1. YAZARLAR

  2. Abdullah Çelik

  3. Şiir Dert İşi
Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

Şiir Dert İşi

A+A-

Yazmak, bir efsunlu beste gibi.. 
Yazmak, canından bir parça gibi..

Duygulardan, düşüncelerden, düşlerden, özlemlerden vb. süzülmüş yaşantı birikimleri olarak, ozanların, sözcüklerin sözlük anlamlarına kimi zaman değişik anlamlar da yükleyerek, dil içinde özel bir dil anlamı oluşturdukları, imgelerden, simgelerden, söz sanatlarından, ritimden, uyumdan vb. yararlanarak ortaya koydukları, okurda estetik duygular uyandıran üründür, şiir.

Şiir, dert işidir de aslında aynı zamanda. Derdi olmayanın aklına düşmez, derdi olmayanın dilinden dökülmez, derdi olmayanın gönlüne düşmez. Her ne kadar derdin ötesinde de mısralar varsa da aslında onlar da derdin ardından bir felaha erişme üzerinedir.

Şiiri mükemmelleştiren de derdin büyüklüğüdür. Ancak derdi büyük olanların gönüllerinden, dilinden dökülenler ciddi bir karşılık bulur insanlardan.

Üstat M.Akif ERSOY’un “Seyfi Baba” daki mısraları, yoksullukla boğuşanların derdiyle dertlenmenin en güzel örneklerinden değil midir?

“Ya hamiyetsiz olaydım, ya param olsa idi.”
Cennetmekân M.Akif İNAN’ı şair eyleyen, mısralarını zihinlerimize kazıyan, derdinin büyük olması değil mi? “Mescid-i Aksa” şairi olarak gönüllerimizde yer bulması, bu konudaki dert edinmişliği değil mi?
“Mescid-i Aksa’yı gördüm düşümde 
Bir çocuk gibiydi ve ağlıyordu 
Varıp eşiğine alnını koydum 
Sanki bir yer altı nehr çağlıyordu”

Peki ya üstat Necip Fazıl.. İnandığımız değerler adına yetişmesini arzuladığı, özlenen gençliği, “Gençliğe Hitabe”sinde anlatırken kullandığı ifadeler.. 

“Maya tutması için otuz küsür yıldır, devrimbaz kodamanların viski çektiği kamıştan borularla ciğerimden kalemime kan çekerek yırtındığım, kıvrandığım ve zindanlarda çürüdüğüm bu gençlik karşısında uykusuz, susuz, ekmeksiz, başımı secdeye mıhlayıp bir ömür Allah'a hamd etme makamındayım.” 

Şiiri de bir kenara bırakmak gerekirse;

Aslında derdimiz neyse, biz “o”yuz. Ve derdimiz kadarız. 
Derdimiz kadar anlamlı/anlamsız, 
Derdimiz kadar önemli/önemsiz, 
Derdimiz kadar kıymetli/kıymetsiz, 
Derdimiz kadar büyük/küçük..

Şimdi kendimize soralım mı?
Derdimiz ne?

Esen kalın.

 

Bu yazı toplam 1016 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.