1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Reçinede Dışa Bağımlılık Azaltılacak
Reçinede Dışa Bağımlılık Azaltılacak

Reçinede Dışa Bağımlılık Azaltılacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) Türkiye’nin reçine ihtiyacını iç kaynaklardan sağlamak maksadıyla harekete geçti.

A+A-

Reçine üretimi için eylem planı hazırlama çalışmalarını başlatan OGM, bu eylem planı ile ihtiyacının büyük bölümünü ithalatla karşılayan Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmayı hedefliyor.

Halen ithal ürün olarak iç tüketime konu edilen reçine ürünlerinde dışa bağımlılığı azaltmak için çalışma başlatıldı. Plastik sanayiden tıp alanına kadar farklı birçok sektörde kullanım alanı olan reçine ve reçine türevi ürünlerin büyük bir bölümü dış kaynaklardan sağlanıyor. Bu ise ülkemizin dış ticaret açığına olumsuz yönde etki ediyor.

Eylem planı en kısa sürede hazırlanacak

Bu dış ticaret açığının engellenmesi, reçine ve türevi maddelerin iç kaynaklardan sağlanması için OGM’ye talimat verdiğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Ülkemizin orman kaynakları ihtiyacımız olan reçineyi karşılayacak potansiyele sahip bulunuyor. Bizim yapmamız gereken ise bu potansiyeli belirli bir plan çerçevesinde üretime dahil etmektir. Bunun için gereken talimatı orman teşkilatımıza verdim. Çalışmalarımızı başlattık. En kısa sürede bu eylem planını hazırlayarak hayata geçireceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Üretim belli bir plan dahilinde yapılmalı

Halen ülkemizde orman teşkilatının bazı bölge müdürlükleri bünyesinde reçine üretimi yaptığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu yerlerde reçine üretimlerinde gelişmeler var ve üretim artıyor. Ancak bu üretimleri ülke geneline yaymamız gerekiyor. Bunu yaparken de bir plan dahilinde yapmalıyız. Bu eylem planında kim, neyi, nerede, ne zaman, ne kadar yapacak her şey belli olacak” dedi.
Dünya’nın reçine ihtiyacını karşılayan en büyük üreticileri olan Çin, Endonezya ve Portekiz gibi ülkeler arasına girebileceklerini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Sahip olduğumuz orman varlığımız bunu gerçekleştirmek için yeterli. Ayrıca yapacağımız çalışmalarla reçinenin ülkemizde işlenmesini sağlayacak tesis sayısını da özendirici nitelikte teşviklerle yükseltmeyi hedefliyoruz.

2016’da 12 bin ton reçine ve türevi ithal edildi

TUİK’in 2016 verilerine göre yaklaşık 12 bin ton reçine ve türevi ürünün ithal edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu “Odun dışı orman ürünlerinin üretiminin milli ekonomiye katkısı yok sayılamaz. Dünyada bu alanda ekonomik anlamda büyük bir pasta var. Türkiye’nin bu pastadan payını alabilmesi için bu üretimleri desteklememiz gerekli. Reçine üretiminde de payımızı artırmak için ne gerekiyorsa yapacağız” açıklamasını yaptı.

Bu haber toplam 808 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.