1. YAZARLAR

  2. Bülent Elitok

  3. Reisin Ardından
Bülent Elitok

Bülent Elitok

Yazarın Tüm Yazıları >

Reisin Ardından

A+A-

Bir önceki yazımda belirttiğim gibi, Reis kelamıyla geldi, mest etti ve gitti. Öyle bir gelişi vardı ki, hiç gitmeyecek sandık, sonra gittiğine inanamadık. Rüzgar gibi geçti, ancak etkisi hala üzerimizde. Giden oldu görmeye, gidemeyen de oldu. Ancak meydan hınca hınç doldu. Şu ana kadar gördüğüm Afyonumuzda böyle bir mitingin yapılmadığıdır. Kaledeki  Reis posterinden tutun da, meydandaki coşkuya kadar. Her şey Reis sevgisinin yıllar içinde nasıl derinleştiğini gösteriyordu adeta.  Yıllar içerisinde artan sevgiden başka değişen belki de tek şey bayan sayısındaki artıştı. Nerdeyse erkek sayısına yakındı ki, bu dikkatimi çekti.  Gönüller içeriden fethedilmiş Reisin kendi tabiriyle. Aynı zamanda mutfakta sorun olmadığının bir işareti kabul edilebilir kanımca.

Belediye Başkanımız, Valimiz ve Bakanımızın konuşmaları pek coşkuluydu. Herkes kenetlenmiş, herkes tek yürekti. Ne bir olay ne bir taşkınlık, saygı ve sevginin hüküm sürdüğü bir iklim. İşte Reis etkisi bu olsa gerek. İlçelerde köylerden akın akın gelen onca Afyonlu meydanları titretti, Reisine olan sevgisini en derin şekilde gösterdi, onca soğuğa rağmen.  Yaşını başını almış kadınların Reisi biraz daha yakından görebilmek için kendi boyundan yüksek bariyerleri nasıl geçtiklerini hayretle izledim. Gördüğüm tek eksiklik meydanda belki de şuydu: Platformun önüne doğru bayanlara yer ayrılmıştı, ancak meydana girişler güvenlik nedeniyle daraltıldığı için, bayan kardeşlerimiz arkadaki erkeklerin bulunduğu alanın ortasından geçmek zorunda kaldılar. Hem kendileri hem de Reisi dinlemeye çalışan beyler rahatsız oldular sürekli akan trafikten. Bir daha böyle bir miting olduğunda yanlardan bayanların geçebileceği, girip-çıkabileceği bir koridor oluşturulması. Her şey daha güzel olsun diye önerimi paylaşmak istedim. Yoksa devede kulak bile değil bu güzel mitingin gölgesinde. 

Peki nedir nedendir bu Reis sevgisi? 

Kim sizin söyleyip de söyleyemediğinizi söylüyor ve duygularınıza tercüman oluyorsa, kim sizin yapmak isteyip de yapamadığınızı veya cesaret edemediğinizi  yapıyorsa, üstelik samimiyeti ile bunu  kanıtlamış ise o işte sizin kahramanınızdır. Avrupa'da yıllarca sahipsiz kalan, tabiri caizse ezilen ve sesini oradaki adaletsizliğe karşı bir şekilde yükseltemeyen gurbetçimiz için birisi meydanlarda "korkma! yes'e kapılma!" dediğinde olay bitiyor. Mazlum halkın mağduriyetine sebep ama korkudan kimsenin ses çıkaramadığı birine "one minute!" diyebilmek, ancak bir kahramanın işidir. Böyle sayısız örnek var. Kanımca Reis sevgisinin temelinde bu vardır. Nitekim korkakların arkasından kimse yürümez! Aslında halk miting meydanında Reis üzerinden kendi duygularını haykırmaktadır. Kendi duygularını haykıran biri ise onun şüphesiz kahramanıdır. Eğer ölçülebilseydi matematiksel olarak; Türk halkının ortalama duygusallığı ile Reisin duygusallığının hemen hemen biri birine eşit olacağı, Türk halkının ölçülebilseydi somut olarak cesaretinin hemen hemen Reisinki ile benzer olacağı görülecekti. Diğer duygularda da sonuç büyük oranda benzer çıkacaktı kanımca. Bu nedenledir  ki, halkın duygularına tercüman olabilmektir aslında liderlik. Başka telden çalarak lider olunamaz. Halka rağmen lider olunamaz. İşte Reisin etkisi böyle bir şey olsa gerek.

Reis sevgisi bir başkadır Afyonlunun kalbinde. Son mitingde olduğu gibi Reis de bunu bildiğinden her fırsatta Afyonluya minnettarlığını dile getirmektedir.  Bu yoğun programında Afyonkarahisar'a uğraması; ilk doğduğu yerden yeniden doğuşu, daha da güçlenmeyi, gücünü tazelemeyi ifade etmektedir. Bu nedenledir ki, Afyonkarahisar'dan verilen mesajlar çok önemlidir. Doğduğu topraklarda güçlenen fikrin, geleceğe yönelik mesajlarıydı. Bu nedenle bir başka anlamlıdır Reisin Afyonkarahisar mitingleri ve burada verdiği mesajlar. 

Sonuç olarak; Başta Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu olmak üzere Milletvekillerimiz Sayın Av. Ali Özkaya ve Hatice Dudu Özkal,  Belediye Başkanımız Av. Burhanettin Çoban, Sayın Valimiz Aziz Yıldırım olmak üzere siyasetçisiyle, halkıyla, bürokratıyla daha uzun süre konuşulacak çok başarılı bir destansı bir miting geride kaldı diyebiliriz. Emeği geçen herkese teşekkür ederken, fedakar güvenlik güçlerimizin ayrı bir teşekkürü hak ettiğine inanıyorum. Bu bağlamda; gıda zehirlenmesine maruz kalan polislerimize Allahtan acil şifalar diliyor, geçmiş olsun dileklerimizi buradan iletiyoruz.

Yüreğine sağlık Afyonkarahisar! 

Bu yazı toplam 1223 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.