1. YAZARLAR

  2. Mehmet Aksoy

  3. Sorumluluk Almanın Psikolojik Rahatlığı
Mehmet Aksoy

Mehmet Aksoy

Sosyolog - Eğitimci
Yazarın Tüm Yazıları >

Sorumluluk Almanın Psikolojik Rahatlığı

A+A-

 "Bir ihmal yüzünden bir çivi kaybolur,                                                                                                                  Bir çivi yüzünden bir nal kaybolur,                                                                                                                    

Bir nal yüzünden bir bacak kaybolur,
Bir bacak yüzünden bir at kaybolur,

Bir at yüzünden bir savaş kaybolur,
Bir savaş yüzünden bir memleket kaybolur."
                                              Japon Atasözü

       Sorumluluk, kişinin kendine ve başkalarına karşı yerine getirilmesi gereken yükümlülüklerini zamanında yerine getirmesi zorunluluğudur.

Sorumlu davranış ; Diğer insanlara saygı göstermeyi, dürüst davranmayı, öz kontrollü davranmayı ve öz saygıyı içerir. Zaman içinde gelişen, düşünce ve davranışlarımızla ortaya koyduğumuz bir beceridir.                          

Sorumluluk bilinci gelişmiş kişiler, yaptıklarının ve yapmadıklarının sorumluluğunu alır, suçlamalar yapmadan önce karşılaştıkları olumsuz durumlara kendi katkılarını düşünür. Başkalarını suçlamak ve sorumluluk almak birbirine zıt iki durumdur.

Yaptıklarının sorumluluğunu almayan kişiler başarısızlıkları ya da karşılaştıkları olumsuz durumlar için 
başkalarını suçlama eğiliminde olurlar. Suçu kendilerinin dışında aradıkça kendilerini geliştirmekten uzaklaşırlar.

Sorumluluk sahibi kişi daha özgürdür ve özgüveni de yüksektir.

Akıllı  yani ruh sağlığı yerinde olan, özgür olan, yapacağı işle ilgili bilgi sahibi olan her bireye sorumluluk verilebilir.Yaptığı her söylem ve davranışından dolayı da sorumludur.

Kişi yaratılışındaki fıtratı gereği başta Allah’a karşı sorumludur.Yaratan yarattığı varlığın kendini tanımasını, kendini bilmesini, kendini sevmesini, kendine yönelmesini ve kendine yaklaşmasını ister.

Rabbimiz zariyat suresi 56 ayetinde (Ben) cinleri ve insanları, ancak bana ibâdet etsinler diye yarattım! Diyerek kendinin bilinmesini ve kendine ibadet edilmesini istemektedir.

Seven sevdiğinin yanında huzurlu ve mutlu olur.İnsan psikolojik olarak Rabbinin huzurunda ibadet ederek mutluluğu yakalar.Rabbimiz günde beş vakit bizleri huzuruna davet etmektedir. Davet, sevilene değer verilene yapılır.

Rabbimiz bizleri sevdiğinden dolayı bizleri huzuruna davet ediyor. İnsan sorumluğu gereği Rabbinin huzuruna varır, görevini yerine getirirse hem ruhen hem de bedenen rahatlar, rahatlığın verdiği mutluluğu elde eder.

Sorumluluk bilinci olan kişiler bahaneler yerine çareler üretirler. Rabbi kendisini ezanla huzuruna çağırdığında sevinerek, koşarak namaz davetini yerine getirmek için ibadete icabet eder.

İnsan, söylem ve davranışlarıyla ya  Allah’tan uzaklaşır, ya da söylem ve davranışları ile Allah’a yaklaşır.Allah’a yaklaştıran her söylem ve davranışlar kişinin psikolojik olarak huzurlu olmasını sağlar. 

İnsan yeryüzünde korktuklarından kaçar, Allah’a karşı sorumluluğundan dolayı korkan ise O’na yönelir, ibadet ve duaları ile Allah’a yaklaşır. Sorumluluğu kabul etmek, insanın değerinin ölçütüdür. Rabbim insana değer verdiğinden dolayı kul olma sorumluğunu üzerine vermiştir.
 

Sorumluluk sahibi yolculardan biri, otobüs şoförünün yanına gider ve namaz vakti geçmeden bir mola vermesini rica eder.

 Şoför sinirlenerek: 
 Kaza edin efendim, der.Ne olur yani?
 Adam, sakin ses edası ile cevap verir:
Ben kaza etmeden, ya sen kaza edersen?

Allah’a karşı sorumluluk duygusu içinde olanlar ibadetlerini ertelemezler, görevlerini yerine getirme konusunda hassastırlar.Özellikle gençlerin sorumluluk bilincinin gelişmesinde kılavuz kitap olma özelliğinde olan Ord.Prof.Dr. Ali Fuad BAŞGİL hocanın Gençlerle Baş Başa kitabını okumaları faydalı olacağı kanaatindeyim.
   
Allah’a emanet olun esen kalın.

Bu yazı toplam 1611 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.