1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Referandum Tedbirleri Görüşüldü
Referandum Tedbirleri Görüşüldü

Referandum Tedbirleri Görüşüldü

16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak halk oylamasının Afyonkarahisar’da huzur ve güven içerisinde yapılabilmesi için alınacak tedbir ve güvenlik önlemlerinin ele alındığı seçim güvenliği toplantısı Vali Aziz Yıldırım’ın Başkanlığında gerçekleştirildi.

A+A-

Vali Aziz Yıldırım başkanlığında Valilik toplantı salonunda yapılan Halk Oylaması Güvenlik ve Koordinasyon toplantısına Vali Yardımcıları Dr. Adem Uslu, Cafer Sarılı ve Erhan Günay ile Kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı Albay Orhan Sırma ve İl Emniyet Müdürü Fahrettin Şen katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yıldırım, 16 Nisan 2017 Pazar günü ülke genelinde yapılacak olan anayasa değişikliği referandum sürecinin başlaması nedeniyle Afyonkarahisar’da vatandaşların huzur ve güven içerisinde oy kullanmalarını sağlayacak tedbirler ve güvenlik önlemlerini aldıklarını söyledi.

“ÜZERİMİZE DÜŞEN HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALDIK”

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan sunum ve gündemde bulunan konuların görüşülerek karara bağlanmasının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Aziz Yıldırım, seçim tedbirleri ve güvenlik önlemlerine ilişkin değerlendirmede bulundu. 16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan seçim öncesi, seçim esnası ve seçim sonrası için alınacak tedbirlerle Afyonkarahisar’ın seçime hazır olduğunu belirten Vali Aziz Yıldırım; “Bildiğiniz gibi 16 Şubat 2017 tarihi itibari ile referandum için seçim süreci başlamıştır. Bizlerde Afyonkarahisar Valiliği olarak Emniyetimiz, Jandarmamız ve ilçelerde Kaymakamlarımız yine ilçelerimizdeki Emniyet ve Jandarmamızla birlikte üzerimize düşen görevi yapmak üzere her türlü tedbiri almış bulunuyoruz. Bugün burada yine seçim tedbirlerinin ve seçim sürecinin konuşulduğu Kaymakamlarımız, Emniyet ve Jandarmamız ile toplantı yaptık. Toplantıda referandum öncesinde, referandum gününde ve referandum sonrasında yapılacak olanlar ve mülki idarenin, emniyetin, jandarmanın üzerine düşen bütün görevler ayrıntılı bir şekilde görüşülmüştür. Aynı şekilde ilçelerimizde de bu tür toplantıların yapılması ve gerekli tedbirlerin alınması için arkadaşlarımıza gerekli talimatlar verilmiştir” dedi. 

“İLÇELERİMİZDE SEÇİM KOORDİNASYON MERKEZLERİ KURDUK”

Referandum sürecinin Hâkimlerin teminatında ve ilçe seçim kurullarının başkanlığında yapıldığını belirten Vali Yıldırım; “Bize yani mülki idareye, emniyet ve jandarmaya düşen alınması gereken tedbirleri konuşmak üzere bugün burada toplandık. Bununla ilgili olarak emniyet ve jandarmamıza, mülki idareye hangi görevler düşmekte bunlar bir defa daha gözden geçirildi. Toplantıya katılan arkadaşlarımıza Emniyet Müdürlüğümüzce hazırlanan sunum bir defa daha aktarıldı ve Yüksek Seçim Kurulu kararları ile seçim kanunu çerçevesinde hangi süreçlerin nasıl takip edilmesi gerektiği hususunda katılımcılar bir kez daha bilgilendirilerek talimatlar verildi. Bu konu ile ilgili hatta başta il merkezimiz olmak üzere ilçelerimizde de seçim koordinasyon büroları kuruldu. Bu bürolara ilişkin bilgiler Valiliğimize ait internet sitemizde, İlçelerimizdeki Kaymakamlıklarımıza ait sitelerde sizlerin ve tüm kamuoyunun bilgilerine sunulacaktır. Basınımız aracılığı ile her konuda vatandaşlarımızı bilgilendirmeyi amaçlamaktayız. İnşallah en güzel şekilde bu süreci devam ettirir ve sonuca ulaştırırız” ifadelerini kullandı.

“DEMOKRASİYE KATKI SUNANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Resmi olarak 16 Şubat’ta başlayan seçim sürecinin çok güzel bir şekilde ve demokratik bir ortamda, seçim kanunu ve Yüksek Seçim Kurulu kararları çerçevesinde devam ettiğine dikkat çeken Vali Aziz Yıldırım; “Seçim sürecinin demokratik bir ortamda devam etmesini sağlayan bütün siyasilerimize ve Afyonkarahisar’lı vatandaşlarımıza, Sivil Toplum Kuruluşlarımıza, Kamu çalışanlarımıza sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Tabii ki bu hususta en büyük görevde siz basın mensuplarımıza düşüyor. Sizlerin nezdinde ilimizde görevli tüm basın mensuplarına da teşekkür ediyorum” dedi.

“MİTİNGLER CUMHURİYET MEYDANI’NDA YAPILACAK”

Vali Aziz Yıldırım, konuşmasını tamamlamasının ardından mitinglerin yapılacağı alanlarla ilgili bir soruya ise güvenlik gerekçesiyle daha önce belirlenmiş olan alanlar mitinglerin yapılacağı alanlar olarak belirlenmişti. Belirlenen alanlarda mitingler gerçekleştirilecektir. Bildiğiniz üzere 15 Mart’ta Sayın Cumhurbaşkanımız ilimizde olacaklar. Bu ziyaretle ilgili olarak da çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu. 2017 yılında gerçekleştirilecek olan mitingler için belirlenen ilk adres ise Cumhuriyet Meydanı olarak açıklandı.
 

Bu haber toplam 1556 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.