1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Tarihi Külliyede Tarihi Terazi
Tarihi Külliyede Tarihi Terazi

Tarihi Külliyede Tarihi Terazi

Günümüzde birçok yapı inşa edilmesine rağmen uygulanan teknikler tamamen elektronik sistemler üzerine olurken 1472 yılında inşa edilen Gedik Ahmet Paşa Külliyesi’ndeki İmaret Camii mihrabına yerleştirilen 2 merdane ile binanın terazisi kontrol ediliyor.

A+A-

Tarihi geçmişinde çok sayıda imparatorluk ve padişahlıklar tarafından yönetilen Afyonkarahisar’da tarihi eserler de bir o kadar çok ve değerli. Afyonkarahisar’da bulunan ve tarihi dokusuyla ön plana çıkan konaklar, medreseler ve camiler dikkat çekiyor. 

SADRAZAM’IN TALİMATIYLA AYAZ AĞA TARAFINDAN İNŞA EDİLMİŞTİR

Tarihi dokusu bozulmayan en önemli eserlerden bir tanesi olan ve halen kullanımda olan halk dilinde İmaret Camii olarak bilinen Gedik Ahmet Paşa Külliyesi’nin mimarisi sırasında birçok rivayet anlatılır. Tarih kitaplarına göre 1472 yılında dönemin Sadrazamı Gedik Ahmet Paşa tarafından mimar Ayaz Ağa’ya yaptırılan Gedik Ahmet Paşa Külliyesi’nde ilk olarak camii inşaatına başlandığı ancak sonrasında camii inşaatının durdurularak külliye bahçesinde bulunan boş alana hamam yapılmasının ardından camii inşaatına devam edildiği söylenir.

HİZMETE İLK OLARAK HAMAM GİRMİŞ

Gedik Ahmet Paşa Külliyesi’nin yapımı sırasında yaşandığı belirtilen rivayete göre camii inşaatı hızlı bir şekilde başlatılır. Günümüz teknolojilerinden tamamen uzak olan inşaat çalışmaları sırasında sırtına aldığı taş ile inşaatın en üst noktasına çıkan bir işçi aynı taşı bırakmadan tekrar aşağıya iner. Birçok defa aynı taşla yukarı çıkıp bırakmadan geri inen işçiyi gören Sadrazam Gedik Ahmet Paşa işçiyi çağırarak taşı neden çıkardıktan sonra bırakmadan geri aşağı indiğini sorduğunda ise işçi cevaben gusül abdestinin bozulmasından dolayı taşı bırakamadığını söylemesi üzerine camii inşaatı durdurulur ve hamam yapılması talimatı verilir. Yapılan hamamda gusül abdesti alan işçiler yeniden camii inşaatına kaldıkları yerden devam ederler. 

MİHRABIN SAĞ VE SOLUNDA TERAZİ GÖREVİ GÖREN 2 MERDANE BULUNUYOR

Bu rivayetin yanı sıra bir de Gedik Ahmet Paşa Külliyesi’nde mimar Ayaz Ağa tarafından hayata geçirilen çok özel bir uygulama da dikkat çekiyor. Gedik Ahmet Paşa Külliyesi içerisinde yer alan İmaret Camii’nin mihrabı çok farklı bir özelliği içerisinde barındırıyor. 1472’de yapılan camii içerisine girildiğinde mihraba dikkatli bakılması halinde sağ ve sol kenarlarda kahverengi tonlarda 2 adet mermer sütün göreceklerdir. Bu mermer sütunlar bir merdane şeklindedir. Mimar Ayaz Ağa inşaatın yapımı sırasında gelecek zaman diliminde binanın doğal nedenler veya yan etkenler nedeniyle terazi ayarında bozulmalar olabileceği ve bunun kolaylıkla tespit edilebilmesi amacıyla mihrabın sağ ve sol kenarlarına 2 adet merdane yerleştirmiştir. Yapının doğal konumunun bozulması durumunda mihraba yerleştirilen merdanelerden bir tanesinin sıkışması yapının o yöne doğru eğim kazandığının işareti olarak anlaşılıyor. 

Bu haber toplam 900 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.