1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Suyunu Korursan Geleceğini Korursun
Suyunu Korursan Geleceğini Korursun

Suyunu Korursan Geleceğini Korursun

Afyonkarahisar Yenilikçi Gönüllüler Derneği (AFYED) tarafından canlıların var olmasındaki en önemli kaynaklardan bir tanesi olan suyun kıymetinin anlaşılması için resmi olarak kabul edilen 22 Mart Dünya Su Günü’nde bir etkinlik düzenlendi.

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun da memleketi olan Afyonkarahisar’da 2005 yılında kurulan Afyonkarahisar Yenilikçi Gönüllüler Derneği tarafından ‘Suyunu Korursan, Geleceğini Korursun’ başlığı altında bir program düzenlendi.

“SU CANLILARIN YAŞAM KAYNAĞIDIR”

Gönüllü bireyler tarafından 2005 yılında kurulan Afyonkarahisar Yenilikçi Gönüllüler Derneği tarafından her yıl farklı konularda düzenlenen etkinliklerin bu yılki teması ise su oldu. Afyonkarahisar Belediyesi, Afjet AŞ. DSİ Bölge Müdürlüğü ile Taşoluk Belediyesi’nin de ciddi katkılar sunduğu programın açılış konuşmasını Afyonkarahisar Yenilikçi Gönüllüler Derneği Başkanı Mustafa Toran gerçekleştirdi. AFYED Başkanı Mustafa Toran; “Yaşayan tüm canlıların yaşam kaynağı olarak hayati önem taşıyan su Birleşmiş Milletler tarafından 1993 yılında 22 Mart Günü Dünya Su Günü olarak ilan edilmiştir. Dünya Su Günü gerek Birleşmiş Milletler üyelerinin gerekse diğer dünya ülkelerinin giderek büyüyen su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması, çoğaltılması konusunda teşvik olması amacıyla oluşturulmuş bir gündür” dedi.

“TEMİZ VE GÜVENLİ İÇME SUYUNA ULAŞAMAYAN 1,5 MİLYAR İNSAN VAR”

Suyun bireylerin en temel gereksinimi olma, başlıca ekonomik faaliyetlere kaynaklık etme özelliği ile ulusların devamlılığı için yaşamsal bir kaynak olduğuna değinen Başkan Toran; “Sosyal ve ekonomik faaliyetlerin sürmesi, büyük ölçüde temiz ve yeterli su arzına sahip olmaya bağlıdır. Diğer yandan nüfus ve ekonomik faaliyetlerden arttıkça birçok ülke hızla su sıkıntısı çeker hale gelmekte veya ekonomik gelişmeleri kısıtlamaktadır. Bu nedenle su kaynaklarının tasarruflu kullanımı yerel, bölgesel, ulusal, uluslararası her düzeyde geliştirilmelidir. Günümüzde temiz ve güvenli içme suyuna ulaşma şansı olmayan 1,5 milyara yakın insan var. Bu insanların yaşadığı ülkelerde ortaya çıkan hastalıkların yüzde 10’unun yetersiz veya sağlıklı su olmamasından kaynaklandığı belirtilmektedir. Yüzde 97’si tuzlu su olan ve sadece yüzde 3’ü tatlı su olan dünyada insanlar, bitkiler, hayvanlar, yabani hayat, tarım ve sanayi rekabet etme durumundadır. Talep son 10 yılda kısıtlı su kullanımına rağmen talep 6-7 kat artmıştır. Bu oran dünya nüfus artış oranının 2 kat fazlasıdır. Suyun kontrollü bir şekilde kullanılması ve israfının önlenmesi çok büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.

“SUYUN HER DAMLASI İNSAN VE GELECEK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Programın konuklarından olan DSİ 11. Sondaj Şube Müdürü İsmet Kızıltepe’de, suyun önemi ve DSİ tarafından yürütülen çalışmalara ilişkin kısa bir bilgi verdi. Kızıltepe; “Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak 21 Mart’ta Ormancılık Günü, 22 Mart’ta Dünya Su Günü, 23 Mart’ta da Meteoroloji Günü olarak kutlanıyor. Her yıl Bölge Müdürlüğümüzde Dünya Su Günü’nü kutlardık bu yıl bizim için de AFYED tarafından hazırlanan bu programa katılmak farklı oldu. Gelecek yıllarda da geliştirilerek devam etmesini arzu ediyoruz. Bakanlığımız nezdinde 22 Mart Dünya Su Günü daha önceki yıllarda yabancı konukların da katılımı ile yapılmıştı. Su ile uğraşan ve çalışan bir kurum olduğumuz için suyun vatandaşlarımıza, çiftçimize her sorunun aşılarak götürülmesinde işin başında yer aldığımız için suyun değerini çok iyi biliyoruz. Su olmazsa hayat olmaz ve bundan dolayı suyun her damlasının insanlık ve gelecek için çok önemli olduğunu insanlara kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları olarak anlatmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

“SUYUN DEĞERİNİ BİLİP, TEDBİRLİ DAVRANMAKTA FAYDA VAR”

Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Cafer Sarılı’da programda suyun insan hayatı başta olmak üzere her alanda önemli olduğuna değindi. Vali Yardımcısı Cafer Sarılı; “Afyonkarahisar Yenilikçi Gönüllüler Derneği Başkanı Mustafa Toran öncülüğünde böylesine anlamlı bir günde önemli bir konuda gösterdikleri duyarlılık ve hazırladıkları program için kendilerini tebrik ediyorum. Bizler maalesef bir şeyin yokluğunu anlamadan onun değerini anlayamıyoruz. Bundan 8-10 yıl önce Aydın’a bağlı İncirliova’da kaymakamlık yaptığım dönemde ciddi anlamda az yağış oldu ve bazı tedbirler alınmak zorunda kalınmıştı. Bunlara örnek olarak araçların yıkanmaması, belirli saatlerde su verilmesi gibi tedbirler sonucunda suyun ne kadar kıymetli olduğunu anlamıştık. Dünyada güvenilir ve içilebilir sudan mahrum 1,5 milyar insan var. Su kaynakları bakımında Türkiye’de çok zengin bir ülke değil ve zaman zaman bu sıkıntılarla da karşı karşıya kalıyoruz. Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de bazı tedbirler alarak önümüzdeki zamanlarda su sıkıntısı çekilmemesiyle ilgili adımlar atıyor. Bugün itibariyle bir sıkıntımız yok ancak suyun değerini bilip her zaman tedbirli davranmakta fayda var. Dünyanın her tarafında olduğu gibi sivil toplum kuruluşları da Türkiye’de son dönemde toplumda sorumluluk bilinci oluşturacak bu türlü önemli görevler üstleniyor. AFYED Başkanı Mustafa Toran ve dernek üyelerine gösterdikleri gayretten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

SUYUN KORUYUCULARINA PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Terık Eskici ve Yeşim Yalıkaya tarafından suyun önemini anlatan şiirlerin okunmasıyla devam eden programda suyun korunmasına katkı sağlayan kurum ve kuruluşlara günün anısına plaket ve katılım belgelerinin takdim edilmesiyle program sona erdi. Düzenlenen programa Vali Yardımcısı Cafer Sarılı, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Belediye Başkan Yardımcısı Sabri Demirkapu, İl dernekler Müdürü Ahmet Gök ile çok sayıda davetli katıldı.
 

Bu haber toplam 1151 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.