1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Yarım Asırlık Terzinin Hayat Hikayesi
Yarım Asırlık Terzinin Hayat Hikayesi

Yarım Asırlık Terzinin Hayat Hikayesi

Yarım asırlık Terzi İsmail Sarıdere. Mesleğini aşkla yapıyor...

A+A-

Çok usta yetiştirmiş fakat artık çırak almıyor. Çünkü yetiştirdiği kalfaların usta olduktan sonra konfeksiyoncuları tercih ettiğini söylüyor. 70 yaşında emekliliği gelmiş ama o mesleğini bırakamıyor. İsmail Usta, işini severek yaptığını söylüyor ve ‘iş olsa da olmasa ben bu mesleği hobi olarak yapmaya devam edeceğim’ diyor. İşte mesleğini aşkla yapan İsmail Ustayla sohbet eşliğinde gerçekleştirdiğimiz röportaj.   

Muhabir Mevlüt Tınas: Sizi tanıyabilir miyiz? 

Terzi İsmail Sarıdere: 1948 doğumluyum. Afyonkarahisar merkezde doğdum. İlkokul ve ortaokulu Afyonkarahisar’da tamamladım. 1961 yıllarında Turunç Hanın’da Pantoloncu Kazım Ustanın yanında terziliğe başladım. Uzun yıllar çıraklık ve kalfalık yaptıktan sonra kendi iş yerimi açtım ve terziliğe devam ettim.

Muhabir Mevlüt Tınas: 1970 yıllarında terzilik mesleği nasıldı? 

Terzi İsmail Sarıdere: Terziliğe başladığım dönemlerde çırak kalfa çoktu. Ustalar çok kıymetli ve değerliydi. Ustalar çıraklarına karşı çok disiplinliydi. Bir pazar günü bile iş yerine gitmesen senin işine son verme olayı olurdu. Yani insanlar çalışırken çok disiplinli çalışırdı. Terziliğin gecesi gündüzü yoktu. İşler o dönemlerde çok yoğundu. 24 saatin 6 saatini uykuya ayırabilirdik. Devamlı çalışırdık. O zaman makinalar bu kadar gelişmiş değildi. Ütüler kömürlüydü. Bu işler el sanatına dayalı olduğu için çırak olsun kalfa olsun bu meslekte iş bulma imkânı çoktu. Ama artık gün geçtikçe terzi ustaların işleri azalıyor.

Muhabir Mevlüt Tınas: Terzilikte para kazanıyor musunuz?    

Terzi İsmail Sarıdere: Benim gibi usta çok az kaldı. Bizim terzi ustaları artık bu mesleği hobi olarak yapıyor. İş yerini açıp vakit geçiriyor. Artık kalfa gelse de biz onu yetiştirene kadar çok zaman geçiyor. Para çok fazla kazanmıyoruz. Hafta veya 15 günde bir takım dikiyoruz. 

Muhabir Mevlüt Tınas: Şuan çırak yetiştiriyor musunuz? 

Terzi İsmail Sarıdere: Biz artık çırak almıyoruz. Çünkü çıraklar usta olunca konfeksiyon mağazalarına gidiyorlar. Ustayı bizden alıp terziliğin yanında hem tezgâhtarlık hem de çamaşırcılık yaptırıyorlar. Termal kent olan Afyonkarahisar’ımızda bilhassa oteller bizim terzi kalfalarına çok rağbet gösteriyor. Yani bizim yetiştirdiğimiz ustalar otellere gidiyor. Üzülüyorum usta bir terzinin hem tezgâhtarlık yapıp hem de terzilik yapmasına. Ustayı her şeyiyle kullanıyorlar. 

Muhabir Mevlüt Tınas: Okuldan çıkan usta olabilir mi?

Terzi İsmail Sarıdere: Okuldan çıkanlar sadece makine döndürmesini öğreniyorlar. Büyük konfeksiyon mağazaları artık bant usulü çalışıyor. Yetişen kalfalar bizim gibi A’dan Z’ye iş yapmıyorlar. Biz masala terzilik konusunda her şeyi biliriz. Bu yaşımda ben iğne deliğinden ipi geçiriyorum. Artık kalfalar konfeksiyon mağazalarında tek iş öğreniyor. Birisi paçayı birisi belini öğreniyor. O yüzden yetişenler tam öğrenemiyor bu işi.

Muhabir Mevlüt Tınas: Doların yükselmesi sizi etkiledi mi? 

Terzi İsmail Sarıdere: Doların yükselmesiyle kumaş fiyatları 10-12 lira arası arttı. Bu yükseliş piyasayı baya etkiledi. 15 Temmuz esnafın ve insanların gününü kararttı. Çok acımasız bir iş durgunluğuyla karşı karşıya kaldık.

Muhabir Mevlüt Tınas: Terzilerin hepsi takım elbise dikiyor mu? 

Terzi İsmail Sarıdere:  Afyonkarahisar’da ki terzilerin çoğu şuan mağazalara paça diker hale geldi. Ara da sadece benim gibi 8-10 arkadaşımız takım elbise dikiyor veya hobi gibi bu işi yapıyor. Olursa haftada bir takım elbise dikiyoruz. Durum ona döndü.

Muhabir Mevlüt Tınas: Terziliği severek mi yapıyorsunuz?

Terzilik benim rüyalarıma girer. Benim yaşım 70 oldu ama ben bu işi bırakamıyorum. Çok seviyorum bu işi. Bu yaşımdan küçük iğnenin deliğinden ipi geçiriyorum. Ben bu işi yaparken zevk alıyorum. Bazen öyle işler yapıyorum ki müşteriye söylediğim paradan bile fazla para verenler oluyor. Bu güzel işler bizim isteğimizin olduğundan dolayı ortaya çıkıyor.  

Muhabir Mevlüt Tınas: Terzilik yapmak isteyenlere ne söylersiniz? 

Terzi İsmail Sarıdere: Yeni nesil paracı oluyor. İş yerine geliyor, ‘usta kaç para vereceksin’ diyor. Böyle denilirse bu iş olmaz. Zaten biz ona öğretene kadar en az on sene geçiyor. Mesleği tam manasıyla öğrenmek çok zordur. Önceden aileler çırak verdiğinde: ‘Eti senin kemiği benim’ derdi. Biz öyle çalışıp usta olurduk. Şimdi öyle değil gelen, “Usta kaç para vereceksin” diye soruyor. Bundan sonra usta yetişeceğini pek tahmin etmiyorum. Yine de şunu diyorum sadece bu iş değil tüm işler severek yapıldığında ortaya mükemmel işler çıkar. 


 

Bu haber toplam 6632 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum