1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Psikoteknik Raporlaması Yapan Tek Merkez
Psikoteknik Raporlaması Yapan Tek Merkez

Psikoteknik Raporlaması Yapan Tek Merkez

Özel Fuar Hastanesi, Sağlık Bakanlığı’nın denetiminde kişinin bedensel ve psikolojik durumunun yük ve yolcu taşımacılığı hizmetinde sürücülük yapmaya elverişli olduğunu, psikolog ve simülatör eşliğinde...

A+A-

1 saat süren test ve bu test sonucunda verilmiş olan raporlama olarak ifade edilen psikoteknik raporunu Afyonkarahisar’da veren tek merkez.

Karayolu Trafik Kanunu kapsamında yük ve yolcu taşımacılığı yapan araç sürücüleri için zorunluluk haline getirilen Psikoteknik Raporu’nu Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan merkezler vermeye yetkilendiriliyor. Afyonkarahisar’da da psikoteknik raporlamasını yapmakla yetkili olarak Özel Fuar Hastanesi, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen tek merkez olarak öne çıkıyor. Psikoteknik raporlamanın ne anlama geldiğini ve neden yapılması gerektiğini belirten Özel Fuar Hastanesi Psikoloğu Yusuf Bayın, testin amacını ve neler yapıldığını anlattı.

“TESTLER ARAÇ KULLANMADAKİ İLK BASAMAK”

Özel Fuar Hastanesi Psikoloğu Yusuf Bayın; “Psikoteknik, sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel özelliklerinin (algı, dikkat, hafıza, muhakeme vb.); psikomotor yetenek ve becerilerinin (tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonu vb.); tutum-davranış, alışkanlık ve kişilik özelliklerinin (risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol vb.) ölçülmesi ve sürücülük açısından uygunluğu-yeterliliği hakkında bir sonuca varılmasıdır. Sürücülerde psikoteknik değerlendirme; sürücülerin sürüşle ilgili özel bilişsel ve psikomotor becerilerini ölçen ve güvenli araç kullanımını sağlayan standart testlerin yer aldığı bilgisayar tabanlı bir değerlendirme sistemidir. Temel bilişsel beceriler "dikkat, algı, bellek, izleme ve muhakeme" ve psikomotor beceriler ise "el-ayak-göz koordinasyonu, tepki zamanı, çevresel görüş, hız mesafe tahmini ve çarpışma zamanı tahmini" olarak tanımlanabilir. Bu becerilere sahip olmanın, kurallara uygun karar vererek ve doğru motor hareketleri yaparak kazalardan kaçınabilme ve araç kullanabilmenin ilk basamağı olduğu söylenebilir” dedi. 

“EHLİYETİ ALIKONULANLAR DA BU TESTLERE GİRMEK ZORUNDA”

Psikoteknik raporlama ve test süreçlerinin önemine de değinen Özel Fuar Hastanesi Psikoloğu Yusuf Bayın; Avrupa'da psikoteknik değerlendirmenin kullanımına baktığımızda psikoteknik değerlendirmenin gelişmiş ülkelerde sürücülük becerilerinde yaşa bağlı zayıflamanın meydana gelmesi nedeniyle yaşlı sürücülere mecburi hale geldiğini görüyoruz. Yolcu ve eşya taşımacılığı yapan profesyonel sürücülerin araç kullanma beceri düzeylerini bilgisayar destekli testlerle kanıtlamak zorunda oldukları ve ceza puanını aşan sürücülerin psikoteknik değerlendirmeyi geçmek mecburiyetinde oldukları görülmektedir. 2010 yılında zorunlu hale gelen psikoteknik raporlama ile birlikte ülkemizde de yük ve yolcu taşımacılığı hizmeti verecek sürücülere psikoteknik raporu verilmesinin yanı sıra 5 yıl içerisinde 3 kez alkollü araç kullanan sürücünün ehliyeti 1 yıl alıkonuluyor ve 1 yılın sonunda da psikoteknik raporu alması gerekiyor. Yine aşırı hız yapan ve 1 yıl içerisinde 3 kez hız cezası yediği için ehliyeti alıkonulanlar ile 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran sürücülerde yine psikoteknik raporlamaya tabi tutulduklarında rapor sonucuna göre ehliyetlerini alabiliyorlar” diye konuştu.

“PSİKOTEKNİK BELGESİ 5 YIL GEÇERLİ”

Sürücülerin psikoteknik belgelerini 5 yılda bir yenilemesi gerektiğine de dikkat çeken Özel Fuar Hastanesi Psikoloğu Yusuf Bayın; “Kişinin zaman içerisinde yaşayabileceği kayıplar göz önünde bulundurularak 5 yılda bir bu teste yeniden katılması gerekmektedir. Psikoteknik Değerlendirmenin süresi Karayolları Trafik Kanunu 4 sayılı cetvel'de belirtildiği gibi asgari 1 saat olmalıdır.1 saatin altında yapılan testler sonucu verilen raporlar yapılacak denetimlerde anlaşıldığında geçersiz sayılacaktır. Bu nedenle bizde eğitimlerimizi 1 saatin üzerinde tutuyoruz. Kişinin eğitim seviyesine göre bu süre 1,5 saate kadar da çıkabiliyor. Bu raporun hazırlanmasında en önemli detaylardan bir tanesi de testin bir psikolog nezaretinde yapılması gerekiyor. Bazı merkezlerde kişi teste girmeden veya bir başkasının adına teste girenlerin olduğu uygulamaların da varlığını duyuyoruz. Bu doğru bir uygulama değil çünkü hem kişinin hem de diğer sürücü ve yayaların tehlikeye düşürülmesi anlamına geliyor” dedi.

“KENTTEKİ TEK YETKİLİ MERKEZİZ”

Afyonkarahisar’da yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülere uygulanan psikoteknik raporlama yetkisine sahip tek merkezin Özel Fuar Hastanesi olduğunu belirten Psikolog Yusuf Bayın; “Özel Fuar Hastanesi olarak psikoteknik raporlama çalışması yapan kentteki tek merkeziz. Gruplar halinde gelen sürücü adaylarımız var ancak özellikle belgesinin yenilenmesinde süresi dolmak üzere olan sürücülerin son ana kadar beklemesi nedeniyle zaman zaman yoğunluk yaşayabiliyoruz. Kanunen 1 saat sürmesi gereken test için günlük çok fazla sürücüyü teste tabi tutamadığımız için güçlük çekebiliyoruz. Bu nedenle psikoteknik raporu alacak olan sürücülerin son günlere bırakmamalarını öneriyoruz” diye konuştu. 

Bu haber toplam 7482 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.