1. YAZARLAR

  2. Abdullah Çelik

  3. Waldo Sen Neden Burada Değilsin ?
Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

Waldo Sen Neden Burada Değilsin ?

A+A-

[reklam1]

           Amerika’nın Meksika’ya karşı açtığı emperyalist savaş sırasında konan vergiyi, “ödediği her dolar, bir adam öldürmek üzere başka bir adam veya tüfek satın almaya yarayacak” gerekçesiyle vermeyi reddeden Henry David Thoreau, bu sebeple hapse atılır.

 

         Onun gibi önemli bir düşünür olan arkadaşı Ralph Waldo Emerson,  bu haberi duyunca telaşlanır ve hemen hapse koşar.

 

         Rivayete göre aralarında şu konuşma geçer:

 

“- Henry, neden buradasın?”

 

   - Waldo, sen neden burada değilsin?”

 

     Henry David Thoreau ‘nun vermiş olduğu bu tarihi cevap, bazı insanların ne kadar vurdum duymaz, bencil, başkalarının hakkını koruyup kollama hususunda pasif kaldıklarını göstermesi açısından çok manidardır.

 

         Günümüz dünya coğrafyasında bir çok ülkede savaşlar yapılıyor. Özellikle emperyalist güçler tarafından organize edilen bu savaşlarda her gün binlerce masum insan katlediliyor. Milyonlarca insan yurtlarını terk etmek zorunda kalıyor. Mülteci konumuna düşen bu insanlar, gittikleri ülkelerde çok zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyorlar. Özellikle barınma, yiyecek-içecek sorunu başta olmak üzere pek çok sorunla baş başa kalıyorlar. Filistin, Arakan, Doğu Türkistan vb. ülkelerde inançlarından dolayı insanlara her türlü işkenceler yapılıyor, çocuklar katlediliyor. Özellikle kara kıtada insanlar açlıktan ölüyor. İnsanlığa karşı yapılan daha pek çok zulümleri burada sıralayabiliriz.

 

       Ülkemizde de son zamanlarda sık sık gündeme gelen kadına şiddet olayları her geçen gün artarak devam ediyor. Gençliğimizi çok ciddi bir şekilde tehdit eden uyuşturucu illetinin verdiği zararlar katlanarak çoğalıyor. Ülkemizde de bir hayli olan yetim yavrularımızın yaşam şartlarının ne kadar ağırlaştığı hepimizce malum. İş imkanı bulamamış, bu yüzden evine ekmek bile götüremeyen insanları yakın çevremizde hep görüyoruz.

 

    Toplumumuzun duyarlı olan bir kesimi, yukarıda sıraladığımız konularla ilgili elinden geldiğince bir şeyler yapma gayreti içerisindeler. Dernek, vakıf ,  sendika, sivil toplum kuruluşları oluşturup, bu yapılarla hem dünyada mazlum konumdaki insanlara, hem de ülkemizde sıkıntı çeken insanlara çeşitli yardımlar yapmaya çalışıyorlar. Fiili olarak zulme karşı durup, mazlumun yanında yer alıyorlar. Bu insanlar toplumun çok az bir kesimini oluşturuyor.

 

     Toplumun çoğunluğu ise dünyadaki zulümleri , insanların acısını görüyor, onlarla ilgili belki yüreğinde sızı hissediyor ,ama fiili olarak hiçbir çalışmanın içerisinde yer almıyorlar. Zulümlere sadece söylemleriyle karşı çıkıyorlar. Mazlumun derdine çare, yarasına merhem olmak için hiçbir çalışmanın içerisine girmiyorlar.

 

  Bu insanlar mazlumdan yana tavır alıp, zulmü yok etmek için çalışan insanların mücadelelerini de anlayamıyorlar. Bu sebeple dünyada zulüm  sona erdirilemiyor, hala insanlar açlıktan ölüyor, savaşlar devam ediyor.  Zülme karşı sessiz bir çoğunluk var maalesef.

 

    Henry’nin söylediği gibi toplumun duyarsız olan kesimine biz de aynı soruyu sormalıyız diye düşünüyorum. Dernek, vakıf, cemiyet, sendika, sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerine katılmayan insanlara :

 

-Sahi siz neden burada değilsiniz ?

 

Diyebilmeliyiz….

 

Esen kalın…

 

 

 

Bu yazı toplam 2494 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.