1. YAZARLAR

  2. Mustafa Kılınç

  3. Teşkilat Sağlamsa Çürükler Ayıklanır
Mustafa Kılınç

Mustafa Kılınç

Yazarın Tüm Yazıları >

Teşkilat Sağlamsa Çürükler Ayıklanır

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti Devleti üzerinde oynanan ve 15 Temmuz 2016 tarihinde hayata geçirilmeye çalışılan ancak milli birlik ve beraberliğin gücüyle bastırılan bir darbe ile karşılaşmıştı. Yaşanan darbe girişiminin ardından devlet kurumlarına sızan FETÖ/PDY üyeleri yapılan yargılamalar neticesinde kurumlardan hızlı bir şekilde temizlenmeye başladı.

Temizlenmeye başlayan kurumların başını askeriye oluştururken bir diğer kurum ise Türk Polis Teşkilatı olarak göze çarpıyor. Yapılan tasfiyeler sırasında önemli bir detay ise karayolu kavşağında bulunan Afyonkarahisar’da birbirinin yerine göreve gelen 3 emniyet müdürü ve bir Polis Okulu Müdürü’nün de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilerek haklarında yargılama süreçlerinin devam ediyor olması.

Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü görevine 2008 yılı Aralık ayında bakanlar kurulu kararıyla atanan dönemin Emniyet Müdürü Ali Bilkay göreve başladıktan sonra sadece 1 yıl görev yaptı ve Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü görevine ardından da İzmir İl Emniyet Müdürlüğü görevine atanmıştı. Belgede sahtecilik ve izinsiz dinleme yapıldığına dair açılan soruşturma kapsamında meslekten ihraç edilen isimler arasında.

Ali Bilkay’ın, Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü görevine atanmasının ardından Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü görevine İsmail Türkmenli atanmıştı. Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü görevine atanan ve 2,5 yıl görev yapan Türkmenli için hazırlanan suç dosyasında, silah ruhsatı isteyen kişilerden 5 ila 10 bin TL arasında parala talep ettiği ve bu paraları cemaate aktarmaya çalıştığı, Türkçe Olimpiyatlarına katkı sağlanması için işadamlarına görevinin nüfuzunu hissettirecek şekilde baskı yaptığı ve örgüt üyesi olduğu, örgüte finansal kaynak sağlama suçlarını işlediği iddia ediliyor.

İsmail Türkmenli’nin Samsun’a atanmasının ardından boşalan Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü görevine ise Van Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan atanmıştı. 2012 yılı Eylül ayında yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü görevine atanan Mustafa Uçkan, yayınlanan bir kararname ile 2014 yılı Mayıs ayında başka bir göreve verileceği ifade edilerek Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü görevinden alınmıştı. Uçkan’ın KOM Müdürü iken dönemin Genel Kurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın ‘Çete Kurmak’ suçlamasıyla karşılaştığı dönemde bilgi ve belgeleri hazırlayan kişi olduğu iddia ediliyor.

Dönemin Afyonkarahisar Polis Okulu Müdürü olan Müjdat Karagöz’de askeri casusluk suçlamasıyla 2015 yılında görevden alınan isimlerden bir tanesi. Afyonkarahisar’da görev yapmış olan 3 İl Emniyet Müdürü birbirlerinin görevini devralarak 6 yıl boyunca Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü’nü kontrol altında tuttu. Geçen süre içerisinde ne kadar usulsüzlüğe imza attıklarını haklarında isnat edilen suçlarla ilgili yargılamalar sonucunda ortaya çıkacak olan detaylar belirleyecek ve 6 yıllık sır perdesi aralanmış olacak. Her teşkilatta çürükler vardır teşkilatlar sağlamsa çürükler istenince ayıklanır.

Bu yazı toplam 861 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.