1. YAZARLAR

  2. Abdullah Çelik

  3. Yeniden Büyük Türkiye
Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeniden Büyük Türkiye

A+A-

[reklam1]

26-27 Aralık tarihlerinde Ankara’da  Memur-Sen Konfederasyonu tarafından ‘’Yeniden Büyük Türkiye’’ konulu bir kongre gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanımızın da bir konuşma  yaptığı kongreyi , bendeniz de takip etme imkanı buldum.

 

        Cumhurbaşkanımız ‘’Yeni Türkiye’’nin inşâsı için yapılması gerekenlerin neler olduğu ve buna karşı çıkanların ülkemizde oluşturmaya çalıştıkları kaos ortamı ile ilgili manifesto niteliğinde bir konuşma yaptı.Elbette ülkemizin birlik ve dirliğini bozmaya çalışan iç ve dış güçlerle(özellikle paralel yapı)ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

 

    Kongredeki oturumlarda, birbirinden değerli bilim ve fikir adamları değerlendirmeler yaptılar. Yapılan konuşmalardan çıkardığım sonuçların bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum:

 

     Ülkemiz ne zaman ekonomik,sosyal ve siyasal yönden güçlenmeye başlamış,bölgesinde ciddi bir güç olmaya doğru yol almışsa ,her zaman bunu engellemek için iç ve dış taşeronlar kullanılmıştır.Bugün de paralel yapı başta olmak üzere, bazı yapıları kullanarak ülkemizin her yönden ilerlemesini engellemeye çalışan dış güçler var.Bu tür ihanetlere karşı her zaman uyanık olmak zorundayız.

 

     Milletimiz geçmişte nasıl büyük bir medeniyet kurarak, dünyada adaletin tesisi için var gücüyle çalışmışsa,bugün de aynı büyük medeniyeti oluşturup büyük bir devlet olabilecek güçtedir.Son yıllarda halkımız, büyük devlet olma belirtilerini daha net bir şekilde görmektedir.Ancak yapılması elzem olan bazı şeyler var ki, bunlar gerçekleştirilemezse büyük ülke olma idealimiz hayal olmaktan öteye geçemeyecektir.

 

    İlk önce mutlaka demokratik,milleti  devletin önüne geçiren,şeffaf,toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir anayasa oluşturulmalıdır.Ancak bu anayasa ile ülkemiz, bölgesinde ve dünyada lider ülke konumuna gelecektir.

 

    İkinci olarak çözüm süreci mutlaka başarılı bir şekilde sonuçlandırılmalıdır.Yıllarca ülkemizi derinden yaralayan Güneydoğu ve terör sorunu kesinlikle çözüme kavuşturulmalı.Devletin kaynakları bu soruna harcandığı sürece, her türlü kalkınmayı başarabilmemiz neredeyse imkansız hale gelmektedir.Eğer vatan,millet ve geleceğimizi düşünüyorsak çözüm sürecine koşulsuz destek olmak zorundayız.

 

    Yeniden Büyük Türkiye idealini gerçekleştirebilmenin diğer bir şartı da siyasi istikrardır.ülkemizde siyasal istikrarın olmadığı dönemlerde ekonomimiz hep dibe vurmuş,halkımızın hak ve menfaatleri göz ardı edilmiş,özgürlüklerimiz hep kısıtlanmıştır.Devlet vatandaşını potansiyel suçlu olarak algılamıştır.İstikrarın sağlandığı dönemlerde ise ekonomik ve sosyal yönden hep ilerleme kaydedilmiştir.Onun için  büyük devlet olabilmemiz,ancak siyasal istikrar ile mümkün olmaktadır.

 

Kongrenin ikinci günü açılış konuşması yapan içişleri bakanı sayın Efgan ALA’nın şu tesbiti de ülkemizin geldiği nokta açısından çok önemli;

 

Doksanlı yıllarda güneydoğu’da köyler boşaltılmıştı.O yıllarda devlet boşalttığı köylerdeki vatandaşına eğer sahip çıksaydı,barınma ihtiyaçlarını karşılasaydı,en azından bir konteynere yerleştirseydi terör bu kadar azmazdı.

 

Bugün Komşumuz Suriye’den bir buçuk milyon mülteciye kucak açmış,onların ihtiyaçlarını kendisinin karşıladığı bir Türkiye var.Muhtaç olan ülkelere yardım yapmada dünya birincisi olan bir Türkiye var .

 

       Demek ki yeni bir anayasa oluşturursak,çözüm sürecinde başarılı olusak ve siyasal anlamda istikrarı devam ettirebilirsek Yeniden Büyük Türkiye yolunda emin adımlarla ilerleyebiliriz.

Esen Kalın...

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 2282 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.