1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Türkiye Ticaretinin Kalbi Afyon’da Atacak 
Türkiye Ticaretinin Kalbi Afyon’da Atacak 

Türkiye Ticaretinin Kalbi Afyon’da Atacak 

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Uluslararası Ticaret Finansman (UTF) Kulübü tarafından 28-30 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek ‘Türkiye Ticaret Zirvesi’ ile ülke ticaretinin kalbi Afyonkarahisar’da atacak...

A+A-

AKÜ, Türkiye’de bir ilkede imza atarak iş adamları ve öğrencileri kongre şeklindeki zirve ile bir araya getirecek ilk üniversite olacak.

28-30 Mart tarihleri arasında AKÜ Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinlikte Türk ekonomisinin nabzı tutulacak. Kongreye Türkiye ölçeğinde sektöründe başarıyı yakalamış ve ekonomiye ciddi anlamda katkılar sağlayan bir çok iş adamı katılacak. İş adamlarının öğrenci ve akademisyenlerle bir araya geleceği zirvede, sektör temsilcileri başarının püf noktalarını anlatacak. Türkiye ticaretinin geçmişinin konuşulup geleceğinin ise değerlendirileceği toplantı 3 gün, 5 farklı oturum halinde yapılacak. Bu oturumların ise ‘Afyonkarahisar ve Türkiye’de Ticaret, Sektörel Ticaret, E-Ticaret, Dış Ticaret ve Kadın Girişimciler’ olacağı belirtildi.

Gerçekleştirilecek olan zirve ile ilgili İhlas Haber Ajansı’na (İHA) açıklamalarda bulunan AKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı, Yrd. Doç. Dr. Fikret Yaman, etkinlik ile bir çok farklı kentten iş adamının Afyonkarahisar’da ağırlanacağını ve öğrencileri ile bir araya geleceğini kaydetti. Yrd. Doç. Dr. Yaman, “Uluslararası Ticaret Finansman Kulübü, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin en büyük öğrenci kulübü olmakla birlikte bu zamana kadar sayısız etkinlik ile üniversite öğrencilerimizi buluşturuyor. Şimdide Türkiye Ticaret Zirvesi adı altında İzmir’den, Ankara’ya, İstanbul’dan, Zonguldağa kadar bir çok ticaret alanında ünlü iş adamı Afyon’da öğrencilerimize ile buluşacak” dedi.

“Her sektörden farklı iş adamı kendi sektörlerini ve Türkiye ekonomisini değerlendirecek”

3 gün sürecek zirve ile Türkiye ticaretinin kalbinin Afyonkarahisar’da atacağını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Yaman, zirvede ticaretin geçmişinin ve geleceğinin konuşulacağını da ifade ederek şunları söyledi:
“Türkiye Ticaret Zirvesi’nde sektörel olarak bir çok farklı alanda, turizmden tutun inşaat sektörüne kadar çok sayıda sektördeki firma temsilcisi 3 gün boyunca 5 oturum ile birlikte öğrencilerimize buluşacak. Her sektörden farklı iş adamı kendi sektörlerini ve Türkiye ekonomisini değerlendirecek ve Türkiye’nin ticari hayatının günümüzde ve geçmişte nasıl olduğu ile ilgili farklılıkları ortaya koyacaklar. Farklı 5 oturumumuz var 1. oturumda ‘Afyon ve Türkiye Ekonomisi’ konuşulacak. Daha sonrasında ise ‘Sektörel Ticaret, E- Ticaret, Dış Ticaret ve Kadın Girişimcilerin Ticaret Hayatındaki Yeri ve Önemi’ hakkında bilgiler verilecek. 3. gün sürecek bu etkinliğimizde öğrencilerimiz, iş adamlarımız ve akademisyenlerimizle birlikte ticaretin kalbinin Afyonkarahisar’dan atacağından eminiz.”

“Biz teori olarak anlattıklarımızı pratik ile de buluşturalım istedik”

Yrd. Doç. Dr. Yaman, zirve sayesinde öğrencilerin teoride öğrendiklerinin pratikle buluma şansı olacağını anımsatarak, Ticaret Zirvesi 3. Gün boyunca devam edecek ve bu Türkiye’de bir ilk olacak. AKÜ iş adamlarımızı, öğrencilerimiz ile bir kongre şeklinde buluşturan ilk üniversite olacak. Ben yaklaşık 5-6 senedir Ticaret Finansman Bölüm Başkan Yardımcılığını yapmaktayım. Biz teori olarak anlattıklarımızı pratik ile de buluşturalım istedik. İş adamları ile AKÜ Ticaret Finansman Bölümü öğrencilerini buluşturmak benim hayalimdi ve yıllardır üzerinde çalıştığımız bu konuyu bu senen gerçekleştirmenin gururunu yaşayacağız” şeklinde konuştu.

Afyonkarahisar’ın, Türk ticaretindeki yeri ve önemi

Açıklamalarında Afyonkrahisar’ın, Türk ticaret tarihindeki yerinede değinen Yrd. Doç. Dr. Yaman, ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin kent hakkında 17. yüzyılda söylediklerini hatırlattı. Evliya Çelebi’nin ünlü eseri Seyahatname’de, Afyonkarahisar’da bahsederken ‘büyük bir ticaret merkezi’ ifadesine yer verdiğini aktaran Yrd. Doç. Dr. Yaman, “Geçmişte Afyon bir ticaret merkeziydi. Ünlü gezgin Evliya Çelebi, Afyon’a geldiğinde satırlarında şunlara rastlıyoruz, ‘Şehir bir ticaret merkezi Kayseri’den, Bursa’dan herkes Afyon’a geliyor ve ticaret yapmak amacı ile burada toplanıyor.’ O dönemde yani 17. yüzyılda 2 bin 48 tane dükkanın olduğunu söylüyor Afyon’da. Ayrıca büyük bir ticaret merkezi olduğuna vurgu yapıyor satırlarında. Türkiye Ticaret Zirvesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde 28-30 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek, ticarete gönül vermiş tüm iş adamlarımız, öğrencilerimizi ve akademisyenlerimizi bu zirveye bekliyoruz” dedi.
 

Bu haber toplam 1012 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.