1. YAZARLAR

  2. Mustafa Kılınç

  3. Saygı Göstermezsen, Saygı Görmezsin
Mustafa Kılınç

Mustafa Kılınç

Yazarın Tüm Yazıları >

Saygı Göstermezsen, Saygı Görmezsin

A+A-

Türk toplumunu ayakta tutan en önemli hususlardan bir tanesi inancı, diğeri ise örf ve adetlerinin uzun yıllar devam etmesiyle oluşan ecdadının yolunda ilerleme anlayışıdır. Bir çocuk için de ecdadına olan sevgi ve saygısı tavır ve davranışları ile özdeşleşir.

Her anne ve babanın evladına olan sevgisi bir fidanın büyüyüp kocaman bir ağaç olduğunda verdiği meyvelerinden tadan çiftçinin mutluluğu kadar büyüktür. Tabii ki bu sözlerim vicdanı ve merhameti olan anne ve baba için geçerli olan bir cümledir. Günümüzde anne baba ve çocuk arasındaki ilişkilerde de ciddi hasarlar ve kopukluklar maalesef var. 

Kimi anne baba evladının yaptığı tüm kötü davranışlara rağmen evladını koruma içgüdüsünü kaybetmeden mücadelesine devam ettiğini gösterirken, kimi anne baba için ise bambaşka noktalara taşıyan davranışlar sergilendiğini de yaşanan olaylarla bizlere gösteriyor. 

Her olgun insan evladı başta olmak üzere ailesinden akrabalarından ve çevresindeki insanlardan saygı görmek ister. Saygı duyulmak istenen insanın da kendisinin göstermesi gereken tavırlar da vardır. Türk Dil Kurumu tarafından Saygı kelimesinin karşılığı olarak 2 ayrı cümle ifade ediliyor. Bunlardan ilkinde büyüklere, yaşlılara, değeri yüksek olanlara, kutsal bilinen kimselere, şeylere karşı duyulan, sevgi ve çekinmeyle karışık bağlılık duygusunun karşılığı olarak ifade ediliyor. Diğer açıklamada ise başkalarını rahatsız etmekten çekinme duygusu, inceliği ifadesi yer alıyor.

Toplumda saygı görmek isteyen bir insanın sadece başkalarının saygı göstermesini beklemek de zaten bencillik olur. Bir insandan saygı görmek için o insana saygı göstermek lazım. Saygı kelimesi ve fiilen davranışa dönüşmesi önemli bir insani davranıştır. Saygıyı bir resim gibi görmek veya her zaman karşıdakinden beklemek doğru bir davranış olmayacaktır.

Anne ve babalar için evladının yetişmesinde bu temel kavramı öğretmek önemli. Evladınıza saygıyı öğretmezseniz sevgiyi de öğretemezsiniz. Saygı ve sevgiyi öğretemediğiniz çocuktan da saygı ve sevgi göremezsiniz. İnsanoğlu bir ayna kadar yansıma özelliği olan varlıklardır. Siz neyi gösterirseniz size olan yansıması da aynı şekilde olur. Çocuk ve aile çekirdek yapıda nasıl gelişir ve olgunlaşır ise toplumda da aynı şekilde değişim ve gelişim sağlanır. 

Toplumun temelini oluşturan ailenin temelinde var olan hatanın topluma yansıması da suç, şiddet ve kaos gibi kelimelerin içinde yer aldığı olayların başlıca sebebi haline gelir. Her aile için evinin temizliği önemli ise kendi evinin önünü temizleyen toplumda da kirlilik ortadan kalkar. O halde anne ve baba için evladının kötü yanlarını temizleme ve kirli toplum ve dünyadan kurtulma zamanıdır
 

Bu yazı toplam 1398 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.