1. YAZARLAR

  2. Mustafa Kılınç

  3. Şeker Şimdi Daha Tatlı
Mustafa Kılınç

Mustafa Kılınç

Yazarın Tüm Yazıları >

Şeker Şimdi Daha Tatlı

A+A-

Tarım ülkesi olan Türkiye’de yetişen çok sayıda ürün var ve her biri insan hayatı için çok kıymetli değere sahip. Buna karşılık bazı ürünlerle ilgili geçmişte yapılan anlaşmalar neticesinde getirilen ve adına KOTA denilen üretim sınırlaması nedeniyle üretim miktarı engellenen bu ürünlerle ilgili atılan yeni adımlarla 2023’ten itibaren üretim kotasının kaldırılacağı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz aylarda paylaştığım bir yazıda Türkiye’nin cari açığından bahsetmiş ve cari açığa neden olan ithal ürünlerin başında ilaç bir diğer ürünün ise elektronik eşya olduğunu söylemiştim. Bu cari açığın kapatılması için Türk ilaç sanayisinin geliştirilmesi ve özellikle ham madde üretiminde Balkanlar’ın en büyük, dünyanın ise 3’üncü büyük fabrikası olan Alkoloid Fabrikası’nın modernize edilerek ilaç üretimi yapması gerektiğini söylemişti.

Alkoloid Fabrikası ile ilgili bir incelemenin AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya’nın girişimleri ile Sağlık Bakanlığı tarafından başlatıldığını biliyorum. İlaç sanayii için kıymetli olan ürün olan ve ilimizin de simgesi olan haşhaş üretimindeki kotanın da 2023 yılından itibaren kalkmasını ve ilaç sanayisine ham madde üretiminin artırılmasını ümit ediyorum. 

Yine Afyon Şeker Fabrikası ile ilgili de ortaya konulan hizmetler ve bir çok fabrika zarar ederken 400 milyon TL kar elde ettiğini, makine fabrikasının da yurt içi ve yurt dışında bir çok fabrikanın ihtiyaçlarına cevap veren üretimi önemli hususlardı. Tüm bu çalışmalara rağmen özelleştirilmesi dahi gündeme gelen Afyon Şeker Fabrikası için yeni ve güzel adımlar atılmaya başladı. 

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya ve Türkiye Şeker İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altunkalem’in girişimleri ile Afyon Şeker Fabrikası 2 yeni ünite daha kazanıyor. Pancarın işlenerek şekere dönüşmesiyle birlikte pancarın posa olarak bilinen ve içerisinden daha fazla şeker alınamayacak atık olarak ifade edilen melas içerisindeki şekerin de ayrıştırılmasını sağlayacak yeni bir yatırımın da hayata geçirileceği belirtiliyor. Yine firmalar ve küçük işletmelere satışta kolaylık sağlamak amacıyla 1-2-3-5-10 kg halinde şeker paketleme ünitesinin de kısa sürede kurulması için çalışmaların başladığını müjdeleyelim.

Toplumun nişasta bazlı şeker, glikozlar ve şuruplarla değil, sağlıklı şekerle beslenmesi için pancar üzerindeki kotanın da kaldırıldığı, üretimde kalitenin yükseldiği bir geleceği umutla bekliyoruz. Çiftçiye, nakliyeciye, çalışana ve şehre ciddi katkıları olan Afyon Şeker Fabrikası’nın yeni ünitelerle birlikte oluşturacağı yeni istihdamın ve yeni katma değerlerin de ülkenin gelişimine katkı sağlayacağına inanıyorum. 
 

Bu yazı toplam 1750 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.