1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Süre Uzatımında İl Encümenine Yetki Verildi
Süre Uzatımında İl Encümenine Yetki Verildi

Süre Uzatımında İl Encümenine Yetki Verildi

Afyonkarahisar İl Genel Meclisi’nin Şubat ayı oturumlarının 3’üncü birleşimi Salih Sel’in başkanlığında gerçekleştirildi.

A+A-

Meclis gündeminde yer alan maddeler ve komisyonlardan havale edilen raporların değerlendirildiği toplantıda 1. Grup maden ocaklarının ruhsatlandırılma talepleri ve temdit usulüyle ruhsat sürelerinin uzatılması taleplerini değerlendirmek için İl Encümeni’ne yetki verilmesi yönündeki talep değerlendirildi.

İl Genel Meclisi Başkanı Salih sel öncülüğünde Şubat ayı oturumlarının 3’üncü birleşimi meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda gündemde yer alan maddeler değerlendirilerek ilgili komisyonlara havale edilirken İl Özel İdaresi norm kadrosunda yer alan mimar, mühendis ve avukat kadrolarındaki 14 personelin kadro değişikliği ile ilgili daha önce komisyona havale edilen raporun komisyonca alınan kararı değerlendirildi. Yapılan değerlendirme neticesinde talep edilen norm kadrolardaki değişiklikler meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi.

RUHSAT UZATMA BEDELİ İŞLETME RUHSAT BEDELİNİN 5 KATINDAN FAZLA OLMAYACAK

Meclis gündeminde değerlendirilmek üzere Vali Aziz Yıldırım imzası ile gönderilen talepte ise maden ocaklarının yeni ruhsat alma talepleri ile 1. Grup maden ocaklarının temditli olarak 5 yıl süreyle ruhsatlarının uzatılması konusunda İl Encümeni’ne yetki verilmesi talebi ele alındı. 6592 Sayılı Kanunla Değişik 3213 Sayılı Maden Kanununun 24. Maddesinin Değişik 3. Fıkrasında yer alan 1. Grup (a) bendi maddelerinin ruhsat süresi 5 yıldır. Diğer grup maddelerinin işletme ruhsat süresi 10 yıldan az olmamak üzere projesine göre değerlendirilir büyükşehir belediyesi olan illerde Valilik, diğer illerde ise İl Özel İdaresi tarafından işletme ruhsat bedelinin 5 katından fazla olmamak üzere ruhsat uzatma bedeli alınır’ ibaresi yer alıyor.

RUHSATLANDIRMA VE SÜRE UZATIMINDA İL ENCÜMENİ YETKİLİ OLACAK

Kanun hükümlerine göre 1. Grup maden ruhsatları 30 yılı, 2. Grup madenlerde 40 yılı diğer gruplarda ise 50 yılı geçemiyor. Belirlenen sürelerin uzatılmasına ilişkin taleplerde 1. Grup madenlerin 30 yıl ve 2. Grup madenlerin 40 yıldan sonraki ruhsat sürelerinin uzatılmasına bakan, diğer madenlerin 50 yıldan sonraki sürelerine ise Bakanlar Kurulu karar verme yetkisini elinde bulunduruyor. Bu nedenle Afyonkarahisar’da 2017 yılında yapılacak olan 1. Grup (a) Maden Ocaklarının ruhsatlandırılması ve mevcut 1. Grup (a) Maden Ocakları için temdid talebinde bulunulması halinde 1. Grup (a) maden ocaklarının işletme ruhsat süresinin 5 yıl süreyle uzatılması konusunda İl Encümeni’ne yetki verilmesi talebi İl Genel Meclisi Üyeleri’nin oy birliği ile kabul edilerek karara bağlandı.

Bu haber toplam 715 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.