1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Son 20 Yılda Yapılan En Sevindirici Düzenleme
Son 20 Yılda Yapılan En Sevindirici Düzenleme

Son 20 Yılda Yapılan En Sevindirici Düzenleme

Yaklaşık 10 yıldır tartışılan ve taşeron işçilerin kadroya alınması için beklediği düzenleme ile ilgili ilk somut adım atıldı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın taşeron işçilerin kadroya alınacağını açıklaması işçilerde ve bağlı sendikalarda sevinçle karşılandı.

Afyonkarahisar’da taşeron işçi düzenlemesinden 5 bin işçinin faydalanabileceğini belirten Belediye- İş Afyonkarahisar Şube Başkanı Yücel Şahin, Son 20 yılda yapılan en sevindirici düzenleme olduğunu söyledi.

Belediye- İş Afyonkarahisar Şube Başkanı Yücel Şahin, taşeron işçi düzenlemesinden atılan adımın işçilerin iş güvencesini sağlamlaştıracağını belirterek, sendikal mücadeleyi de güçlendireceğini söyledi. Türk- İş'e bağlı Belediye- İş Sendikası Afyonkarahisar Şube Başkanı Yücel Şahin, düzenlemenin işçi sınıfı tarafından olumlu karşılandığını belirterek, tasarının detaylarının beklediklerinin söyledi. Şahin, Afyonkarahisar'da Belediye-İş Sendikasına üye yaklaşık bin 200 civarında, genelde ise 5 bin dolayında taşeron işçi olduğunu ifade etti. 22 yıldır Sendika başkanlığı yaptığı belirten Şahin, taşeron işçilerin durumunun düzeltilmesi için Türk-İş ve bağlı sendikalar olarak 10 yıldır bu konuyu gündeme getirdiklerini dile getirerek, şunları kaydetti: "Afyonkarahisar'da hastane, belediye, şeker fabrikası, emniyet, polis meslek yüksekokulu gibi kurumlarda taşeron olarak çalışan işçiler bulunuyor. Bu işçiler her ihale döneminde ihaleyi alan şirket bizi işten çıkarır mı korkusu yaşıyordu. Düzenleme ile işçiler bu kaygılardan kurtulacak. Düzenleme işçilere iş güvencesi getirecek. Yıllardır işçinin dört gözle beklediği bir haberde olumlu adımlar atıldı. Eskiye göre çok iyi şartlar olacağına inanıyorum. Bunda emeği olan başta bağlı olduğumuz Türk-İş'e ve hükümet kanadındaki her kese teşekkür ediyorum. Biz de yerelde bunu sürekli gündemde tuttuk. Muhalefetten ve iktidardan karşımıza gelen herkese bu konuyu aktararak çözüm önerilerimizi sunduk. Bu çalışmaların meyvesini aldık. Taşeron sistemi zaten işçiyi ezen, kölelik gibi bir uygulamaydı. Bunun sonlandırılacak olması bizler ve işçi sınıfı açısından sevindirici bir gelişme oldu."

"Hayata geçirilmesi sürecinde sıkıntılar yaşanabilir"

Düzenlemenin hayata geçirilmesi aşamasında bir takım sıkıntıların yaşanabileceğini aktaran Şahin, "Taşerona sendikal haklar verilmişti, bunda da sıkıntılar yaşıyorduk. Toplu sözleşme yaparken sıkıntılar yaşıyorduk. Sendikamıza üye olmayan işçiler konusunda sorunlar oluyordu. Şimdi kadrolu olduklarında mevcut şartların iyileştirilmesi konuşulacak bundan sonra. Bu bir adımdır. Bütün taşeron işçilere hayırlı olmasını diliyorum. Sendika olarak işçilerimizin daha iyi ücret ve sosyal haklar  alması için elimizden gelmesi için çalışacağız. Biz talep müessesiyiz. Biz taleplerimizi ileteceğiz, çözüm her zaman hükümette ve yöneticilerde oluyor. Bundan sonra kamudaki işçiler kamu çatısı altında, belediye ve özel idarelerde ise kamu iktisadi teşekkülleri çatısı altında istihdam edilecekler. Toplu sözleşmelerle hakları iyileştirilecektir."

"Afyonkarahisar'da 5 bin kişiye yakın işçi düzenlemeden yararlanacak"

Bu düzenlemeden Afyonkarahisar'da yararlanacak işçi sayısıyla ilgili de bilgi veren Şahin, "Afyonkarahisar'da sendikamıza üye bin 200 kişi bulunuyor. Genelde ise 5 bin civarında taşeron işçi bulunuyor. Afyon'da değişik kurumlarda çalışan bu işçilerimiz bu düzenlemeden yararlanacak. Bu düzenleme ile hem kuruma hem de işçiye avantaj gelecek. Kurumlar işi ihale ile temin ettiği için, başta yüzde 18 KDV ödüyordu. İhale masrafları ve müteahhit karı ile birlikte yüzde 30'a varan bir ek masraf oluyordu. Kurumlar bundan kurtulacak. En azından bu şartlarda kurumlar devam etse bile, yüzde 30 karı olacak. Bizim de talebimiz bu yüzde 30'luk karın işçi ücretlerine yansıtılmadır. Arkadaşlarımız daha fazla para alsın" diye konuştu.

"İşçiler işyerini benimseyecek"

Şahin, iş güvencesine kavuşacak işçilerin işlerine daha iyi adapte olacağını vurgulayarak, şunları söyledi:"işimi kaybeder miyim kaygısı ortadan kalktığı için, işçiler daha iyi çalışacak. İşyerini benimseyecek. Kadrolu olduğu için işyerini sahiplenecektir"

"Sendikal mücadele güç kanacak"

Taşeron işçi çalıştırma sisteminin sendikal mücadeleye de zarar verdiğinin sözlerine ekleyen Şahin, 1980'li yıllarda 2 buçuk milyon olan sendikalı işçi sayısının taşeron sistemi ile 750 binlere gerilediğini hatırlattı. Şahin, bu düzenleme ile sendikaların tekrar güçleneceğini vurguladı.

Bu haber toplam 645 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.