1. YAZARLAR

  2. Abdullah Çelik

  3. Seçime Doğru
Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçime Doğru

A+A-

[reklam1]

7 Haziran 2015 tarihinde halkımız, Türkiye Büyük Millet Meclisinin 25. Dönem milletvekillerini seçmek için sandık başına gidecek. Demokratik toplumlarda, belli aralıklarla halkın tercihlerine müracaat edilerek, ülkeyi yönetecek kadrolar belirlenir. Bu kadrolar halktan aldıkları destekle ülkesini en iyi şekilde yönetmek için çalışırlar.

    Duygusallığı aklının önüne geçmiş olan bizim gibi doğu ülkelerinde, seçimlerden önce veya seçimler esnasında istenmeyen pek çok olaylarla karşılaşma riskimiz çok fazladır. Bazı güç odakları, bu ülkelerde istedikleri yöneticilerin seçimleri kazanması için, halkların duygularına hitap eden provakatif eylemler gerçekleştirmeye çalışırlar. Geçmişte bunun örneklerini hep yaşadık.

   Memleketimizde  halkımızı sokağa dökmek için ,son günlerde bazı girişimlerin olduğu açıkça görülmektedir. Türk-Kürt,alevi-sünni,sağcı-solcu,faşist-komünist vb.kavramlarla birbirinden ayrıştırılan halkın, duygularına yönelik olaylar çıkarıp ülkemizi kaosa sürükleme gayretlerini görmeye başladık son günlerde.

İklimin sıcak olduğu ülkelerde halklar, akıllarından ziyade duygularını öne çıkararak olay ve olguları yorumlamaya çalışırlar. Herhalde sıcaklık insanların duygularını daha çok etkiliyor.  İnsanların birbirleriyle olan ilişkilerindeki sıcaklıkta da böyle değil mi? Soğuk iklimlerde yaşayan halkların da duygusal soğukluklarının olduğu herkesin bildiği bir gerçeklik. Bu bölgelerde yaşayan insanların aklı önceleyip ona göre hayatlarına yön verdiklerini gözlemliyoruz.

      İşte bizim gibi toplumları dizayn etmek isteyen birtakım güçler,duygusal yönümüze hitap eden bazı çalışmalar içerisine giriyorlar. Bizleri birbirimize düşürecek eylemler gerçekleştirip kaos ortamı oluşturma gayretindeler. Son günlerde hepimizin içini yakan Fırat Çakıroğlu isimli gencimizin katledilmesi olayı da bu bağlamda değerlendirilmelidir. Hangi düşünceden olursa olsun, hiç kimsenin canına kastedilmesinin mazur gösterilecek bir tarafı asla yoktur.Hiç kimsenin inancından,düşüncesinden dolayı katledilmesi bir yana; kınanması,hor görülmesi bile kabul edilebilir bir durum değildir.

      Bu tür olayları toplumsal boyuta taşıyıp halkı ayaklandırmak,ülkemiz üzerinde planlar yapanların değirmenine su taşımaktan başka bir işe yaramaz.

     Eğer bizler kendi düşüncelerimizi,fikirlerimizi,ideolojilerimizi,inançlarımızı fanatizme dönüştürürsek porovake olmaya en uygun hale gelmişiz demektir.İnançta,düşüncede,fikirde fanatikleşen toplumlar yönlendirilmeye en müsait toplumlardır.Bu tür toplumlar genellikle dış güçler tarafından yönetilirler.

      Bizler 7 haziran seçimleri arefesinde ülkemizde oynanmak istenen oyunları bozmak durumundayız. Bunun için ilk önce sağduyuyu elden bırakmayacağız. Bizim aklımızdan ziyade duygularımızı harekete geçirecek bazı eylemler yapılabilir bu dönemde. İşte bu durumda düşmanlarımızın planlarını boşa çıkarmak için akıllı hareket etmemiz gerekiyor .Eğer bizler aklımızla hareket edersek provakatif eylemler de kendiliğinden bitecektir. Çünkü bu tür eylemleri planlayanlar istediği sonuçları elde edemezse,milletimizi kamplaştırıp sokağa dökme işinden vazgeçeceklerdir.

Olayları duygudan ziyade aklımızla yorumlayıp ona göre hareket etmek zorundayız.Zira 7 haziran seçimlerine kadar istenmeyen olaylar sahneye konma ihtimali çok yüksek.

 Bu dönemde bir de paralel yapı var biliyorsunuz. Bu yapının köşeye sıkışmış kedi misali her şeyi yapabilecek durumda olduğunu unutmamak gerek.

    İnşaallah önümüzdeki süreci, millet olarak hiçbir sıkıntı yaşamadan atlatırız.Milletimizin iradesi hangi yönde tecelli ederse etsin, herkesin buna saygı göstereceği bir seçim süreci geçirmek hepimizin dileğidir.

Esen Kalın...

 

 

 

Bu yazı toplam 2807 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.