Cumhuriyet Halk Partisi'nin basında tartışma programlarında, il ilçe kongrelerinde birbirlerini canhıraş bir şekilde eleştirmelerini hayretler içinde izliyoruz. Kongrelerde ped şişelerin havada uçuşmasını mı istersiniz? Masa sandalyelerin fırlatılmasını mı istersiniz? Sorsanız şimdi "Bizde demokrasi var" derler. Hani meşhur bir atasözümüz vardır ya "Mahalle yanıyor, süslü saçını tarıyor" diye... Tam da olan bu. Hey ahali! Hatırlatalım, siz ana muhalefet partisisiniz. Kendinize gelin. Birbirinize değil, iktidara muhalefet yapacaksınız. Yanlış politikalar varsa onları eleştireceksiniz. Ekonomiyi konuşacaksınız. Muhalefet düşmüş kendi derdine.

Şu an ana muhalefetin yapması gereken muhalefeti hatta iddia ediyorum en iyi muhalefeti, Cumhur İttifakı'na mensup olmasına rağmen Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan yapıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi karşımızda muhalefet yok, güçlü bir muhalefet olsun istiyoruz, bizi denetlesin istiyoruz diyor. Cumhuriyet Halk Partisi'nin ve genel başkanının yaptığı tek bir şey var: başarısızlıklarına suçlu tayin edip suçu bastırmak. Yavuz hırsız ev sahibini bastırır hesabı...

Gelelim yazımızın başlığına: Neden Atatürk yaşasaydı Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy vermezdi dedim. Cumhuriyet Halk Partisi'nin ağzında sıkıştığında iki cümle var:

1.       Biz demokrat bir partiyiz

2.       Bu parti Atatürk’ün partisi

Ben bir Selanik Mübadil torunu olarak bu sözden son derece rahatsız oluyorum. Bırakın artık bu nakaratı. Cumhuriyet Halk Partisi'nin Atatürk’ün kurduğu partiyle uzaktan yakından alakası kalmadı. Bırakın Atatürk’ün partisi olmayı. Atatürk yaşasaydı Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy vermezdi. Atatürk’ü terörle, teröre sempati duyan partilerle değil yan yana getirmek, adını aynı cümlede dahi kullanamazsınız.

Açık ve aleni terörü öven, ordumuzu hadsizce yeren bir milletvekiliniz varsa çatınız altında ve siz bunu "Biz demokratik bir partiyiz" diye savunuyorsanız ve geçiştiriyorsanız, o partinin Atatürk’ün partisiyle ilgisi alakası kalmamıştır. "Biz demokrat bir partiyiz." "Biz Atatürk’ün partisiyiz." Cümleleri ağzınıza pelesenk olmuş. Lakin bu demokrasi sadece milletin değerlerine ve hassasiyetlerine ileri geri konuşanlara gelince mi işliyor bu partide? Genel başkanı eleştiren parti üyeleri ihraç ediliyor. Cumhuriyet Halk Partisi politikalarını eleştiren parti üyeleri ihraç ediliyor. Değişim isteyen kafasına masa, sandalye, ped şişe yiyor...

Yani demem o ki, Cumhuriyet Halk Partisi'ni sadece kişi değişimi kurtarmaz. Zihniyetini değiştirmesi gerek.

Sevgiyle ve saygıyla kalın...