1. YAZARLAR

  2. Orhan Eser

  3. Tarihi Mağlubiyetlerden Alınan Dersler
Orhan Eser

Orhan Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Tarihi Mağlubiyetlerden Alınan Dersler

A+A-

Son iki yazımda Yıldırım Beyazıt dönemi hakkında yazmıştım. Bu dönemde yaşanan ve tarihimizin kırılma noktalarından biri olan Ankara Savaşına değinmiştim.

Aslında o dönemi anlamak ve anlatmak çok kolay bir iş değil. Hem karışık hem de derin bir tefekkür istiyor.

Osmanlı devletinin yok oluşun eşiğinden döndüğü o dönemleri, şahsi kanaatimce her devlet adamı adı gibi bilmelidir. Zira bazen yapılan bir yanlış devletin yok olmasına sebebiyet teşkil etmektedir.

O dönemde de yapılan yanlış ve eksik faaliyetlerden dolayı devlet yok olmanın eşiğine gelmişti. Ben de bu dönem hakkında araştırma yapmaya karar verdim.

Hem o dönem hakkında bir birinden zıt bilgilerin olması hem de devletin o dönemde düşmüş olduğu sıkıntılar ben de ayrı bir merak daha uyandırdı. Dönemi daha net bir şekilde görebilmek ve anlaya bilmek için geniş bir araştırma yaptım.

Bu araştırmalarımda da en çok, ülkemizin kıymetli tarihçilerinden Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in Emir Timur kitabından yararlandım.

Tarihimizde ki pek çok zaman ve vakaalar yanlış bilinmekte. Yıldırım Beyazıt dönemi ve Timur da bu yanlış ve eksik bilinenlerden birisi… Bu yüzden devletin geleceği hakkında kafa yoranların bu kitabı okumalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

OSMANOĞLU DERSİNİ ALMIŞ MI?

Ankara savaşının acı mağlubiyeti ve ardından yaşanan sıkıntılı fetret devri Âli Osman’a hafızalarından hiç silinmeyen bir ibret olmuş.

Bu mağlubiyetten dersini alan Osmanlı, cihan devleti olmuş.

Peki Osmanlı hangi hatalarından ders almış?!

Birincisi yetersiz istihbarat…

Timur Ankara Savaşı öncesi Anadolu’ya ajanlarını göndermiş ve Anadolu’nun sosyolojik yapısından tutunda topoğrafik yapısına kadar geniş bir bilgi edinmiş.

 Savaş alanına ilk kendisi gelmiş ve konumunu kendisi belirlemiş.

Osmanlı ordusundaki paralı asker olarak yer alan Karatatarlar ile irtibata geçip onları saf değiştirmeye ikna etmiş.

Anadolu’da ki beylerin kendisine sığınmasının ardından onların beylikleri ile irtibata geçmiş ve saf değiştirmelerine ikna etmiş.

Görüldüğü üzere Timur yapmış olduğu bu istihbarat çalışmaları ile zaten savaşı başlamadan kazanmış.

Timur istihbaratın önemini görmüş ve istihbaratçılarına geniş yetkiler vermiş.

 Bir istihbaratçının haber ulaştırırken istediği ata el koyması hakkında kanun çıkarmış. Hatta bu Timur’un eşi veya çocuklarının atları dahi olsa.

İkincisi düşük teknoloji…

Timur Anadolu’ya geldiğinde yanında 32 tane fil getirmiş. Filler, o dönemin tankları olarak kabul edilmekte. Ayrıca Timur’un geliştirmiş olduğu birçok savaş aleti de bulunmakta.

Üçüncüsü evliyanın ve ulemanın sözünü dinlememe…

Yıldırım, Emir sultan’ın onca ikazlarına, savaşa karşı çıkmasına rağmen dinlememiş ve savaşa girmiştir. Yine çubuk ovasına beklenilenden önce ve farklı yönden gelerek Timur’u gafil avlamışken, onca beyinin saldırma tavsiyelerine uymamıştır. Kendine yersiz bir şekilde güvenip ertesi gün Timur’un karşına çıkmıştır.

 

Dördüncüsü zaferleri kendinden bilme

Yıldırım’ın, daha doğrusu tüm Osmanlı’nın zaferlerinin arkasında yatan nedenlere bakıldığında görülecektir ki hep bir ilahi yardım bulunmaktadır. Yıldırım Beyazıt bunları unutmuş ve zaferleri sadece kendi cengaverliği ile kazandığı edasına kapılmıştır.

Tüm devlet adamları unutmamalıdırlar ki başarı sadece Allah’tan dır. Ona güvenip, ona teslim olup, ona yönelmekle başarıya sahip olunmaktadır.

Âli Osman buna ne zaman riayet etmiş, o zaman zafer sahibi olmuş. Ne zaman bu kaideden çok az dahi olsa uzaklaşmış hemen mağlup olmuş.

Bu kaideye bağlılıkla en çok kim hareket etmiştir diye sorsalar, elbette ki cihan Sultanı Selim Han hazretleri derim.

Ankara savaşı hezimetinden ders alındığını çok daha net görebilmek için ise Yavuz Sultan Selim ve dönemine, özelliklede Çaldıran Savaşına bakmak kâfi olacaktır.

Bu yazı toplam 543 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.