1. YAZARLAR

  2. Ahmet Gazi Arpacı

  3. Şaban Ayının Önemi ve Faziletleri
Ahmet Gazi Arpacı

Ahmet Gazi Arpacı

Yazarın Tüm Yazıları >

Şaban Ayının Önemi ve Faziletleri

A+A-

Şaban ayı Üçayların ikincisi olup Ramazan ayından önceki aydır.Bu Ay hakkında Peygamber (s.a.v.)Efendimiz (s.a.v.)"Şaban benim ayımdır" buyurmuşlardır.

Şa'ban ismi,arapça olup beş harften(şın,ayın,be,elif,nun) teşkkül etmiş olup,ifade ettiği bir çok anlam olmakla beraber "Hayırlar bu ayda toplandığı için kendisine bu isim verilmiştir."(feyzül-kadir)

Ayrıca şaban kelimesinde "şın"harfi şeref ve şefaate,"ayın" izzet ve keramete,"be" birrü ihsan ve beraete, "elif" ülfet ve muhabbete,"nun" ise,Allahın nuruna delalet eder.Aynı zamanda "be" harfinin kelimenin tam ortasında olması bu ayın ortasının Beraat gecesi olmasına işarettir.

Kader,kaza,ölüm,rızık ve sair meselelerbu ayda görüşülüp karara bağlanacağından ve en mühimmi,Efendimiz (s.a.v.)'in ifadesiyle "Ameller bu ayda Allah'a arzolunacağından"recebi şerife gösterilen hürmet ve tazım bu aya da gösterilmeli,hatta daha uyanık ve hassas olunmalıdır.

Peygamberimiz (s.a.v.)Efendimiz: "Kim ki,Şaban-ı şerife hürmet ve tazım eder,Allahtan korkar ve Allaha itaat edip nefsini günah işlemekten korursa,Cenab-ı Hak onun bütün günahlarını mağfiret eder.O sene içinde başına gelecek bela,musıbet ve hastalıklardan emin olur.(zübdetül-vaizin sh.206) 

Bu mübarek aya hürmet ve tazim ise,bu ayda çok oruç tutmakla ve Salevat-ı şerife okumakla olur.
Şaban Ayı Peygamber (s.a.v.)Efendimizin en çok oruç tuttuğu aylardandır.Eshabı Kiramdan Üsame bin Zeyd (R.A.) Rasülüllah (s.a.v.)Efendimize hitaben : "Ya Rasülellah Şaban-ı şerif ayında tuttuğunuz oruç kadar hiç bir ayda hiç bir ayda oruç tuttuğunuzu görmüyorum"dediğinde Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurdular: "Şaban-ı Şerif ;Receb-i şerifle Ramazan-ı şerif ayları arasında öyle bir aydır ki;İnsanların ekserisi bu aydan gafildir.Bu ayda ameller Alemlerin Rabbine yükseltilir.Bu sebeple bende amellerimin oruçlu iken yükseltilmesini istiyorum"(tergıp sh.467)

Peygamber efendimiz (s.a.v.)Hadisi şeriflerinde: "Kim Şaban-ı şerifin evvelinden ,ortasından,ve sonundan üçer gün oruç tutarsa,Cenabı hak onun için 70 Nebi Peygamber sevabını yazar. O kişi 70 yıl Allah'a ibadet etmiş gibidir.Eğer bu sene içinde ölecek olursa şehit olarak ölmüş olur."(zübdetül vaizin sh.206)

Bu ayda fazla oruç tutamayanların özellikle eyyamı biyz olan 13-1-ve 15.günlerini tutmaya gayret göstermelidir.
Ayrıca Şaban ayının 15.gecesi berat kandili olması hasebiyle bu gün oruç tuıtmak çok faziletli olup kandil gecesine hazırlık yapılmış olur.

Hadisi şerifte:"Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü teâlâ buyurur ki: “Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa istesin, vereyim.” Bu hâl, sabaha kadar devam eder.)buyrulmuştur.[İbni Mace]

Cenab-ı Hak Kuran-ı Keriminde :"Şüphesiz ki,Allahü Teala ve Melekleri O Peygamberi zişana çok salat ve selam ederler.Ey İman edenler(ne duruyorsunuz) Sizde ona Salat-ü selam edin,tam bir teslimiyyet ile teslim olunuz."(Ahzap suresi ayet 56)
 

Bu yazı toplam 846 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.