1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Türkiye Alem Şümul Bir Toplumdur"
"Türkiye Alem Şümul Bir Toplumdur"

"Türkiye Alem Şümul Bir Toplumdur"

Birleşik Krallık Aberystwyth Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Paşa: - "Birleşik Krallık'ta yaşayan bir akademisyen olarak Türkiye'nin insani yardım ve Müslümanların temsili konularında, alem şümul bir toplum olduğunu objektif bir şekilde

A+A-

İSTANBUL (AA) - ELİF SELİN ÇALIK - Birleşik Krallık Aberystwyth Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Paşa, "Birleşik Krallık'ta yaşayan bir akademisyen olarak Türkiye'nin insani yardım ve Müslümanların temsili konularında alem şümul bir toplum olduğunu objektif bir şekilde görüyorum." dedi.

Müslümanların Avrupa’da tek olmadıklarını hissetmeleri gerektiğini belirten Prof. Dr. Mustafa Kemal Paşa, "Türkiye, Avrupa'daki Müslümanlara güç sağlıyor. Biz Müslümanlar unutmamalıyız ki Avrupa’da 700 yüz yıldır yaşamakta olan büyük bir çoğunluğuz. Endülüs’e, Müslüman İspanyası’na bakarsanız bunu görürsünüz. Çözüm Müslüman toplumlar ile Avrupa'daki diğer toplumların bütünleşebilmesi. Bunun için Avrupa'daki devletlerin Müslüman azınlıkları topluma entegre eden devlet politikaları geliştirmesi elzemdir. Bu politikalara sivil toplum kuruluşlarını da dahil etmeleri çok daha yumuşak bir değer katacaktır." diye konuştu.

Toplumlar arası birliğin sağlanmasının zor olmadığını belirten Prof. Dr. Paşa, sorunları çözecek ılımlı her hangi bir devletle anlaşmaya gidilebileceğini ve çok kültürlülüğün sağlanabileceğini belirtti.

-Avrupa toplumları ve mülteciler

Prof. Dr. Paşa, Avrupa'nın mülteci krizinde oldukça kritik bir rol oynadığını söyleyerek, "Avrupa ülkelerinin bu konuya ciddi bir şekilde eğilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ortada bir mülteci sorunu var. Almanya'nın 7 milyon mülteci karşısında yaptığı davranışlar kabul edilemez. Evlerinden, vatanlarından savaş nedeniyle istemeyerek kaçmak zorunda kalan mültecilerin, Avrupa ülkelerine doğru bir şekilde yerleştirilmesi gerekiyor." açıklamasında bulundu.

Mültecilerin medyadaki temsiline değinen Prof. Dr. Paşa, şunları kaydetti:

"Haklı sebeplerle korktukları ülkelerinden kaçmak zorunda kalan insanların medyada nasıl temsil edildikleri çok mühim. Medyanın, mülteci krizi konusunda tarafsızlığını koruyarak mültecileri toplumsal sorunların kaynağı olarak görmek yerine, temel insan hakları ihlal edilmiş olan mağdurlar olarak, uluslararası hukuk ilkeleri çerçevesinde ele alması gerekir."

Prof. Dr. Mustafa Kemal Paşa, Türkiye hakkındaki görüşlerini de şöyle dile getirdi:

"Birleşik Krallık'ta yaşayan bir akademisyen olarak Türkiye'nin insani yardım ve Müslümanların temsili konularında alem şümul bir toplum olduğunu objektif bir şekilde görüyorum. Türkiye'nin fikirleri oldukça pragmatik ve tek taraflı değil. Türkiye'nin şu anki konumu sadece bir yerel toplumsal dönüşümlerin bir eseri değil. Türkiye, Müslüman dünyasında küresel bakımdan birçok şeye ait bir ülke. Türkiye sadece Asya ile Avrupa arasında bir köprü değil. İslam dünyası açısından da kapsayıcı bir ülke."

"Türkiye Alem Şümul Bir Toplumdur"

"Türkiye Alem Şümul Bir Toplumdur"

Bu haber toplam 261 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.