1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Toplumsal Yapının Giderek Bozulduğuna Dikkat Çekti
Toplumsal Yapının Giderek Bozulduğuna Dikkat Çekti

Toplumsal Yapının Giderek Bozulduğuna Dikkat Çekti

Saadet Partisi Afyonkarahisar İl Kadın Kolları üyeleri son günlerde artan şiddet olaylarını kınayarak, aile yapısını sağlamlaştıracak politikalara ağırlık verilmesi gerektiğine dikkat çektiler.

A+A-

Burada bir açıklama yapan Saadet Partisi Afyonkarahisar İl Kadın Kolları Başkanı Hanife Zengin, toplumda küresel şiddet, kişisel nefret, savaş, terör, güvensizlik, parçalanan aileler, intiharlar, fen ve cemiyetin bozulması ve ahlak çöküntüsü gibi insanlık krizlerinin yaşandığını belirtti.

Siyaset mekanizmasının, doğru hak anlayışına dayalı bir zihniyet ile topyekûn bir kalkınmaya ihtiyaç duyduğunu ifade eden Zengin, ‘İçinde yaşadığımız zaman diliminde, aile mefhumu en badireli dönemlerinden birini yaşamaktadır. Karıncayı bile incitmeyen, zavallıya, düşküne, âcize yardım etmeyi kendisine düstur edinmiş bir millet, vahşice insan öldüren bir topluma nasıl dönüştü? Sadece kadına değil insana, çevreye, hayvana, eşyaya kasteden her düşünce zulüm aile yapısını diri ve dinamik tutan toplumlar tüm zor şartlara rağmen zulmün ve şiddetin önüne geçmişler ve öz benliklerini yitirmemişlerdir.  Aile; bireyin, toplumun, devletin ve medeniyetlerin inşa süreçlerinin özünü, hareket noktasını oluşturur. Aile, dış tehditlere karşı da bir kalkan, kale durumundadır.  Aile bugün bir tüketim unsuru olarak nitelenmiş, ardından da aile kurumunun önemi azaltılarak haz ve heves tatmin merkezli bireysellik yerleştirilmiştir. Bunun neticesi olarak da toplumsal yapı hızlı bir erozyona uğrayarak bütün "değer yargılarını" yitirmeye yüz tutmuştur. Kadını ev ve aile içinden soyutlayan, ailenin mukaddes mahiyetini yıkan, anneliği tasfıye eden, kadın-erkek rekabetini artıran, çocukları kreşlere emanet ettiren kapitalist anlayış, aile mefhumunu sarsmış ve değersizleştirmiştir. Kadın çalışma alanına hunharca itilmiş, erkek ise aile meşguliyetinden farklı gündemlere çekilmiştir. Buna bağlı olarak aile içindeki tüm dengeler altüst olmuş ve aile bireylerinin bağları zayıflatılmıştır’ dedi. 

Aile yapısını bozan politikalardan vazgeçilmeli

Kadının ekonomik getirisi uğruna anneliğin kurban verildiğini ifade eden Zengin şöyle devam etti: ‘Yaşanan şiddet olaylarının önlenmesi, kendi değerlerini ve milli kavramlarını merkeze alan bir hayat modeli planlamak ve aileyi buna göre şekillendirmek ile mümkündür. "Önce ahlak ve maneviyat" düsturu ile devleti ve toplumun tüm katmanlarını kapsayan topyekün bir manevi kalkınma programı hazırlanması gerekmektedir. Hükümet, Avrupa Birliği normları gibi aile yapısını bozan politikalardan vazgeçmesi gerekmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, politik kadın yaklaşımlarından ziyade merhamet ve adalet ekseninde aileyi koruyucu politikalar üretmelidir. Çünkü aileyi ancak kadın ve erkeğin karşılıklı sorumlulukları ile sevgi ve saygı diri tutabilir. Aile, ahlaki çöküntünün önlenmesi için yegâne sığınacak ve insanlığı kurtaracak en önemli kaledir.’ 
 

Bu haber toplam 788 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.