1. YAZARLAR

  2. Sena Coşkun

  3. Sinema Filmlerinin Sınıflandırılması
Sena Coşkun

Sena Coşkun

Yazarın Tüm Yazıları >

Sinema Filmlerinin Sınıflandırılması

A+A-

Geçtiğimiz hafta, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ne bağlı İstanbul Sinema Müdürlüğü’nde toplanan alt kurullar tarafından sinema filmlerinin ön değerlendirme ve sınıflandırmasının yapıldığını ve filmlere ilişkin, 

- İşaret ve ibare kullanılması,

- Kısıtlayıcı bir tedbir uygulanması (sansür) veya düzeltme (kısmen sansür) yapılması,
- Gerekli gördüğü hallerde değerlendirilmek üzere Değerlendirme ve Sınıflandırma Kuruluna sevk edilmesi kararlarından birinin verildiğini belirtmiştik. 

Bu hafta ise içerik belirten işaret ve ibarelerin neler olduğu ve ne anlama geldikleri üzerinde durmaya çalışacağız.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, sansür anlayışının önemli ölçüde terk edildiği 5224 sayılı “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanun”un getirdiği en önemli yeniliklerden biri, sınıflandırma anlayışını benimsemesidir. Bu kapsamda yayınlanan “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”te, yedisi yaşa, üçü konuya ve biri de hem yaşa hem de konuya ait olmak üzere toplam 11 farklı sınıflandırma kategorisi tanımlanmıştır. 

Söz konusu sınıflandırma kategorileri şunlardır: Genel izleyici kitlesi / 7 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir / 7 yaş altı izleyici kitlesi aile eşliğinde izleyebilir / 13 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir / 13 yaş altı izleyici kitlesi aile eşliğinde izleyebilir / 15 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir / 15 yaş altı izleyici kitlesi aile eşliğinde izleyebilir / 18 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir / Şiddet ve korku unsurları içerir / Cinsellik unsurları içerir / Olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar içerir.

Sinema filmlerinin olası zararlı içeriği ve hangi yaş grubuna uygun olduğu konusunda bilgi veren söz konusu işaret ve ibarelerin, her türlü tanıtım ve gösterim alanında ve tüm taşıyıcı materyaller üzerinde kullanılması ve bu işaret ve ibarelere uygun olarak dağıtılması zorunluluğu getirilmiştir. 

Belirlenen işaret ve ibarelerin, 12 puntodan küçük olmayacak şekilde, filme ilişkin tüm taşıyıcı materyal, afiş, broşür ve diğer tanıtıcı malzeme ile jenerikte kullanılması; ayrıca, gösterim veya tanıtım yapılan tüm mekânlarda rahatça görülebilecek şekilde bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca  bir sinema filminin gösterimi öncesinde veya film arasında seyirciye sunulan  diğer film fragmanlarının o anda gösterimi yapılan film için belirlenmiş olan içerik gösteren işaret ve ibarelere ve yaş sınırına uygun olması da zorunludur.

Yönetmelik‟te, “18+” haricinde tüm yaş kategorilerinde “yasaklama”nın yanına alternatif olarak ilgili yaş grubundaki çocuk ve gençlerin filmleri ailelerinin rehberliğinde izleyebilmeleri alternatifinin konulmuş olduğu görülmektedir. Bu durumu da, yeni sistemin yasakçılığı dışladığı şeklinde değerlendirmek mümkündür. Bu durumu, Devlet’in yetişkinlerin tercihlerine de saygı duyduğu ve denetimin büyük ölçüde çocukların ve gençlerin korunması amacıyla yapıldığı şeklinde de yorumlayabiliriz.

Yaş kategorilerinin (13, 15, 18) birbirine oldukça yakın olması ise, gerek alt kurulların gerekse Değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulu’nun karar almasını zaman zaman güçleştirebilmektedir. Yine filmlerin aile rehberliğinde izlenmesini öngören sınıflandırma kategorilerinin (7A ile 7+ / 13A ile 13+ / 15A ile 15+) işlerliğinin de aynı neden dolayı pek de sağlıklı olmadığı söylenebilir.

Öte yandan, Kültür ve Turizm Bakanlığı, içerik gösteren ve uyarıcı nitelikteki bu işaret ve ibarelere uyulup uyulmadığını ve bu işaretlerle belirlenen yaş sınırına uygun bir şekilde satış, dağıtım ve gösterim yapılıp yapılmadığını her zaman denetleyebilir. İşaret ve ibareler, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü personelinden oluşan en az dört kişilik bir komisyon tarafından denetlenir. İl Denetim Komisyonları’nın görevleri, 2009 yılında yayınlanan “Yaş Sınırları ve Sinema Salonlarının Denetlenmesi Hakkında Genelge” ile de hükme bağlanmıştır. 

Yapılan denetimler sonucunda; 

a) Zorunlu tutulduğu halde gerekli işaret ve ibareleri taşımayan filmlerin dağıtım ve gösterimini yapanlara onbin Türk Lirası, 

b) Zorunlu tutulduğu halde gerekli işaret ve ibareleri kullanmayan filmlerin yapımcılarına ellibin Türk Lirası,

c) Üzerindeki işaret ve ibarelere rağmen, bu işaret ve ibarelere uyulmaksızın dağıtım ve gösterim yapanlara ellibin Türk Lirası İdarî para cezası verilir. 

Verilen idarî para cezalarına karşı tebliğ tarihinden itibaren en geç yedi gün içinde yetkili idare mahkemesine itiraz edilebilir. İtiraz, verilen cezanın yerine getirilmesini durdurmaz. İtiraz üzerine verilen karar ise kesindir. 

a1-127.jpg
 

Bu yazı toplam 5184 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.