1. YAZARLAR

  2. Mustafa Kılınç

  3. Uğruna Ne Savaşlar Yaşandı
Mustafa Kılınç

Mustafa Kılınç

Yazarın Tüm Yazıları >

Uğruna Ne Savaşlar Yaşandı

A+A-

 

 

 

[reklam1]

Son dönemlerde ulaşım başta olmak üzere birçok konuda Afyonkarahisar ile ilgili birçok haber ve makale yayınlandı. Her yayınlanan haber ve makalede Afyonkarahisar’ın konumu itibariyle önemli bir kent olduğu ve konumunun korunması gerektiği dile getirildi.

Özellikle sosyal medya üzerinden paylaşılan ve Ankara-İzmir arasında yapılması planlanan otoban yolun haritası olduğu ve burada yolların kesişme noktası olan Afyonkarahisar’ın baypas edileceği yönünde iddialar ortaya atıldı.

İktidar partisi temsilcileri ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise ortaya atılan haritanın gerçek olmadığını dile getirerek Afyonkarahisar’ın yok sayılamayacağını ifade etmişti.

Ben tüm bu tartışmalar eşliğinde Afyonkarahisar’ın hiçbir konuda baypas edilmemesi gerektiği konusunda hemfikirim ancak, bakın görün ki, Afyonkarahisar bazı konularda kendiliğinden baypas edilmiş.

Hangi konuda baypas olduğunu şöyle anlatayım:

Yerleşim yeri olarak en eski merkezlerden bir tanesi olan ve Hititler tarafından kurulduğu belirtilen Afyonkarahisar geçen zaman içerisinde Frikyalılar, Lidyalılar, Persler, Makedonya Krallığı, Selevkoslar, Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu, Selçuklu İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu ve 1 yıl 25 gün süren Yunan İşgali sonrasında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun kalbi olmuş.

Tarihi boyunca bir çok imparatorluğun yerleşim merkezi olan ve uğruna çok büyük ve kanlı savaşların yaşandığı Afyonkarahisar’da tarihin derin izleri var. Bu kadar önemli bir tarihi geçmişi olan Afyonkarahisar’da yıllar boyunca en önemli değerler gün yüzüne çıkmamış ya da çıkarılamamış.

Evet !

Afyonkarahisar; yolların kesiştiği, mermeri, termali, sucuğu, kaymağı, lokumu, Kurtuluş Savaşı Zaferinin Kazanıldığı ve bir çok büyüğümüzün söylemlerinde de dile getirdiği üzere kutsal topraklar. Vatan toprağının her bir karışı kutsal elbet ama uğrunda yüzyıllarca savaşılan ve 10’dan fazla devletin hüküm sürdüğü bir kentin tarihinin ve misyonunun baypas edilmesi de mümkün görünmüyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’da bu şehrin insanı ve bu misyonu en yakından bilenlerden. Afyonkarahisar ziyaretinde kendisi de Afyonkarahisar’ın tarihi değerlerinin korunması yönünde talimat vermişti.

Kollar sıvandı çalışmalar başladı. Yakın bir zamanda hiç duymadığımız ancak duyunca da hayretler içinde kalacağımız tarihi değerler ve eserler yeniden gün yüzüne çıkacaktır.

Afyonkarahisar çok zengin bir şehir. Bu şehre sahip olmak ta korumakta tarih boyunca kolay olmadı bundan sonra da kolay olmayacak. Önemli olan bu şehirde yaşayanların ve bu şehirden nemalananların şehri ve şehrin değerlerini baypas etmemesidir.

Saygılarımla……

 

 

 

Bu yazı toplam 2469 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.