sarlık, Yazar Hasan Hilmi Özdemir, Bolvadin İlçesi'nin kanaat önderleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

BÜYÜK BİR KÜLTÜR HİZMETİ

Tanıtım programının açılış konuşmasını Yazar Hasan Hilmi Özdemir yaptı. Belediye Başkanı Burhanetin Çoban'ın yerel ve genel kültüre büyük sempatisi olduğuna dikkat çeken Hasan Hilmi Özdemir kendisine şükranlarını sundu.
Bolvadin'in ilim, ifan, siyaset ve değişik alanlarda yetişmiş çok güzel insanlara sahip olduğunu söyleyen Yazar Hasan Hilmi Özdemir “Ne var ki; Bolvadin kültürünün temel taşları olan insanlar hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz. Bu kişiler üzerindeki unutulmuş toprak ve külü silkip cevherlerin dışarıya çıkması suretiyle özellikle gençlerin ilgi ve istifadesine sunulması kanaatindeyim. Toplumlar bu büyük insanların manevi hatıralarıyla ayakta dururlar. Bunların topluma yansıtılması lazım. Bu eser büyük bir kültür hizmetidir” diye konuştu.

Kitabın bu güne kadar üç baskı gördüğünü kaydeden Özdemir; “Birinci baskısı çerçeve bilgileri aktaran bir baskıydı. İkinci kitap rahmetlinin torunu tarafından kaleme alındı ve büyük rağbet görerek yeni talepler geldi. Başkanımız canı gönülden kabullenerek bizzat kendilerinin de meşgul olması ile üçüncü baskısını üstlendi. Sayın Başkan, ister yerel kültür, ister genel kültüre çok özel bir sempatisi olan bir insan kendisine şükranlarımı sunuyorum” dedi. Kitabın genel çerçeve içerisinde muhteviyatından bahsederek konuşmasını sürdüren Yazar Hasan Hilmi Özdemir yayınlanan eserin ilim dünyasına hayırlı olmasını temenni etti.

BAŞKANIMIZ BOLVADİNE OLAN SEVGİ VE MUHABBETİNİ BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ

Bolvadin Belediye Başkanı Fatih Kayacan ise Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'ın Bolvadin'e karşı olan sevgi ve muhabbetini bu kez de farklı şekilde gösterdiğini ifade etti. Başkan Kayacan; “Bolvadin'e üç yıldır hizmet etmeye çalışıyorum. Her zaman başımız sıkıştığında kapısına vardığımız ve her zamanda elimiz dolu döndüğümüz değerli Ağabeyim Burhanettin Çoban Başkanımız, bugün yine Bolvadin'e karşı sevgisini, muhabbetini farklı bir şekilde gösterdi. Bu güzel eserin topluma kazandırılmasında önemli katkıları oldu. Başkanımızın yanı sıra gayretlerini heyecanını hiçbir zaman bozmayan gönülzadeyi Bolvadin gündeminde tutmaya çalışan Mehmet Kahraman Ağabeyimize gönülden teşekkür ediyorum. Son iki yıldır yaşanan olaylar bir şeyi gösteriyor ki bizlerin sağlıklı bir manevi kaynaktan beslenmeye ihtiyacımız var” diye konuştu.  

DEĞERLİ ESERİ ÜLKEMİZ HİZMETİNE SUNMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ

