Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

Vefa

A+A-

Çeyrek asırlık mücadelenin öncüleriyle birlikteydik.

Eğitim Bir-Sen vefa buluşması için geçtiğimiz hafta sonu Ankara’da, Türkiye geneli tüm şubelerimizde teşkilatımıza emek veren öncü liderler, eskimez şube başkanlarımız, genel merkez yönetim kurulu üyelerimiz ve genel başkanlarımızla birlikteydik.

Son nefesine dek iyilik yolunda iyilerle birlikte hareket etme kararlılığında olanlar, birer maraton koşucusudur aslında. Takdir edersiniz ki bir maraton koşucusunun yolu uzundur. Ve yolunuz uzunsa yolculuğunuzda size eşlik edecek hesapsız yol arkadaşlarına ihtiyacınız vardır. “Evvel refîk bade'l-tarîk” demişler; evvelâ yol arkadaşı, sonra yol. İnsanın yola çıkabileceği dostları olmalı. Sözün tam da burasında yolumuzu güzel insanlar ve hasbi dostlarla kesiştiren Allah’a hamdolsun.

Yürüdüğümüz yolu bir sivil toplum kuruluşu olarak sendikal sınırlara indirgemek doğru olmaz. İnandığımız yolda farklı alanlarda emeğini, alın terini  esirgemeyen,  birlikte yol yürüdüğümüz kardeşlerimiz var. Kardeşlik hukukumuz gereği isimlerini zikretmeden geçemeyeceğimiz, farklı alanlarda da olsa aynı gaye doğrultusunda gayretine şahit olduğumuz, ebedi âleme irtihal eylemiş iyi insanları yâd etme fırsatı olacaktır bu yazımız. İnanan bir yürekte saklanan dostluk çetelesi, bir köşe yazısına elbette sığmaz. Bu sebeple hayatımızın belli bir döneminde, Afyonkarahisar’da birlikte olduğumuz ama şimdi aynı şehrin havasını teneffüs edemediğimiz kardeşlerimizin de bir kısmının isimlerini  anabileceğiz.

“Kula vefası olmayanın Hakk’a vefası olmaz.” diyor Celaleddin-i Rûmî. Gayretimizin aynı zamanda bir yönü de bîvefa olmamak için olmalı elbet. Vefa buluşması vesilesiyle genel merkez ve ilimiz de ebediyete irtihal etmiş olan dava arkadaşlarımızı da yâd edelim.

Bu anlamda ismini zikredebileceğimiz birçok kardeşimiz, dostumuz, büyüğümüz var elbette. Sendikal anlamda Kurucu Genel Başkanımız, Mescid-i Aksa Şairi Mehmet Akif İNAN ve Genel Başkan Yardımcılarımızdan Erol BATTAL ağabeyimiz, isimlerini vefamızın ve muhabbetimizin besmelesi olarak rahmetle ve  minnetle andığımız büyüklerimizdir.

Şehrimizde konfederasyonumuzun temsilciliğini de yapmış olan İrfan AĞILÖNÜ ve kendisiyle  birlikte birçok sivil toplum kuruşunda omuz omuza çalışan kardeşimiz İbrahim ÖZKUL..

Şehrimizin duayen isimlerinden, birlikte yol yürüdüğümüz birçok kardeşimizin öğrencilik yıllarında elinden tutarak, yetişmesine vesile olan cennet mekân Cemil ŞENEL amcamız..

Şehrimizde bir dönem Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri olarak görev yapan Ayhan ERENOĞLU kardeşim..

Yakın zamanda aramızdan ayrılan dostlarımız şehrimizde ve gönlümüzde hayır dualarla anılmalarını sağlayacak izler bırakmışlardır ki her biri inanmış ve adanmış ruha sahip şahsiyetlerdir. Her biri hayatıyla örnekliğini ortaya koyan muvahhid, yürekli insanları anlatmak;  bir köşe yazısına sığdırılacak hadise değildir. Kendilerini rahmetle anarken, Rabbimizden bizleri cennetinde buluşturmasını diliyorum.

Bu şehir..

İyilerin birer birer terk ettiği viraneye dönüyor şimdi

Gözlerimin önünde bir şehir

Gözlerimin önünde iyilerini kaybeden bir şehir

Kimi ötelerden gelen bir emirle

Kimi öylesine çekip gittiğinden beri

Bu şehir beni yoruyor

Esen kalın..

Bu yazı toplam 1175 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.