Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

Vali Olmak

A+A-

[reklam1]

  Geçtiğimiz günlerde eğitim camiasını derinden üzen bir olay yaşandı. Yalova’da bir öğretmenimizin kalp krizi geçirip ölmesine neden olan bu olay,  ülkemizde hala ilkel , militarist düşüncede olan yöneticilerin olduğunu göstermesi açısından da oldukça önemlidir.

     Yalova valisi, öğrencilerinin ve meslektaşlarının yanında bir öğretmenimize ağza alınmayacak hakaretler yapıyor. Bu hakaretlerden oldukça etkilenen öğretmenimiz Halil Serkan ÖZ, maalesef kalp krizi geçirerek vefat ediyor.

      Vali bey, öğretmenimiz görevini yapmadığı, öğrencilerine kötü davrandığı, geçimsiz olduğu vb. sebeplerden değil; kılık-kıyafetinden, saç-sakalından dolayı hakaret ediyor ve öğretmenimizin ölmesine sebep oluyor.

        Burada dikkatimizi çeken nokta sayın valinin devlet adamlığı vasfını ne derece yansıttığıdır. Kim olursa olsun, velev ki yanlış ve hatalı söz ve davranışlar içerisinde bile olsa, hiç kimsenin maiyetindeki kişilere başkalarının yanında hakaret etme hakkı yoktur. Hele hele öğrencilerini en iyi şekilde yetiştirmeye çalışan, onların erdemli, ahlaklı,  başkalarıyla ilişkilerini karşılıklı saygı ve sevgi üzerine yürütmeye dayalı olarak sürdürmelerini sağlamak için mücadele eden bir öğretmene öğrencilerinin huzurunda hakaret etmeyi insanlıkla bağdaştırmak mümkün değildir.

     Kamuda çalışanların kılık-kıyafetleriyle ilgili bir yönetmelik var. Bu yönetmelik 1980 darbesi ürünü olan bir yönetmelik. Pek çok antidemokratik hükümler içeriyor . Bu yönetmeliğe karşı çoğu sendikanın sivil itaatsizlik eylem kararı var. Artık kamu çalışanları günümüz Türkiyesinde kendi kılık ve kıyafetlerinin yönetmelikle başkaları tarafından belirlenmesini istemiyor. Kimin neyi giyip giyemeyeceğini, saçının sakalının ne şekilde olacağını belirleme yetkisinin kişinin kendisinde olması gerektiği konusunda toplumsal mutabakat oluşmuş durumda .Aslında bu mesele kişi açısından bireysel hak ve özgürlük bağlamında değerlendirilmesi gereken bir durumdur.

    Ama maalesef hala ülkemizde insanların kılıyla tüyüyle uğraşmayı devlet adamlığı zanneden bir kesim varlığını devam ettiriyor .Onlar medenileşmeyi kılla- tüyle, kılıkla- kıyafetle sağlayacağımızı zanneden ,toplumun yaşam biçimine, davranış şekillerine, ahlakına, eğitimine, kültürel yapısına dönük olumlu çalışmalar yapmak için gayret göstermeyen, ilerleme hususunda toplumun gerisinde kalmış insanlar maalesef. Devlet adamlığı payesi almış bu insanlar zihniyet değişimi yaşamadığı sürece, ülkemiz hep gelişmiş ülkelerin gerisinde kalmaya mahkum kalacaktır.

Devlet adamlığı ve amirlik ;çalışanlarına bağırıp çağırmak ,hakaret etmek, horlamak, aşağılamak, başkalarının yanında onları küçük düşürmek suretiyle yerine getirilen bir görev değildir. Hangi makamda olursa olsun emrinde çalışan insanlara kötü davranan herkes, bulundukları makamı hak etmeden gelmiş ve yetersiz kimselerdir .Kendi yetersizliklerini ,başkalarını küçümseyip onlara hakaret ederek kapatmaya çalışırlar.

      Yalova’da yaşanan da bundan başka bir şey değildir. O yüzden sayın valinin tüm kamuoyundan özür dileyerek derhal istifa etmesi gerekmektedir. Devletimizin de bu zihniyetteki insanlara asla görev vermemesi lazımdır.

       Artık kılıkla,  kıyafetle, kravatla, ayakkabının rengiyle, saçla, sakalla uğraşan yöneticiler istemiyoruz. Dış görünüş ve şekil yerine, çalışanlarımızın  verim ,başarı, istenen hedefe ulaşma yönünden değerlendirilmesini istiyoruz .Kişinin yaptığı işiyle değerlendirilmesi ve ona göre muamele edilmesi halinde ülkemizin çok daha ileri seviyelere ulaşacağına inanıyoruz.

Tüm mülki amirlerden isteğimiz şudur: İnsanları yaptıkları işleriyle değerlendirin. Hiç kimsenin kılığıyla kıyafetiyle uğraşmayın. Yoksa böyle elim hadiseleri daha çok yaşarız.

Esen kalın….                                                                                                                      Abdullah ÇELİK

Bu yazı toplam 2613 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.