Bolvadin'de yaşadığı şehre ilham veren, yön veren manevi olarak önderlik eden onlarca, yüzlerce yaşayan yâda vefat eden büyüğümüz olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise “Rahmetli Necmettin Erbakan Hocamız, Bolvadin ilçemize gerçekleştirdiği her mitingde konuşmalarına Yörükzâde Hazretlerini anarak başlardı. Mehmet Kahraman Hocamız başka bir konu için bizi ziyaret ettiğinde konuyu açınca böyle bir çalışmayı beraber planlayalım dedim. Bu değerli eseri Hilmi Ağabeyimizin de desteği ile ülke insanımızın Bolvadin'in hizmetine sunacağız. Hilmi Ağabeyimiz de az önce konuşmasında bir takım hatıralardan bahsetti. Bunlar arasından mektuplardan ve bu mektupların bir mektubât oluşturabilecek şekilde doktor tezine konu olduğunu öğrendik. İnşallah bu eseri de biz yapmak isteriz. Bizi bu güne taşıyan insanların duaları katkıları hiçbir zaman inkar edilemez. Bu değerli esere destek veren tüm arkadaşlarımıza gönülden teşekkür ediyorum. Eserimiz bereketli ve hayırlı olsun” diye konuştu. Yapılan konuşmaların konuklar hep birlikte Bolvadinli Yörükzâde Ahmet Fevzi Özdemir'in Medresesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

BAŞKAN ÖNSÖZ’DE SESLENDİ

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, okuyucular için kitabın önsözünde şu ifadeleri kaleme aldı;

Afyonkarahisar ve Bolvadin ilçemizin milli ve manevi liderlerinden, Yörükzade Ahmet Fevzi Efendi Hazretleri'nin hayatıyla ilgili kitabın 3. baskısını yapmaktan büyük onur duyuyoruz. Yörükzade Ahmet Fevzi Efendi, Osmanlı'nın son dönemi ve Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında yaşamış, çevresini milli ve manevi olarak aydınlatmış büyük âlimlerimizden birisidir. Kendisi Bolvadin'de, Konya'da, İstanbul'da zamanın büyük âlimlerinden ders almıştır. Osmanlı Padişahı Abdülhamit Han tarafından Liyakat Madalyası ile taltif edilmiştir. Tasavvufi alanda ise; Nakşibendi Tarikatının Şeyh Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi Hazretleri kolundandır. Eski Başbakanlarımızdan Milli Görüş Hareketi Lideri Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve arkadaşlarının da manevi hocalığını yapmıştır. Merhum Erbakan Hocamız Afyonkarahisar'a teşrif ettiklerinde, sohbetlerinde, Yörükzade Hazretleri hakkında devamlı olarak sitayişle bahsetmiştir. Ben hem çocuk denebilecek yaşlarımda hem de gençlik yıllarımda Erbakan Hocamızın Bolvadin mitinglerine gittiğimde rahmetli, konuşmasına Yörükzade Hazretlerini anarak başlar ve miting sonrası da kabrini ziyaret ederdi. Yörükzade ismini ben hep Erbakan Hocamızın ağzından duyar, doğrusu kendisini de merak ederdim. Bugün Belediye Başkanı olarak kitabının 3. baskısını yapmak benim için bu yönüyle büyük önem arz etmektedir. Afyon Alkaloidleri Fabrikası'nın, Bolvadin'e yapılmasında Yörükzade Hazretlerinin büyük katkısı olmuştur. Konunun şöyle geliştiği rivayet edilmiştir. Merhum Erbakan Hocamız 1955 yıllarında Avrupa'ya yüksek lisans ihtisası için giderken, Bolvadin'e hocasının hayır duasını almak ve vedalaşmak için geldiğinde, Muhterem Hocam ben Avrupa'ya yüksek lisans ihtisası için gidiyorum, hakkınızı helal ediniz...der. Yörükzade Efendi de Necmettin Hoca güle güle sağlıcakla gidiniz, geliniz. Avrupa'nın, ilmini fennini alınız, iyi öğreniniz... İnşallah gün gelir de Türkiye'mizde etkili ve yetkili makamlara geldiğiniz zaman, şu Bolvadin'imizi de unutmayınız, bir eser bırakınız... der.

