1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Sahibeler Türbesi Restorasyona Hazırlanıyor
Sahibeler Türbesi Restorasyona Hazırlanıyor

Sahibeler Türbesi Restorasyona Hazırlanıyor

Yoncaaltı Camiinin arka sokağında bulunan ‘Sahipler Sultan Türbesi’ restorasyon için gün sayıyor.

A+A-

Mahalleli ve Belediye tarafından bakımı yapılan türbenin kısa zaman sonra Afyonkarahisar Belediyesi tarafından restore edileceği ifade ediliyor.

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından kentte bulunan tarihi mekanların restorasyonları devam ediyor. Yine restorasyonu yapılması planlanan Sahipler Sultan Türbesi’nde gerekli incelemeler yapıldı. Selçuklu döneminde aile mezarlığı olarak yapılan Sahipler Sultan türbesi, Kahil Mahallesinde Yoncaaltı Camiinin arka sokağında yer alıyor. Tek kubbeli kare mekanda Selçuklu devlet adamlarından Sahip Ata Fahreddin Ali'nin soyundan 15 kişinin sanduka tipi mezarı bulunuyor. Halk arasında buraya Sahabeler Sultan da deniliyor. 

Türeyi daha çok kadınlar ziyaret ediyor

Şehrinin Selçuklular ve sonrasındaki dönemlerde yöneticisi olan Sahipataoğul-ları Beyliği’nin önde gelen fertlerinin kabirleri, şehir merkezinde, artık fark edilmeyen bir bölgede yer alıyor. Uzun yıllardır mahalli ve Belediye tarafından bakımı yapılan türbenin kısa zaman sonra restoreye gireceği ifade ediliyor. Genellikle kadınlar tarafından ziyaret edilen türbede ziyaretçiler değişik dilekleri için adakta bulunuyorlar. 

Türbe hakkında 

Anadolu Selçuklu veziri Sahip Ata Fahrettin Ali’nin oğulları tarafından Afyonkarahisar ve yöresinde kurulan Türk beyliği (1275 – 1343). Birkaç Anadolu Selçuklu hükümdarına vezirlik yapan Sahip Ata Fahrettin Ali, 3. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde (1265 – 1282) Anadolu’yu denetimi altına alan İlhanlı hükümdarı Abaka Han tarafından Moğollara karşı Memluklarla işbirliği yaptığı gerekçesiyle vezirlikten uzaklaştırılarak tutuklandı (1272). Bir süre sonra hapisten kurtulan Sahip Ata, Abaka’nın huzuruna çıkarak yeniden vezir olma hakkını kazandığı gibi, oğulları Tacettin Hüseyin ile Nusrettin Hasan’a Afyonkarahisar (Karahisar) ve yöresinin has olarak verilmesini sağladı ( 1275). Böylece Sahipataoğulları Tacettin ve Nusrettin’in ortak yönetimi altında kurulan beylik, Karamanoğlu Mehmet Bey ile düzmece Selçuklu şehzadesi Cimri’nin Konya’yı ele geçirmeleri üzerine (1277) onlara karşı harekete geçti. Karamanlılarla yapılan Değirmençayı Savaşı’nda ( 1277), Tacettin Hüseyin ve Nusrettin Hasan ölünce, Hasan’ın oğlu Şemsettin Mehmet beyliğin başına getirildi. Şemsettin Mehmet de Germiyanoğulları’nın bir saldırısını önlemek için giriştiği savaşta ölünce (1287), oğlu Nusrettin Ahmet ardılı oldu. İlhanlılar’ın Anadolu genel valisi Timurtaş, kendisine başkaldıran uç beylerini denetim altına almak için sefere çıktığında, Sahipataoğlu Nusrettin Ahmet, Germiyanoğulları’na sığındı. Karahisar’ı kuşatan Timurtaş, babası Emir Çoban’ın İlhanlı hükümdarı Ebu Sait tarafından öldürülmesi üzerine kuşatmayı kaldırıp Mısır’a kaçınca ( 1327), yurduna geri dönen Nusrettin Ahmet, Germiyanoğulları’nın egemenliğini tanıdı. Onun ölümünden ( 1343) sonra da toprakları Germiyanoğulları beyliğine katılan Sahipataoğulları ortadan kalktı. 


 

Bu haber toplam 3079 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.