1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Yönetim, İstikrarın Devamı İçin ‘Evet’ Diyecek
Yönetim, İstikrarın Devamı İçin ‘Evet’ Diyecek

Yönetim, İstikrarın Devamı İçin ‘Evet’ Diyecek

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay ve Yönetim Kurulu üyeleri Nisan ayında yapılması planlanan referandumda ekonomide istikrarın devam etmesi için ‘evet’ diyeceklerini açıkladı.

A+A-

Organize Sanayi Bölgesi (OSB)Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay, basın mensuplarıyla bir araya geldi. OSB binası toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda OSB Başkan Vekili İrfan Mutluer, Denetim Kurulu Üyesi Mehmet Sedat Çiftçi ve OSB Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu hazır bulundu. Gerçekleştirilen toplantıda gündeme dair açıklamalarda bulunan OSB Başkanı Bekir Yeşilay, nisan ayında yapılması planlanan referanduma değindi. Yeşilay şunları kaydetti: “Nisan ayında yapılması muhtemel referandumda milletin iradesini tescil edilerek, hâkimiyetin bila kayd-u şart milletin olduğu oylanacaktır. Cumhuriyet rejimimizde güncelleme yapmayı hedefleyen referandum, yürütme organında ikiliği ortadan kaldırmak, milletin iradesiyle seçtiği cumhurbaşkanına yetki vermesinin ve denetlenmesinin önünü açmaktadır.”

“Yaşanılan ikiliklerden ülkemiz zarar gördü”

2007 öncesinde yürütme organında yaşanılan ikiliklerden ülkenin çok zarar gördüğünü ifade eden Başkan Yeşilay: “Bir yandan milletin iradesiyle seçilen başbakan öte yanda meclisin iradesiyle seçilen cumhurbaşkanının yetki karmaşası; milletin yönetim üzerinde etkisini zayıf düşürmekteydi. Şöyle ki, özellikle 2000 yılından önceki sık sık iktidar değişimlerinin arkasında temel unsur, milletin iradesini görmezden gelen zümreyi destekleyen anayasal yetkilerle milletin iradesinin üstünde bir makamda bulunan cumhurbaşkanı makamıydı. Düşününki milyonlarca seçmenin seçtiği bir iktidar partisi, 300 milletvekilinin seçtiği bir cumhurbaşkanının kararıyla yok sayılabilmekteydi. Şöyle ki,  bu millet hükümet kurma görevini siyasi partiye vermişken, cumhurbaşkanı hükümet kurma görevini milletvekiline vermişti. Böyle bir kaos ortamında istikrardan bahsetmek, yatırımlardan bahsetmek mümkün değildi. Enflasyon çift haneli rakamlarda seyretmesi, ihracatta yaşanılan zorluklar, yaşam kalitesini arttıracak yatırımların yapılmayışı, yatırımların koalisyon partilerinin çıkarları doğrultusunda en fazla oy aldıkları yerlerde toplanmasını bu millet unutmadı.”

“Türk milleti, her koşulda, en doğru kararı verebilen yüce bir millettir”

2014 yılında ilk kez Türk milletinin kendi Cumhurbaşkanını seçtiğini ifade eden Yeşilay: “2002’den bu yana yaşadığımız tek parti iktidarında koalisyon dönemlerinde yaşadığımız sıkıntıları unuttuğumuz, cumhurbaşkanımızın tabiriyle sıkılan kemerleri gevşettiğimiz, yatırımların yurt sathına yayıldığı ve yatırımlarda vatandaşın yaşam kalitesinin arttırılmasının hedeflediği bir dönem olmuştur. Elbette eski dönemin enkazını sistem gereği 2007 yılında kaldırmaya başladık. Kaldırmaya başladık diyorum çünkü artık söz bizde, söz millette. Öncelikle, geniş yetkilerle donatılan cumhurbaşkanlığı makamını meclisteki önce 300 sonra 367 olan milletvekili değil millet kendisi seçti. Aziz Türk milleti, her koşulda, her olumsuzlukta, en doğru kararı verebilen yüce bir millettir” diye konuştu.

“Bizde referanduma evet diyoruz”

Gelecek nesillere güçlü bir ülke devredebilmek için nisan ayında yapılacak referandumda, ‘Evet’ diyeceklerini aktaran Yeşilay konuşmalarını şöyle sürdürdü; “Yönetimde ikiliğin kaldırılması, demokrasinin ve cumhuriyetinin kazanımlarının arttırılması, ekonomide sürdürülebilir istikrar ortamının sağlanması, uygar medeniyetler seviyesine çıkabilmemiz, gelecek nesillere güçlü bir ülke devredebilmemiz, bayrağımızın gölgesinin düştüğü coğrafyalarda Balkanlar’da, Ortadoğu’da, Orta Asya’da, Kafkaslar’da, bizden yardım bekleyen mazlumların sesi olmayan devam edebilmemiz adına, bizde referanduma evet diyoruz. ”

Bu haber toplam 1800 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.