1. YAZARLAR

  2. Alaattin Yeşilçay

  3. Alkışlar Okul Sporlarına
Alaattin Yeşilçay

Alaattin Yeşilçay

Yazarın Tüm Yazıları >

Alkışlar Okul Sporlarına

A+A-

Afyonkarahisar Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü (GSİM), spor tesislerinden ve okullarımızdan inanılmaz bir enerji, coşku ve mutluluk sesleri duyuluyor. Çocuklarımız; küçük/ yıldız/genç, ilköğretim/lise, erkek/bayan gibi kategorilerde, cıvıl cıvıl inanılmaz performanslarıyla yarışıyorlar…!!!

Tüm bunları sağlayan güç ise “OKUL SPORLARI” başlığı altında yatıyor. Okul sporları;, literatürde rekreasyon programlarının alt boyutunda “okul içi rekreasyon programları” (intramural recreation programs) olarak tanımlanmaktadır. Beden Eğitimi derslerinin, “yaşam laboratuarı” olarak tanımlanan okul sporları, öğrencilerin derslerde öğrendikleri becerileri, yaşama geçirmelerini sağlamaktadır.Okul sporlarına aktif veya pasif, sporcu veya seyirci olan öğrenciler, yani çocuk ve gençler; hımbıllıktan, zararlı alışkanlıklardan, monotonluktan kurtulmakta ve kendine güven kazanarak, kişiliğini ve duygusal gelişimini, tamamlama fırsatı bulabilmektedirler. Diğer bir deyişle bu öğrenciler; takım çalışması, problem çözme, karar alma, iletişim becerisi, fair-play (centilmenlik, dostluk, dürüstlük) ve hoşgörü gibi beceri ve kazanımları, “okul sporları” ortamında (öncesinde, yarışma süresince ve sonrasında ödül, takdir vb. gibi süreçlerde) geliştirebileceklerdir. İşte bu denli önemli amaçlar kapsayan “okul sporları”, ayrıca “gelişmişliğimizin de bir göstergesidir” Özellikle bu sene “okul sporları” daha coşkulu ve farklı seyrediyor… Neden derseniz, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) arasındaki takım çalışması ve işbirliğinin, geçtiğimiz  sene etkin bir biçimde başlamış olması diyebiliriz.Daha önce MEB Okul içi Beden Eğitimi Spor ve İzcilik Daire Başkanlığı (OBESİD) tarafından yapılan “Okul Spor Müsabakaları” artık GSGM Spor Faaliyetleri Dairesi Başkanlığı, Okul Sporları Şubesi tarafından yapılacaktır. 2010 yılı sonunda “MEB ve GSGM arasında imzalanan protokol gereği; Okullar arası spor faaliyetleri, Milli Eğitim Bakanlığınca planlanacak, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünce icra edilecektir” denilmiştir. 

Okul sporları ile ilgili organizasyonlar ve müsabakalar, şu anda tüm Türkiye genelinde, Afyonkarahisar’da ise “TAM GAZ” yapılmaktadır. Afyonkarahisar Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde hummalı bir çalışma ve enerji dikkatimi çekti; -Bütün her şey düzenli, planlı ve organize edilmiş bir şekilde yürüyor, -Fikstürler hazır, gerçekçi, seyirciler için yarışma duyuruları düzenli… -Spor branşlarına göre çeşitlilik çok fazla, örneğin; güreş, tekvando, basketbol, voleybol, futbol, hentbol vb.,

-Tüm Afyonkarahisar GSİM çalışanları nazik ve üretken bir şekilde spor karşılaşmalarını başarıyla sürdürüyorlar,Bu hafta “okul sporlarına” dikkat çekmek istememin 3 nedeni vardı; 

-Birincisi, “Beden eğitiminin, oyun ve sporun” çok önemli ve kutsal olduğuna inanmam.
-İkincisi, Okul sporlarının tüm aksaklıklarına ve ne kadar Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde görev yapan ve özveriyle çalışan başta sayın zorluklar olduğuna meslek ve aile yaşantımda şahit olup, farkına varmam. -Son olarak ise; Afyonkarahisar İl Müdürü ve tüm dinamik ekibine/takımına ve MEB Afyonkarahisar İl Müdürlüğü özverili çalışan öğretmen ve yöneticilerine dikkat çekme isteğim. Okul sporlarında emeği geçen herkese muhabir ve aile bireyi olarak teşekkür ediyorum, ellerinize sağlık.

Bu yazı toplam 15485 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.