1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Ramazan’da 2500 Aileye Ulaşmayı Hedefliyoruz
Ramazan’da 2500 Aileye Ulaşmayı Hedefliyoruz

Ramazan’da 2500 Aileye Ulaşmayı Hedefliyoruz

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma anlayışı ile 2005 yılında kurulan Yarım Elma Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin Ramazan ayına yönelik çalışmaları..

A+A-

Hakkında bilgiler veren Yönetim Kurulu Başkanı Erol Öztürk, 1500 aileye yardım kolisi dağıtacak durumda olduklarını ancak arzu ettikleri hedefin ise 2500 aile olduğunu belirtti.

Afyonkarahisarlı hayırseverlerin başlattığı bir çalışma ile 2005 yılında ihtiyaç sahibi ailelerin mağduriyetlerini gidermeyi amaçlayan bir anlayışla kurulan Yarım Elma Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 12’nci yılında 1500’ün üzerinde ihtiyaç sahibi için gıda yardımı kolilerini hazırladı ancak hedefi ise 2500 olarak belirledi.

“12 yıldır ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya devam ediyoruz”

Yarım Elma Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol Öztürk, Ramazan ayında yürütülecek olan gıda yardımlarına ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Ramazan ayında ihtiyaç sahibi ailelerin gıda ihtiyacını karşılamak üzere hayırseverlerin destekleri ile yardım kolileri hazırlandığını belirten Öztürk; “2005 yılında kurulan derneğimiz 12 yıllık süre zarfında hizmetlerini her geçen yıl artırarak devam ettiriyor. Dernek olarak her yıl Ramazan ayı öncesinde ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak yürütülecek hizmetler için hazırlıklar yapıyoruz. Bu yıl Ramazan ayı için de hazırlıklarımızı yaptık. Bugün itibariyle 1500 aileye yardım kolisi hazırlayacak durumdayız malzemelerimiz hazır ancak hedefimiz 1500’ü aştı. Dernek olarak 2500 aileye yardım kolisi dağıtma hedefimiz var ve son 1000 koli için de Ramazan’a kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

“Geçtiğimiz yıl 4 bin 178 aileye yardımda bulunduk”

Bu yıl da Ramazan ayı için ihtiyaç sahiplerinin temel ihtiyaçlarına yönelik bir koli hazırlandığını belirten Yarım Elma Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol Öztürk; “İhtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere hazırladığımız kolilerimizde gıda maddeleri, hijyen malzemeleri, temizlik malzemeleri, diş fırçalarından diş macununu kadar insanların ihtiyaçlarını karşılayacak malzemelerden oluşturduk. 2016 yılında 4 bin 178 aileye yardımda bulunduk bu önemli bir rakam. Biz dernek olarak fakirliğin bir meslek haline gelmesine de şiddetle karşıyız. Gıda yardımında bulunduğumuz insanlara iş bulma çabası içerisindeyiz. İş buldukları takdirde de gıda yardımlarını kesiyoruz. Ancak bir İslam kültürü olan yardımlarla da muhtaç insanların başka insanlara boyun eğmemesi, el açmaması için de bu ihtiyaçlarını karşılamak lazım. Bu amaçla bizler de Afyonkarahisar halkının zekat müessesesi ile yerine getiriyoruz” ifadelerini kullandı. 

“Omuzlarımızda büyük bir yük var”

Yarım Elma sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin çalışmalarının çok hassas bir şekilde yürütüldüğünün altını çizen Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Erol Öztürk, hayırseverlerin yaptığı bağışların ihtiyaç sahiplerine eşit olarak aktarılması noktasında omuzlarında büyük bir yük olduğuna değindi. Öztürk; “Aldığımız zekatları çok hassas bir biçimde ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu görev çok önemli bir görev ve omuzlarımızda da büyük bir yük var. Bize gelen herhangi bir para değil, zekat olarak yapılan bağışlardır. Sadece para olarak da bağış yapılmıyor gıda ve giyim malzemesi olarak da geliyor. Bu bağışları ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz. Hayırseverlerimiz tarafından yapılan zekat bağışları ile ihtiyaç sahiplerine hizmetlerimiz aynı hassasiyetle devam edecek” diye konuştu.

“Benim evimde ne varsa kolilerde de aynı ürünler var”

Yardım kolilerinde bulunan ürünlerin ekonomik imkanı iyi olan bir ailenin evinde bulunan ürün kalitesinde olduğunu ve ihtiyaç sahibi olan ailelerin de aynı kaliteyi tatmaları için kaliteli ürünü tercih ettiklerini belirten Öztürk; “Ben kendi evimde ne yiyorsam ihtiyaç sahibi ailelerde aynı kaliteyi tatsın istedik. Bizim yaptığımız şey aslında ihtiyaç sahipleri ile empati kurmaktır. Kolilerimizin hazırlanışı esnasında ürün tekliflerini alırken de marka üzerinde de durduk. Bir çok yağ çeşidi varken iyi bir yağ olsun, pirinç iyi bir kalitede olsun o insanların da bu kalitede ürünleri tatmaya hakkı var onun çocuğunun da iyi bir çikolata yemeye hakkı var. Ürün tercihini yaparken bu hassasiyetleri de göz önünde bulundurarak kolilerimizi hazırladık. Ürünlerimizin tamamı günlük ürünlerdir. Son kullanma tarihi bitmek üzere olan ürünler veya birkaç ay içerisinde bitecek ürünler değil. Ürünlerimiz 2 yıl içerisinde tüketilebilecek ürünlerdir. Hayırseverlerimiz tarafından kesilen kurban etlerinden sucuk bastırarak ihtiyaç sahibi ailelerin bu tada da ulaşmasını sağlıyoruz. Hedefimiz Afyonkarahisar’daki ihtiyaç sahibi ailelerin de iyi bir hayat yaşamalarına katkı sağlayabilmek” ifadelerine yer verdi. 


 

Bu haber toplam 1481 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.