Yıllar sonra 1974 yılında Merhum Erbakan Hocamızın Başbakan Yardımcısı olduğu, CHP-MSP Koalisyon Hükümeti kurulur. Yörükzade Hocasının, Avrupa'ya giderken kendisinden talep etmiş olduğu bu isteği devamlı aklında bulunduğundan, koalisyon hükümetinin Gıda ve Tarım Bakanı Merhum Korkut Özal Bey'e, Erbakan Hocamız, Afyon Alkaloidleri Fabrikası'nın Bolvadin'e yapılması talimatını vermiştir. Aslında rahmetli Korkut ve Turgut Özal ve merhume anneleri Hafize Özal da Yörükzade Hazretlerini çok iyi tanıyan, hatta fırsat buldukça ziyaret edip hayır duası talep eden şahsiyetlerdi. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edildiği ve dünyada üç adet bulunan, haşhaş kapsülü işleyip ilaç hammaddesi üreten Bolvadin'deki Afyon Alkaloidleri Fabrikası'nın temeli bu şekilde atılır. Fabrika 1980 yılında faaliyetine başlar. Bu fabrikamız bugün kâr eden KİT'lerden birisidir. Değerli Hocamız, merhum Yörükzade Ahmet Fevzi Efendi Hazretleri'ni kitabının 3. baskısı vesilesiyle bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.

                                                                                                       

Kitabın yazarı Hasan Hilmi Özdemir ise Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'a desteklerinden dolayı teşekkür ederek okuyucularına şöyle seslendi;

Birinci baskısı muhtasar olan kitabın ikinci baskısı, bazı belgelerle genişletilmiş olarak sunuldu. Yörükzade kütüphanesinde Konya Eski Eserler Bölge müdürlüğünün yaptığı çalışma sonunda tüm kitap ve beleğeler ele geçirildi. Belgelerden özlük bilgileri, mesleki çalışma ve icazetleriyle birlikte çok önemli zamanın ilmi, manevi, tasavvufi, sosyal ve kültürel hayatına ışık tutan mektup ve belğeler bulundu.

Bu yeni imkânlar ve belgeler karşısında kitabın ikinci baskısı düşünülürken baskı ön sözünde belirtilen zatların ilgi ve gayretiyle ve Cenabı Hak 'ın yardımı ile ikinci baskı gerçekleşti. Bu arada M. Esad Coşan Araştırma ve Kültür Merkezinin, Afyonkarahisar Büyüklerini Yad Ediyor'' programları çerçevesinde, Afyonkarahisar Üniversitesi Konferans salonunda Bolvadinli Yörükzade Ahmet Fevzi Efendi Hazretlerini Anma Sempozyumu düzenledi. Sempozyumda ve sonrası dağıtılan kitap tükendi. Aşırı istek üzerine genişletilmiş ve düzeltilmiş yeni baskısını düşündük. Bu arada sempozyuma  içten, samimi, ihlaslı ilgi gösteren Afyonkarahisar Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Çoban Beyefendi kitabın baskısına talip olup üstlendiler. Sayın Başkanın ilim ve irfan ehline, Afyonkarahisar kültürünün temel taşlarını döşeyen değerli büyüklerinin hatıralarına ve eserlerine karşı gösterdiği alicenaplığa ve bu yaklaşımına içten teşekkür ediyorum.

Kitabın baskıya hazır hale getirilmesi için büyük gayret sarf eden, Yörükzade Hazretleri ile ilgili her konuda büyük bir şevk, heyecan ve zevkle hizmet eden, Rahmetlinin 'yol evladı' AKÜ öğretim Üyesi Yrd. Doç. Sayın Mehmet Kahraman' beyefendiye, kitabın tashih ve düzeltmesini yaparak yayına hazır hale getiren Sayın Ramazan Gölcük beyefendiye içten teşekkür ediyorum. Allah cümlesinden razı olsun'' Bu naçiz eserle ilgili olarak Kuşeyri Hz'ne ait Kuşeyri Risalesinin bitimindeki niyazla Allah'tan niyazda bulunuyorum: Kerem sahibi olan Allah'tan bu eseri aleyhimizde hüccet (delil) ve vebal değil, lehimizde hayırlı bir vesile ve nur (hasene-i cariyelerden) kılmasını okuyucuya faydalı olmasını niyaz ediyorum. 
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.