1. YAZARLAR

  2. Süleyman Şahin

  3. Sağlık En Büyük Nimettir
Süleyman Şahin

Süleyman Şahin

Din Hizmetleri Uzmanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sağlık En Büyük Nimettir

A+A-

Hz. Peygamber (s.a.s.), insan için sağlığın önemini hadis-i şeriflerinde şöyle ifade buyurmuşlardır: “Hiç kimseye, iman hariç, sağlıktan daha hayırlı bir şey verilmemiştir.”

İnsanlar çoğu kez sahip olduğu nimetlerin değerini gereğince bilememektedir. Sağlık nimeti de bunlardan biridir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.) bu konuya dikkat çekerek şöyle buyurmuşlardır: “İki nimet hakkında insanların çoğu aldanmıştır: Sağlık ve boş vakit.”

Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bir hadis-i şeriflerinde, “Beş şey gelmeden önce beş şeyin kıymetini biliniz: Ölüm gelmeden önce hayatın; hastalık gelmeden sağlığın; meşguliyet gelmeden boş vaktin; ihtiyarlık gelmeden gençliğin; fakirlik gelmeden zenginliğin” buyurarak, değeri bilinmesi gereken nimetlerden birisinin de sağlık olduğunu haber vermiştir.

İslam, anne rahminden başlayarak ölümüne kadar insanın yaşama hakkına ve sağlığına büyük önem vermiş, insanın sağlıklı bir hayat sürmesi için bir takım kurallar koymuştur. Sağlıklı ve huzurlu bir toplum oluşturmayı hedefleyen İslam, getirdiği bir takım yasaklarla insan sağlığını korumayı amaçlamıştır. Fert ve toplum sağlığı açısından zararlı olan uyuşturucu, alkollü içki ve zina gibi şeyleri haram kılmış ve bunlardan uzak durmamızı emretmiştir.

Sağlık, bizlere bahşedilen büyük bir nimet olmasının yanında, Yüce Rabbimizin korumamızı istediği değerli bir emanetidir. Bundan dolayı sağlığımızı korumaya büyük özen göstermemiz gerekmektedir. Fakat her türlü tedbiri almamıza rağmen sağlığımız bozulur ve hastalığa yakalanırsak tedavi yolları aramalı ve iyileşeceğimize dair umudumuzu asla yitirmemeliyiz. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), “Allah hiçbir dert vermemiştir ki, şifasını da vermiş olmasın” buyurmaktadır.

Dinimiz;  “oku”, hitabından sonra, “Elbiseni temiz tut”  emriyle, maddi temizliği ikinci gündemine almıştır. Ergenlik çağına eren, akıllı, Müslüman her bireyin, günde beş vakit ifa ettiği namaza başlamadan önce, abdest almasını, beden, elbise ve ibadet mahallinin temizlenmesini, o ibadetin kabul şartlarından saymıştır.

Sağlığın korunmasında da, temizliğin rolü büyüktür. Vücudumuzu mikrop ve bakterilerden koruyabilmek için; yemekten önce ve sonra ellerin yıkanması, dişlerin fırçalanması, cami, düğün, dernek gibi toplantı meclislerine iştirak edildiğinde, soğan, sarımsak gibi insanları rahatsız edecek gıdalardan kaçınılması gerekir. Kılık kıyafetin düzgün, temiz ve ütülü olması, kişinin muhatabına duyduğu sevgi, saygı ve muhabbetin en güzel göstergesidir. Atalarımız; “Kişi kıyafetiyle karşılanır, fikirleriyle uğurlanır” sözüyle bu gerçeği dile getirmiştir.

Dünya üzerinde, İslam’ın temizliğe verdiği önemi, dinimizi benimsemeyen hiçbir millette bulmamız mümkün değildir. Peygamberimiz (sav.), temizliği imanın bir şubesi, dinin yarısı olarak nitelendirmiştir.

Allah Resûlü (s.a.s.), hastalıklardan korunmak için salgın hastalık bulunan yerlere girilmemesini, şayet bulunduğu yerde salgın ve bulaşıcı hastalık meydana gelmişse oradan ayrılmamak gerektiğini bildirmişlerdir: “Bir yerde veba olduğunu işittiğiniz zaman o yere girmeyiniz. Bulunduğunuz yerde veba çıkarsa, korunmak maksadıyla oradan çıkmayınız.”

Bilimsel tıbbî tedavi yöntemlerine başvurarak hastalıktan kurtulmanın çareleri aranırken bir taraftan da Allah’a dua ederek, Kur’an okuyarak O’ndan şifa dilenmelidir. Çünkü Allahu Teâlâ, Kur’an-ı Kerim’in mü’minler için şifa ve rahmet olduğunu bildirmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) de, “Allahım! Vücuduma, kulağıma, gözüme afiyet ver...” diye dua ederek Allah’tan sağlık ve afiyet istemiştir. Allah Resûlü (s.a.s.) ayrıca, “Allah’tan, affedilmek, sağlık ve selamet dileyin” buyurarak mü’minlere sağlıklı bir hayat için Allah’a dua etmelerini tavsiye etmiştir. 

Bu yazı toplam 2744 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.