1. YAZARLAR

  2. Abdullah Çelik

  3. Sabretmek Zaferi Görmektir
Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

Sabretmek Zaferi Görmektir

A+A-

“Ya Rabbi! Halkıma sabır, tahammül ve kanaâti geri ver ve beni ucuzculardan kılma.” Ali Şeriati’nin  duasına amin ile başlayalım bu defa..

Kavram ve değerlerimizin içinin boşaltıldığı, ucuzlaştırıldığı bir imtihandayız toplumca, içinde bulunduğumuz zaman diliminde. Sadece dişimizi sıkmak sabır, görmezden gelmek tahammül değil elbet. 

Sabır erdemin cesaretidir. Sabır boyun eğmek değildir. Sabır, mücadele etmektir. Ve inananlar bilir ki sabreden yalnız değildir. İşte bu bilinç inananları en zor vakitlerde dahi diri tutmuş, yutulmaz bir lokmaya dönüştürmüştür. Kısa vadede kazandıklarını zannedenler, vaktin akışı içinde kaybettiklerini kabul etmişler, biz dahi şahit olmuşuzdur. 

Sabır ve itidal ile hareket etme kabiliyetinde olanlar, “bin yıl sürecek” nutukları atılan süreçlerden güçlenerek çıkarken, nutuk atanlar kaybetmiş ve sabredenler kazanmıştır. Malum “28 Şubat”… Ülkemiz ve inandığımız değerler açısından, zulmün kara bir bulut misali ülkemizin istiklal ve istikbalini perdelediği acı dolu yıllar… Sinsi tuzaklar, algı operasyonları ardından nutuk atanlar nerede, sabredenler nerede?

Bu durum yaşadağımız benzeri tüm olaylar ve içinden geçtiğimiz vakitte yaşanacaklar içinde geçerlidir. Evet, sabredenler elbet galip gelecektir.

Yakın geçmişte şer planları deşifre olan kuklaların yaptığı “sinsilik” ise asla sabır olarak değerlendirilemez. Çünkü sabır değerini ancak inanların bildiği bir erdemdir ve neticesi Allah (cc) ile beraber olan bir eylemdir. Birliktelikleri, ortaklıkları uluslararası egemen emperyal güçlerle olan ihanet şebekeleri; her ne kadar dini, dinin değerlerini ve kavramlarını sinsiliklerine kamuflaj olarak kullansalar da bunun dışındadır, kanaatindeyim.

Ve  yozlaştırılan, için boşaltılan, ucuzlaştırılan; değerlerimiz,kavramlarımız..
Maksatlı saldırılar ve bunların dışında, onların ekmeğine yağ süren; kolay yoldan hedefe ulaşmak düşüncesiyle, hedefleri kendileriyle sınırlı bir anlayış, zihniyet..

Ucuz hareketler buram buram tüter, sırıtır, sahibini kendinden habersiz bırakan bir şehvet ve aldanmışlığa sürükler, malum. Ucuzcu bakışla birçok şey olması gerekenden kolay ve mümkündür. İki slogan, süslü birkaç kavram, sözde entelektüel birkaç ifade ve üzerine boca edilmiş samimiyetsiz samimilik, ucuzcu bakışın herkesçe fark edilebilecek bilindik emareleridir. Bize lazım olan elbette bunlardan beridir, ötedir.

Cennetmekân Mehmet Akif ERSOY’a bırakalım sözü. Bakınız Sebîlürreşad Dergisi’nde kaleme aldığı konumuzla ilgili yazısında sabrı nasıl anlatıyor:

“İyi ama sabır nedir? Heyhat! Biz Müslümanlar mukaddes sabır kelimesinin anlamına sahip olmak şöyle dursun, bu konuda bilgi sahibi bile değiliz! Evet, sabır kelimesi anıldığı gibi zihnimizi zavallılık ve alçaklığa yakın bir kavram kaplar. Bize göre sabır genel bir ifadeyle “katlanmak” demektir. Neye katlanmak? Her şeye.. Daha doğrusu katlanılmayacak şeylere! Mesela yok olmaya, hakaret görmeye, dövülmeye, sövülmeye; kısaca, insanî seçkinliğimizi lekeleyecek musibetlerin hepsine.

Aman ya Rabbi! Kur’an ne söylüyor, biz ne anlıyoruz! Sabır katlanmak değil, göğüs germek demektir. Neye göğüs germek? Evet, sonunda katlanılmayacak acılara katlanmak ızdırabına mahkûm olmamak için, önceden her türlü şiddete her türlü zahmete mertçesine, insancasına göğüs germek.

Allah yolunda, hak yolunda, din uğrunda, millet uğrunda rahatını, uykusunu, malını, canını feda edivermek yok mu? İşte sabır budur. Yoksa, bu fedakarlıkların semtine yanaşmayarak miskin miskin oturmak; sonra da hissesine düşecek rüsvalığı “Kader böyleymiş! Tahammül etmeli..” diye hazma çalışmak hiçbir zaman sabır ile ifade edilemez.”

Esen kalın.


 

Bu yazı toplam 837 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.